• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
VAGON
14/05/2019

 

Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum. Dudağımda ıslık, elimde kendimi köpeklerden korumak için değnek...Kocabaş çayının üzerinde kamyonların kömür taşıması için bir köprü vardı. Yanında da sel geldiği zaman işçilerin ocağa gitmesi için asma köprü. Ben asma köprüyü tercih ederdim. Yürürken yaylanırdı çünkü. Oyun hissi verirdi üzerinde yürümek. Köprüden sonra yürümeye devam ederdim ocağa kadar. Babamın ocak idare binasında bir odası vardı. İşçiler beni severdi. Odasında babamı beklerdim. Kafasında bareti ve elinde karpit lambasıyla gelirdi. Sarın ve mavi gözlü bir devdi benim gözümde. Yüzünden kömür karası eksik olmazdı. Onun hikayelerini rahmetli olduktan sonra eski iş arkadaşlarından çok dinledim. İşçiden yana oluşunu unutmamıştı arkadaşları. Zaten Çan'a dönmemizin sebebi de sendikaya başkan oluşundandı.

Bir gün yine ona yemek götürmüştüm. Yemekten sonra beni kapalı işletmenin girişine götürdü. Katırların çektiği bir vagonun içine oturttu. Ayağa kalkmamamı tembih etti. Karanlık bir yolculuktu ama korkmadım. Vagon tıkırtıları hoşuma gitmişti. Katırlar durduğunda babam beni vagonun içinden çıkardı. Bir asansöre bindik beraber ve yerin altına doğru inmeye başladık, gıcırtılar içinde. Vagonları da bu asansörle indirip çıkarıyorlarmış. Bir tünelin içine doğru yürüdük. İşcilerin kimi kömür kazıyor, kimi de vagonlara kömür dolduruyordu.

Babam bana dönü ve: ''Okumazsan burada çalışırsın benim gibi.'' dedi. Sonra beni yine bir vagonun içinde yeryüzüne gönderdi. Tam altı çocuğunu da bu kömür ocaklarından kazandığı parayla okuttu,evlendirdi.

Aradan yıllar geçse de o asma köprüyü ve yeraltına katırların çektiği vagon içinde yaptığım yolculuğu unutmadım.

Bu satırları da Soma faciasında hayatını kaybeden işçilerimizin ve babamın aziz hatıralarına dua niyetine yazdım. Rahmet olsun.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/13.05.2019

 Paylaş | | Yorum Yaz
116 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
ÇİMENLİK KALESİ II - 10/05/2019
Sokağa çıkma yasağı kısmen kalkmıştı ama sokak ve caddelerde askerler devriye geziyor, kimlik kontrolü yapıyordu.
ÇİMENLİK KALESİ - 08/05/2019
On bir Eylül akşamı Turan sinemasında ocak gecemiz var. Bütün hazırlıklar tamamlandı.
DAKTİLO - 03/05/2019
Yazma hastalığım çok erken başladı benim.Ders kitaplarımın sayfalarına mısralar karalardım mesela.Hem dersi dinler,hem mısralar düşerdim satır aralarına.
YÜZLER AŞİNAYDI. SEVDALAR BIRAKTIĞIM GİBİ. - 28/04/2019
Adam gibi yaşanmış hayat üzerine bir eski serseri ıslık tutturdum bu akşam.
KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR - 20/04/2019
Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine
YAŞAMAK - 14/04/2019
Altı üstü yaşamak demeyin Yaşamak çok farklı bir lütuf
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ - 02/04/2019
Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir.
 Devamı