• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR
20/04/2019

 

Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine.Sondajlarla delik deşik edildi.On binlerce ağaç kesildi.Termik sanraller geldi arkasından.Duman ve külleriyle bu güzelim cenneti adeta boğdu.Şimdi kalker,linyit ve taş ocakları kara delikler açıyor dağın bağrında.Yeraltı suları,dereler yağmalanıyor şimdilerde.Asit yağmurlarından ağaçlar kuruyor.İnsanlar kanserden ölüyor ne bir itiraz sesi var ne devletin önlemi.

Yazık oluyor bu güzelim coğrafyamıza.Havamız,suyumuz,toprağımız kirleniyor.Sağlıklı yaşamanın temel taşlarına ihanet ediliyor.Ekolojik denge bozuluyor.Bir avuç çevrecinin kısıtlı çabaları da yeterli olmuyor.

Oysa toprak,temiz hava,içilebilir suyun yoksa;doğaya kendini yenileme fırsatı vermiyorsan kendi cehennemini yaratıyorsun demektir.

Cennetin tam ortasında bir cehennem yaratılmasına seyirci kaldık,bedelini hem biz,hem gelecek nesiller ödeyecek.

Bu yağma,bu talan ve bu ihanetler hayra alamet değil.

Susmak ve görmezden gelmeler de çare değil.

İnsan olmanın onuru ve bilincimizi haklı bir mücadeleye dönüştürme zamanı geldi ama artık boşa geçirecek vaktimiz yok.Çünkü başka Kazdağları ve vatanımız yok.

 

 399 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı