• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİFTLİKTE BU GÜN
08/06/2019

 

 

 

Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek... Köpeklerle sohbet etmesini izledim. Keyif aldım. Onlara uyuması için masal anlatmasını dinledim. Nasıl mutluydu anlatamam. Çocuklara toprağı ve doğayı öğretmeliyiz. Dahası sevdirmeliyiz. Huzurlu ve mutlu bir nesil için bu şart.

Bu gün fidanları suladım. Karpuz, mısır ve fasulyelerin diplerini doldurdum. Toprağın tavı mükemmel, kum gibi dağılıyor her çapa darbesinde. Hava sıcak. Nasıl terledim. Terin ve emeğin bereketi fışkırıyor topraktan. Keyifle seyrediyorum. Bereketin fısıltısını duyuyorum rüzgarın sesinde. Kuş sesleri, karınca hareketliliği...

Sümbüllerim tomurcuklanmış. Çiçeğe durmuşlar, onların diplerini kazdım ve güllerimi de suladım. Ali Durmaz abimi çağırdım. Kapya biber fidesi verdim, eksin diye. Sohbet ettik ziraate dair. O kendini doğaya adamış bir bilge. Fikirlerimiz de uyuşuyor, ben ülkücü, o solcu olsa da. Adamlık başka bir şey. Fidanların keyfi yerinde. Durmadan filiz atıyorlar keyiften. Keyfime keyif katıyorlar ve büyüyorlar. Bir fidanın üzerinde yüz yirmi ceviz saydım sadece. Karabakkallar kirazları ziyaret ediyor sıkça. Demek ki kızarmaya başladılar. Kuşlar ve dostlar eksik olmasın bahçemizden.

Yoruluyorum, yalan yok. Ama terledikçe kendime geliyorum. Toprağın enerjisi diriltiyor, kendine getiriyor insanı. Bir çay demliyorum, bir cigara yakıyorum, nefesleniyorum. Cemal Süreya şiirleri ekliyorum üzerine. Kendimi cennette hissediyorum. Lamia bile olmasa.

Toprağın daima hayatı dönüştüren bir ruhu olduğunu düşünüyorum. Meşelerin de toprağı...

Mutluyum ve huzurluyum. Hepsi bu.

Beton apartmanlardan toprağa ve doğaya çıkmadan insan prangalarını kıramaz ve kıramayacak.

İnsan toprağa kavuşmadan huzur bulamayacak. Ölmeden önce de toprakla bulur huzuru ama öldükten sonra da toprağın bir alacağı vardır insandan.

Cennet ve cehennemi bir de böyle düşünün.


 

 288 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı