• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ
19/05/2019

 

Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz. Evin önündeki asma çardağı altında bir masada dinlenirsiniz. Kocaman bir ceviz ağacı gölgesi düşecek üzerine. Hırkanı omuzlarına al. Üşümeden bir insana sarılamazsın. Korkma yanındaki ya dostun ya da sevdiğindir. Evin kapısında da  kilit yoktur. Aç ve gir içeri. Aygaz varsa çay da vardır. Çak çakmağı su kaynasın. Çay dolapta. Geceye kalırsan aküye iki ucu ekle aydınlan. Veya fırının şavkı yanında iki mum vardır onları yak ki sevgilinin karşındaki suretini gör. Karanlıktan aydınlığa daha çok yolun var.

Haziran’da kiraz topla dallardan. Temmuzda armut. Ağustos'ta üzüm, Eylül'de ceviz. Kasım ayı sonuna kadar siyah incir de bulursun dalında. Ama dallarını kırma. Havuzun yanında çilek tarlası var. İkram et arkadaşına...Üç,beş sarımsak yol zararsız... Domates, biber, patlıcan, salatalık topla yiyeceğin kadar. Fırında odun hazır, korda ızgaranı yap. Dolapta tabaklar var kullan. Vitrinde bardaklar. Hatta kavanozlarda baharatlar... Yağlar fırının üzerinde... Cezve ile kahve sergende. Canın sıkılırsa yan oda da kitaplık da var. Seç bir kitap. Seni yeni hayallere götürsün. Divana uzan ve bir uyku çek istersen kuş sesleri arasında.

Lütfen kış ve yaz sana adanmış bir mekanı kirletme, zarar verme. Bulaşığını yıkamayı da unutma. Çöpünü yanında götür. Doğa çöplük değildir.

Hayata pencereni kapatma. Daha yürüyeceğin çok yol var çünkü. Sana açılan dost kapılarının kıymetini bil.584 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı