• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
Hamza Yıldız
ÇİMENLİK KALESİ III
11/05/2019

 

Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş. Sadece kurbanlık koyunlar gibi bekliyoruz. Bu ihtilal kendini meşrulaştıracak kurbanlar arıyor, biliyoruz. Ama korku yok içimizde. Şakalaşıyoruz, fıkralar anlatıyoruz, vicdan muhasebesi yapıyoruz. Zamanı beklemenin ve sabrın ne kadar değerli olduğunu ben o vakit öğrendim.

Ev aramaları başladı. İki jandarma ve bir polis eşliğinde, ellerimizde kelepçe yok ama. Teşhir ediliyoruz açıkçası yaşadığımız şehirde. En ağrıma gidende eve giderken daha dün selamlaştığımız insanların ''Bakın bu şehrin anarşistleri bunlarmış'' sözleri oldu. O sözler kurşundan bile ağır geldi bana.

Eve geldik. Her yeri aradılar. Dolapları, sandıkları, yatak altlarını, bodrumları.. En sonunda benim odama girdiler. Duvarlarda bozkurtlar, başbuğun fotoğrafları... Bir duvar boyunca kitaplığımı da aradılar. Üç kitap aldılar delil diye. Başbuğun Dokuz Işık kitabını, Felsefe Sözlüğünü ve Engels'in kitabını. Polisin şaşkınlığı duvardaki posterler ile kitapların sol ve sağ demeden aynı raflarda olmasıydı. Bana dönüp ''Sen sağcı mısın, solcu musun?'' sorusuydu. Ben Türk Milliyetçisiyim cevabına sadece dudak büküşünü hala unutamam. Okumanın, öğrenmenin ve anlamanın çok uzağındaydılar. Bizi de bu yüzden anlamıyorlardı. Veya anlamak istemiyorlardı. Onların gözünde biz sistemin tekerine çomak sokan asi çocuklardık.

Tekrar tutuklu olduğumuz pide salonuna geri döndük. Ev aramalarının tamamlandığının  ertesi günü ikindi sonrası otobüsler geldi. Tek tek kimlik kontrolü yapılarak otobüslere bindirildik. Üç otobüs yola çıktı ama biz nereye ve hangi kadere doğru yol aldığımızı bilmiyorduk. Sadece Çanakkale yolundaydık, ön ve arka kapıda duran jandarmalar arasında.

Çimenlik Kalesi'nin önünde durduk. Tek sıra halinde Jandarmalar arasından yürüyerek koğuşların önüne geldik. Ulaştırma taburuydu burası. Koğuş kapısındaki asker her gelene aynı soruyu soruyordu. ''Sağcı mısın, solcu musun?''

Sağcıysan sağ tarafa, solcuysan sol tarafa.

Devasa bir koğuş. Sol taraf dolu ama sağ taraf çok seyrek. Sağ tarafı o gün Çan'dan gelen biz ülkücüler doldurduk. Sol ve sağ o gün aynı koğuşta aramızda jandarma da olsa buluştuk aynı kaderde. Çimenlik Kalesi'nde.

 

Hamza Yıldız/ Çimenlik Kalesi/ 10.05.2019149 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOCABAŞ KURURSA - 13/09/2019
Su temizler diye diye suları da kirlettik. Bütün çöplerimizi, pisliklerimizi dere ve çaylara attık.
SEN ZAMANA AİTSİN - 09/09/2019
Zaman sana ait değil, sen zamana aitsin. Anladığında kelebek ömrünce kısa bir hayatın pişmanlığı kalacak avuçlarında. Toprakta çürüyen bir ten yalnızlığı olacak yalnızlığın. Başka alemlerde ruh kaybolmuşluğu.
SU VE VİCDAN NÖBETİ KİME KALDI? - 29/08/2019
Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su havzası Kirazlı, Balaban bölgesinde Alamos Gold firmasının başlattığı altın işletmesine tepki olarak başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti nereye evriliyor?
BAŞIN BELADA ÇOCUK - 25/08/2019
Bu gün derneği açtım. Kahve koydum ocağa. Genç bir kardeşimin şiirlerini koydum önüme. Sigaramı yaktım.
ARTIK BÜTÜN YOLLARIMIZ DAĞA DOĞRU - 15/08/2019
Dağ içimizde taşıdığımız özgürlüktür Artık bütün yollarımız dağa doğru
İÇİMDEN BİR DAĞ SÖKÜYORLAR LAMİA - 10/08/2019
İçimden bir dağ söküyorlar Lamia Efkarım,öfkem ve isyanım buna
KİRAZLI DİRENİŞ NOTLARI - 07/08/2019
Sabah erkenden Menderes Parkı'na geldim.Bu defa Kara Kız'ı değil Su ve Vicdan Nöbeti'ne katılacak arkadaşlarımı bekliyorum.İçimde özlem şiirleri yerine öfke ve kararlılık var.
KİRAZLI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 02/08/2019
Dün Kirazlı'da Çanakkale Kent Konseyi ile Çevre derneklerinin ''SU VE VİCDAN NÖBETİ''ne destek vermek için erken saatlerde yola çıktık.
SİTEM - 21/07/2019
Gurbetin yalnızlık olduğunu sen gidince anladım Doğduğum, doyduğum ve sevdiğim bu şehri
 Devamı