• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİMENLİK KALESİ
08/05/2019

 

On bir Eylül akşamı Turan sinemasında ocak gecemiz var. Bütün hazırlıklar tamamlandı. Salon tıklım tıklım dolu. Genç ülkücüler coşkunun zirvesinde. Ozan Arif gecenin finali için sahnede. Bir ara dışarıya çıktım kontrol için. Karşımız o zaman jandarma karakolu. Ama karakol önü silahlı asker kaynıyor. İçime bir kurt düşmedi değil.

Konser bitti. Herkes dağıldı. Bizler sinema salonunu toparladık. Afişleri ocağa taşıdık ve mahalleye doğru yürümeye başladık. Şimdiki fabrikanın halı sahası o zaman çimenlikti. Orada oturduk biraz daha sohbet etmek ve geceyi değerlendirmek için. O ara eski Çanakkale yolundan Çan'a askeri araçlar geçmeye başladı. Büyük bir olay olduğunu düşündük ve evlerimize gitmeye karar verdik.

Sabah namazına kalkan annemin sesiyle uyandım. ''Kalk oğlum, galiba savaş çıkmış'' diyordu. Kalktım, televizyonda Hasan Mutlucan kahramanlık türküleri söylüyordu. Derken Kenan Evren ihtilal bildirisini okudu. Sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Kafamda tek bir soru vardı. İhtilali kim yapmıştı? Tedirgindim bu sorunun cevapsız kalmasından. Gidip tekrar yattım.

Jandarmalar cadde başlarını tutmuştu. Sokaklarda sadece hayaletler dolaşıyordu. Sadece televizyondan haber alabiliyorduk. İhtilal sağa mı, sola mı karşı yapılmıştı. Çok zengin bir kitaplığım vardı. Solun yasaklı yayınları da dahil. Okumayı, anlamayı ve sorgulamayı seviyordum. Yasaklı kitapları ayıkladım ve anneme arka bahçede çamaşır yıkamasını söyledim. Çamaşır kazanının altında bütün gün bu yasaklı kitapları yaktım. Zaten yapacak başka bir işim de kalmamıştı.

Artık televizyondan ihtilal ve sıkı yönetim bildirileri dinliyordum. Çok can sıkıcı bir hayatın içine kıstırılmıştım. Sadece kitap okuyor ve şiirler karalıyordum. İlk kitabım Gece Notları bu zaman diliminde yazılmaya başladı.

Ertesi gün ekmek ve acil ihtiyaçlar için sokağa çıkma izni verildi. Kafamda kaçma düşüncesi vardı ama bütün yollar zaten tutulmuştu. Bir ülke esir edilmişti ve hiç bir tepki, direniş yoktu. Sloganlar, eylemler, protestolar bıçak gibi kesilmişti. Bedelini okuyan, düşünen, sorgulayan bir nesille ödeyeceğimiz zaman aralığında sıkıştığımızı daha bilmiyorduk.

Geceye hapsedilmiş zamanların nöbetini tutuyorduk.

Kapılarımızın çalınmasını bekliyorduk.

Devam edecek

Hamza Yıldız/Gece Notları/03.05.2019212 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı