• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
ANNE- ÇOCUK SAĞLIĞININ ÖNEMİ
12/05/2019

Ülkemizdeki nüfusun genç olması ve bunların büyük bir kısmının doğurgan dönemde olan kadınların oluşturması nedeniyle, bu kesimin toplumdaki sağlık düzeylerini ayarlayan bir yapıya da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, anne ve çocuk sağlığı merkezleri açılmıştır. Öncelikle toplumda sağlıklı annelerin ve çocukların olması ve bunların vücutlarını iyi tanımaları ve işlevlerini bilmeleri lazımdır. Bebek sağlığının iyi takip edilmesi çocukluk sürecini de etkileyecektir.

Anne Sağlığının Önemi

Annelerin sağlıklı olması, gebeliklerinin başlangıcından itibaren sağlıklı bir süreç geçirmelerine bağlıdır. Annenin sağlıklı olması, doğacak çocuğun da sağlıklı olarak dünyaya gelmesine sebep olduğu gibi sağlıklı nesillerin de oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ailelerin çocuk oluşumundaki görevlerini özenle takip etmeleri ve bilinçli bir birleşmeden sonra gelen gebelik döneminin en iyi şekilde geçmesine yardımcı olunmalıdır.

Anne-bebek İnsanların ruhsal, bedensel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir gelişim göstermesi ve sağlıklı bir yapıda olması, sağlıklı birey ve beraberinde sağlıklı bir toplum oluşabilmesi için temel şarttır. Toplumun sağlıklı bireylerden oluşması sağlam bir neslin devamını gerektirir. Ayrıca toplumdaki hastalık düzeyi de toplumun seviyesini ve gelişmişliğini gösteriyor. Gelişmiş ülkelerde sağlık için harcamalar en üst düzeyde olmakta ve çeşitli programlar hazırlanarak ülkedeki sağlık düzeyinin arttırılması için kaynakların doğru ve düzenli kullanımı sağlanmaktadır.

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden her bireyin yeterince yararlanması için koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri de bulunmaktadır. Ülkemizdeki sağlık sorunlarını en aza indirmek için çalışmalar devam etmektedir. Hazırlanan çeşitli programların varlığı ve bu programlar dahilinde anne çocuk sağlığı için aşılama, ishal ve sorunları, solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için çalışmaların yapılması ve annenin sağlıklı olması için gerekli olan güvenli annelik programları uygulanmaktadır.

Anne- bebek, anne ve çocuk sağlığı konusunda ilk uygulama kadın yumurtasının döllenme aşamasından başlar ve gelişim gösterir. Döllenmeden sonraki evrelerde çocuğun oluşumu kademe kademe değişim ve büyüme dönemi geçirir. Bu dönemlerde anne adayları kilo kontrolü, aşılar, çocuğun kontrolü ve hamileliğin gereklerini ve kontrollerini yaparlar. Yapamazlarsa sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri riske girmekle beraber, bebeklerin sağlıklı doğma ihtimalinde düşüklük olabilmektedir.

Toplumumuzda bireyleri oluşturan kadınlarımızın büyük bir kısmı anne adayı olmakta ve devlet tarafından gebelikten doğuma kadar kadınlarımız belli programlar dahilinde anneliğe hazırlanarak, bebek bakımı ve sağlığı, anne adaylarına öğretilmektedir. Bu sayede anne ve çocuk sağlığı tesis edilmiş olmaktadır.

Bu vesileyle tüm annelerin ve aday adaylarının gününü kutluyor, sağlıklı yıllar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…460 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN! - 21/11/2019
Bu yıl Dünya KOAH Günü 20 Kasım 2019 olarak belirlendi. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanmas
KİMLERİN GRİBE YAKALANMA RİSKİ DAHA FAZLA? - 11/10/2019
Nezle-grip sezonu, bu yıl maalesef her zamankinden biraz daha erken açıldı. Nedeni bence malum: Bağışıklık gücümüz giderek zayıflıyor. Ayrıca mikrobik floramız da her gün biraz daha farklılaşıyor.
GRİP TEDAVİSİNİ HIZLANDIRAN 6 ÖNERİ - 03/10/2019
Ani hava değişimleriyle birlikte grip ve soğuk algınlığında da artış görülüyor.
''SAĞLIKLI YAŞAYAN, SAĞLIKLA YAŞLANAN TÜRKİYE'' - 09/09/2019
Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetlerinin, dolayısıyla da birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplum sağlığındaki önemi çok büyüktür.
SERİNLEMEK İÇİN SUYA BALIKLAMA ATLAMAYIN! - 19/08/2019
Sığ denize ya da havuza balıklama atlama, travmatik lezyonlara, ağır yaralanmalara hatta ölümlere yol açabiliyor. Kişinin dibe çakılmamak için başını aniden ve çok hızlı bir şekilde arkaya
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME - 10/08/2019
Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir…
ÇEVRE BİLİNCİ VE BİZ - 28/07/2019
“Çevre Bilinci“, “Doğa Bilinci“, “Ekolojik Bilinç“, “Çevreye saygı“, “Doğaya saygı“, “Çevreye karşı duyarlılık” ya da “Çevre duyarlılığı” gibi birbiri ile iç içe geçmiş konulardan bahsetmek için ilk önce “Çevre” kavramını anlamamız ve içini doldurmam
AŞIRI SICAK HAVALARDA NASIL BESLENMELİYİZ? - 01/07/2019
Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! İşte çöl sıcaklarında 7 adımda sağlıklı beslenmenin formülü:
SICAK HAVALAR SAĞLIĞINIZI BOZMASIN - 09/06/2019
Aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybıdır
 Devamı