• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
ÇİFTLİKTE BU GÜN
08/06/2019

 

 

 

Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek... Köpeklerle sohbet etmesini izledim. Keyif aldım. Onlara uyuması için masal anlatmasını dinledim. Nasıl mutluydu anlatamam. Çocuklara toprağı ve doğayı öğretmeliyiz. Dahası sevdirmeliyiz. Huzurlu ve mutlu bir nesil için bu şart.

Bu gün fidanları suladım. Karpuz, mısır ve fasulyelerin diplerini doldurdum. Toprağın tavı mükemmel, kum gibi dağılıyor her çapa darbesinde. Hava sıcak. Nasıl terledim. Terin ve emeğin bereketi fışkırıyor topraktan. Keyifle seyrediyorum. Bereketin fısıltısını duyuyorum rüzgarın sesinde. Kuş sesleri, karınca hareketliliği...

Sümbüllerim tomurcuklanmış. Çiçeğe durmuşlar, onların diplerini kazdım ve güllerimi de suladım. Ali Durmaz abimi çağırdım. Kapya biber fidesi verdim, eksin diye. Sohbet ettik ziraate dair. O kendini doğaya adamış bir bilge. Fikirlerimiz de uyuşuyor, ben ülkücü, o solcu olsa da. Adamlık başka bir şey. Fidanların keyfi yerinde. Durmadan filiz atıyorlar keyiften. Keyfime keyif katıyorlar ve büyüyorlar. Bir fidanın üzerinde yüz yirmi ceviz saydım sadece. Karabakkallar kirazları ziyaret ediyor sıkça. Demek ki kızarmaya başladılar. Kuşlar ve dostlar eksik olmasın bahçemizden.

Yoruluyorum, yalan yok. Ama terledikçe kendime geliyorum. Toprağın enerjisi diriltiyor, kendine getiriyor insanı. Bir çay demliyorum, bir cigara yakıyorum, nefesleniyorum. Cemal Süreya şiirleri ekliyorum üzerine. Kendimi cennette hissediyorum. Lamia bile olmasa.

Toprağın daima hayatı dönüştüren bir ruhu olduğunu düşünüyorum. Meşelerin de toprağı...

Mutluyum ve huzurluyum. Hepsi bu.

Beton apartmanlardan toprağa ve doğaya çıkmadan insan prangalarını kıramaz ve kıramayacak.

İnsan toprağa kavuşmadan huzur bulamayacak. Ölmeden önce de toprakla bulur huzuru ama öldükten sonra da toprağın bir alacağı vardır insandan.

Cennet ve cehennemi bir de böyle düşünün.


 

 Paylaş | | Yorum Yaz
153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
ÇİMENLİK KALESİ II - 10/05/2019
Sokağa çıkma yasağı kısmen kalkmıştı ama sokak ve caddelerde askerler devriye geziyor, kimlik kontrolü yapıyordu.
ÇİMENLİK KALESİ - 08/05/2019
On bir Eylül akşamı Turan sinemasında ocak gecemiz var. Bütün hazırlıklar tamamlandı.
 Devamı