• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
KATİL AYAĞA KALK!
20/04/2019

 

Çanakkale’de Eski Hastane bölgesinde yapılacak yeni düzenleme ile geçtiğimiz hafta 67 ağacın kaçı yaş kaçı kuru tartışması yaşandı. Farklı görüşler ortaya atıldı. Ağaç kesimi tepkiler üzerine işaretleme yapılması şartıyla ertelendi. Kesim ihalesini alan firma sahibi 50 ağaç kestiğini söyledi. TEMA Çanakkale Merkez ilçe sorumlusu yaş ağaçlarında kesildiği tespitini yaptıklarını söyledi. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi suç duyurusunda bulanacaklarını bildirdi.

Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı. Çanakkale basının görmediği konular arasına girmedi yani. Sonuç ne olacak? Çevre örgütleri gibi ben de takip ediyorum.

Şimdi buradan yola çıkıp ‘bırakın 67 ağacı asıl katliama bakın’ diyebilir miyim?

Diyemem…

Diyemem çünkü; “Tek bir ağaç yılda 114 kg oksijen üretir. Yani 2 olgun ağaç 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşılar”

***

 

Şimdi gelelim okuyunca tansiyonumun tavan yaptığı, nezaketi bırakıp ağız dolusu sövdüğüm konuya…

Bu konuyu bilmeyen kimse kalmasın istedim…

Okursanız sevinirim…

İDA Dayanışma Derneği sosyal medya hesabından yapılan değerlendirmede “Kirazlı/Balaban Mevkii’nde işletilmesi planlanan maden sahasından görüntüler. Büyük bir kesimde ağaç katliamı yapılmış, 600 hektar alanda 10 binlerce karaçam ağacı katledildi. Ruhsat sahası etraftaki maden sahaları harici 3 bin hektar dolayında. Daha ne kadar alanı katledeceklerini bir düşünün. Bu çalışma tam da tarım arazilerinin sulama suyu olan derelerin doğdukları nokta, Çanakkale’nin içme ve kullanma suyunu sağlayan barajın su toplama havzası, bu nokta fay hattının geçtiği bir nokta, bu noktada siyanürlü atık havuzları yapılması planlanmakta. Böylesi önemli bir noktanın maden sahası olarak ruhsatlandırılması bile başlı başına insan haklarına aykırı. Beyan üzerinden devlete bırakacakları pay %2-3, buna kamu yararı diyorlar. Oysa bu sahada 10 yıllık işletim sürecinde 100 milyon ton su tüketimi yapacaklar” denildi.

İDA Dayanışma Derneği’nin sayfasında girip ağaç katliamının fotoğraflarını da görebilirsiniz.

Yargı süreci devam ederken dahi ağaç katliamının sürdüğü bölgedeki görüntülerden sonra  Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün ‘ormanlık alanlar’ı gösteren web sitesindeki rakamların inandırıcı olmadığını söyler ‘Orman mı kaldı?’ sorusunu sorarım.

Alacağım yanıtı da biliyorum…

“Yılda şu kadar fidan dikiliyor”

Maden firmasına sorsam yine alacağım yanıtı biliyorum…

“Bir madenci kestiği ağaca para öder ve sonrasında bölgeye tekrar ağaç diker”

Peki kaç yılda o fidanlar büyür? O fidanların kaçı tutar yeşillenir, kaçı kurur?

Var mı yanıtınız?

Kısacası; Çanakkale’nin ormanları yok olmadan adalet, adalet, yine de adalet…

Hal böyleyken de;

Umutsuzluk yakışmaz bize…

Bir gün gelecek savcı kanıtları tamamlayacak, hakim ‘katil ayağa kalk’ diyecek ve kararını Türk Milleti adına okuyacak…

Saygılarımla

 266 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
EDEPSİZİM BEN - 03/07/2019
“Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15'lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı”
23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
 Devamı