• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ
02/04/2019

 

Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir. Güçlünün karşısında da korku duvarını aşmaya kararlı bir duruş sergileyen insanlar.

Zor bir seçim süreci geçirdi Çan.Tehditler,karalamalar,iftiralar,ayak oyunları hepsi vardı bu mücadelenin içinde. Yolsuzlukları simgeleyen faturalar,adayların geçmişleri yayıldı kaldı ortalığa.

Telurami hastalığı bile gündemden düştü.Hava kirliliği de.

Patıcan,yeşil biber,boş kalan pazar çantaları yer bulamadı miting koşturmalarından.

Sosyal medya hiç olmadığı kadar kirli paylaşımlara doydu.

Ama Kocabaş çayında yüzdürülemeyen sandal yerini korudu,unutulmadı.

Cumhur ittifakı saflarını sıklaştırmıştı AKP ve MHP ile.Bindirilmiş kıtalar,toplama kalabalıklar gözdağı içerme üzerine kurgulanmıştı.Elli yıl sonra ilk defa seçmen oy pusulasında MHP amblemini görememişti.

CHP ve İYİ Parti ise ittifak görüşmelerinden sonuç alamamış,pari içi klikler ve küçük hesapların histerisine kapılan yöneticiler toplumsal arzuların beklentilerini boşa çıkarmıştı.

İki dönem belediye başkanlığı yapan Abdurrahman Kuzu rakipsiz gibi görünüyordu.İki dönem milletvekilliğinin ardından Çana dönen Bülent Öz sabahın köründe fırınlarda,fabrika kapılarında tek tek vatandaşa ulaşmaya çalışıyordu.Yazar ve şair Fazıl Sayın ise baskılara ve maddi imkansızlığa karşı yarışın içindeydi.

Ne mi oldu sonuçta? Beklentiyi halk karşıladı.Kendi ittifakını kurdu.Bir Kuvai Milliye hareketi başlattı Osman Efendinin torunları.Güç zehirlenmesi yaşayan,gurur ve kibir abidesine dönüşen AKP adayı Kuzu ya dersini verdi. CHP adayı Bülent Öz e şehrin huzur ve kardeşliğini yeniden tesis etme görevini tevdi etti.

Kısaca bu seçimde gurur ve kibir yenildi.Baskılara ve ayrımcılığa hayır diyen Çan halkı vaziyete el koydu.Durum bundan ibarettir ders çıkarmak isteyenler için sevgili okurlar.

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
233 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BABAM - 17/06/2019
Sarışın,mavi gözlü bir devdi babam
YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
ÇİFTLİKTE BU GÜN - 08/06/2019
Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek...
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
 Devamı