• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİFTLİKTE BU GÜN
08/06/2019

 

 

 

Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek... Köpeklerle sohbet etmesini izledim. Keyif aldım. Onlara uyuması için masal anlatmasını dinledim. Nasıl mutluydu anlatamam. Çocuklara toprağı ve doğayı öğretmeliyiz. Dahası sevdirmeliyiz. Huzurlu ve mutlu bir nesil için bu şart.

Bu gün fidanları suladım. Karpuz, mısır ve fasulyelerin diplerini doldurdum. Toprağın tavı mükemmel, kum gibi dağılıyor her çapa darbesinde. Hava sıcak. Nasıl terledim. Terin ve emeğin bereketi fışkırıyor topraktan. Keyifle seyrediyorum. Bereketin fısıltısını duyuyorum rüzgarın sesinde. Kuş sesleri, karınca hareketliliği...

Sümbüllerim tomurcuklanmış. Çiçeğe durmuşlar, onların diplerini kazdım ve güllerimi de suladım. Ali Durmaz abimi çağırdım. Kapya biber fidesi verdim, eksin diye. Sohbet ettik ziraate dair. O kendini doğaya adamış bir bilge. Fikirlerimiz de uyuşuyor, ben ülkücü, o solcu olsa da. Adamlık başka bir şey. Fidanların keyfi yerinde. Durmadan filiz atıyorlar keyiften. Keyfime keyif katıyorlar ve büyüyorlar. Bir fidanın üzerinde yüz yirmi ceviz saydım sadece. Karabakkallar kirazları ziyaret ediyor sıkça. Demek ki kızarmaya başladılar. Kuşlar ve dostlar eksik olmasın bahçemizden.

Yoruluyorum, yalan yok. Ama terledikçe kendime geliyorum. Toprağın enerjisi diriltiyor, kendine getiriyor insanı. Bir çay demliyorum, bir cigara yakıyorum, nefesleniyorum. Cemal Süreya şiirleri ekliyorum üzerine. Kendimi cennette hissediyorum. Lamia bile olmasa.

Toprağın daima hayatı dönüştüren bir ruhu olduğunu düşünüyorum. Meşelerin de toprağı...

Mutluyum ve huzurluyum. Hepsi bu.

Beton apartmanlardan toprağa ve doğaya çıkmadan insan prangalarını kıramaz ve kıramayacak.

İnsan toprağa kavuşmadan huzur bulamayacak. Ölmeden önce de toprakla bulur huzuru ama öldükten sonra da toprağın bir alacağı vardır insandan.

Cennet ve cehennemi bir de böyle düşünün.


 

 542 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı