• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Emine Ertuğrul

Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
ANNE- ÇOCUK SAĞLIĞININ ÖNEMİ
12/05/2019

Ülkemizdeki nüfusun genç olması ve bunların büyük bir kısmının doğurgan dönemde olan kadınların oluşturması nedeniyle, bu kesimin toplumdaki sağlık düzeylerini ayarlayan bir yapıya da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, anne ve çocuk sağlığı merkezleri açılmıştır. Öncelikle toplumda sağlıklı annelerin ve çocukların olması ve bunların vücutlarını iyi tanımaları ve işlevlerini bilmeleri lazımdır. Bebek sağlığının iyi takip edilmesi çocukluk sürecini de etkileyecektir.

Anne Sağlığının Önemi

Annelerin sağlıklı olması, gebeliklerinin başlangıcından itibaren sağlıklı bir süreç geçirmelerine bağlıdır. Annenin sağlıklı olması, doğacak çocuğun da sağlıklı olarak dünyaya gelmesine sebep olduğu gibi sağlıklı nesillerin de oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ailelerin çocuk oluşumundaki görevlerini özenle takip etmeleri ve bilinçli bir birleşmeden sonra gelen gebelik döneminin en iyi şekilde geçmesine yardımcı olunmalıdır.

Anne-bebek İnsanların ruhsal, bedensel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir gelişim göstermesi ve sağlıklı bir yapıda olması, sağlıklı birey ve beraberinde sağlıklı bir toplum oluşabilmesi için temel şarttır. Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması sağlam bir neslin devamını gerektirir. Ayrıca toplumdaki hastalık düzeyi de toplumun seviyesini ve gelişmişliğini gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde sağlık için harcamalar en üst düzeyde olmakta ve çeşitli programlar hazırlanarak ülkedeki sağlık düzeyinin arttırılması için kaynakların doğru ve düzenli kullanımı sağlanmaktadır.

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden her bireyin yeterince yararlanması için koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Ülkemizdeki sağlık sorunlarını en aza indirmek için çalışmalar devam etmektedir. Hazırlanan çeşitli programların varlığı ve bu programlar dahilinde anne çocuk sağlığı için aşılama, ishal ve sorunları, solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için çalışmaların yapılması ve annenin sağlıklı olması için gerekli olan güvenli annelik programları uygulanmaktadır.

Anne- bebek, anne ve çocuk sağlığı konusunda ilk uygulama kadın yumurtasının döllenme aşamasından başlar ve gelişim gösterir. Döllenmeden sonraki evrelerde çocuğun oluşumu kademe kademe değişim ve büyüme dönemi geçirir. Bu dönemlerde anne adayları kilo kontrolü, aşılar, çocuğun kontrolü ve hamileliğin gereklerini ve kontrollerini yaparlar. Yapamazlarsa sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri riske girmekle beraber, bebeklerin sağlıklı doğma ihtimalinde düşüklük olabilmektedir.

Toplumumuzda bireyleri oluşturan kadınlarımızın büyük bir kısmı anne adayı olmakta ve devlet tarafından gebelikten doğuma kadar kadınlarımız belli programlar dahilinde anneliğe hazırlanarak, bebek bakımı ve sağlığı, anne adaylarına öğretilmektedir. Bu sayede anne ve çocuk sağlığı tesis edilmiş olmaktadır.

Bu vesileyle tüm annelerin ve aday adaylarının gününü kutluyor, sağlıklı yıllar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AŞIRI SICAK HAVALARDA NASIL BESLENMELİYİZ? - 01/07/2019
Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! İşte çöl sıcaklarında 7 adımda sağlıklı beslenmenin formülü:
SICAK HAVALAR SAĞLIĞINIZI BOZMASIN - 09/06/2019
Aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybıdır
BAHAR GELDİ HASTALIKLAR ARTABİLİR - 07/04/2019
Doğanın yeni ritmiyle karşılaşınca ne yapacağını bilemeyen bünyemiz yorgun düşerek psikolojimizi etkiliyor ve bizi depresyonun kucağına sürüklüyor.
SU İÇMEK İÇİN 15 HAYATİ NEDEN! - 24/03/2019
Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın yüzde 83’ü, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75’i sudan oluşuyor.
ÇOCUKLARIN UYKU SAATLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 6 ŞEY - 21/03/2019
Çocukların uyku düzenindeki rutinlerden esnekliklere, yaşa göre ideal uyku saatlerinden ebeveynlere kolaylık sağlayacak tüyolara; dikkat etmeniz gereken her şey…
GRİPTE MART ALARMI. KIŞ BİTİYOR,GRİP BİTMİYOR !! - 09/03/2019
Bu yılki virüsün adı da, kendisi gibi korkunçtu: Gergedan… Avrupa’da yüzlerce kişi hayatını kaybetti.
HANGİ AYDA HANGİ HASTALIK RİSKİ VAR - 22/02/2019
İspanyol bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kişinin yakalandığı hastalıklarda doğduğu ay da önemli rol oynuyor.
4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ - 02/02/2019
Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.
4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ - 02/02/2019
Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.
 Devamı