• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ
02/04/2019

 

Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir. Güçlünün karşısında da korku duvarını aşmaya kararlı bir duruş sergileyen insanlar.

Zor bir seçim süreci geçirdi Çan.Tehditler,karalamalar,iftiralar,ayak oyunları hepsi vardı bu mücadelenin içinde. Yolsuzlukları simgeleyen faturalar,adayların geçmişleri yayıldı kaldı ortalığa.

Telurami hastalığı bile gündemden düştü.Hava kirliliği de.

Patıcan,yeşil biber,boş kalan pazar çantaları yer bulamadı miting koşturmalarından.

Sosyal medya hiç olmadığı kadar kirli paylaşımlara doydu.

Ama Kocabaş çayında yüzdürülemeyen sandal yerini korudu,unutulmadı.

Cumhur ittifakı saflarını sıklaştırmıştı AKP ve MHP ile.Bindirilmiş kıtalar,toplama kalabalıklar gözdağı içerme üzerine kurgulanmıştı.Elli yıl sonra ilk defa seçmen oy pusulasında MHP amblemini görememişti.

CHP ve İYİ Parti ise ittifak görüşmelerinden sonuç alamamış,pari içi klikler ve küçük hesapların histerisine kapılan yöneticiler toplumsal arzuların beklentilerini boşa çıkarmıştı.

İki dönem belediye başkanlığı yapan Abdurrahman Kuzu rakipsiz gibi görünüyordu.İki dönem milletvekilliğinin ardından Çana dönen Bülent Öz sabahın köründe fırınlarda,fabrika kapılarında tek tek vatandaşa ulaşmaya çalışıyordu.Yazar ve şair Fazıl Sayın ise baskılara ve maddi imkansızlığa karşı yarışın içindeydi.

Ne mi oldu sonuçta? Beklentiyi halk karşıladı.Kendi ittifakını kurdu.Bir Kuvai Milliye hareketi başlattı Osman Efendinin torunları.Güç zehirlenmesi yaşayan,gurur ve kibir abidesine dönüşen AKP adayı Kuzu ya dersini verdi. CHP adayı Bülent Öz e şehrin huzur ve kardeşliğini yeniden tesis etme görevini tevdi etti.

Kısaca bu seçimde gurur ve kibir yenildi.Baskılara ve ayrımcılığa hayır diyen Çan halkı vaziyete el koydu.Durum bundan ibarettir ders çıkarmak isteyenler için sevgili okurlar.

 

 299 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı