• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ÇİMENLİK KALESİ
08/05/2019

 

On bir Eylül akşamı Turan sinemasında ocak gecemiz var. Bütün hazırlıklar tamamlandı. Salon tıklım tıklım dolu. Genç ülkücüler coşkunun zirvesinde. Ozan Arif gecenin finali için sahnede. Bir ara dışarıya çıktım kontrol için. Karşımız o zaman jandarma karakolu. Ama karakol önü silahlı asker kaynıyor. İçime bir kurt düşmedi değil.

Konser bitti. Herkes dağıldı. Bizler sinema salonunu toparladık. Afişleri ocağa taşıdık ve mahalleye doğru yürümeye başladık. Şimdiki fabrikanın halı sahası o zaman çimenlikti. Orada oturduk biraz daha sohbet etmek ve geceyi değerlendirmek için. O ara eski Çanakkale yolundan Çan'a askeri araçlar geçmeye başladı. Büyük bir olay olduğunu düşündük ve evlerimize gitmeye karar verdik.

Sabah namazına kalkan annemin sesiyle uyandım. ''Kalk oğlum, galiba savaş çıkmış'' diyordu. Kalktım, televizyonda Hasan Mutlucan kahramanlık türküleri söylüyordu. Derken Kenan Evren ihtilal bildirisini okudu. Sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Kafamda tek bir soru vardı. İhtilali kim yapmıştı? Tedirgindim bu sorunun cevapsız kalmasından. Gidip tekrar yattım.

Jandarmalar cadde başlarını tutmuştu. Sokaklarda sadece hayaletler dolaşıyordu. Sadece televizyondan haber alabiliyorduk. İhtilal sağa mı, sola mı karşı yapılmıştı. Çok zengin bir kitaplığım vardı. Solun yasaklı yayınları da dahil. Okumayı, anlamayı ve sorgulamayı seviyordum. Yasaklı kitapları ayıkladım ve anneme arka bahçede çamaşır yıkamasını söyledim. Çamaşır kazanının altında bütün gün bu yasaklı kitapları yaktım. Zaten yapacak başka bir işim de kalmamıştı.

Artık televizyondan ihtilal ve sıkı yönetim bildirileri dinliyordum. Çok can sıkıcı bir hayatın içine kıstırılmıştım. Sadece kitap okuyor ve şiirler karalıyordum. İlk kitabım Gece Notları bu zaman diliminde yazılmaya başladı.

Ertesi gün ekmek ve acil ihtiyaçlar için sokağa çıkma izni verildi. Kafamda kaçma düşüncesi vardı ama bütün yollar zaten tutulmuştu. Bir ülke esir edilmişti ve hiç bir tepki, direniş yoktu. Sloganlar, eylemler, protestolar bıçak gibi kesilmişti. Bedelini okuyan, düşünen, sorgulayan bir nesille ödeyeceğimiz zaman aralığında sıkıştığımızı daha bilmiyorduk.

Geceye hapsedilmiş zamanların nöbetini tutuyorduk.

Kapılarımızın çalınmasını bekliyorduk.

Devam edecek

Hamza Yıldız/Gece Notları/03.05.2019430 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı