• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ
02/04/2019

 

Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir. Güçlünün karşısında da korku duvarını aşmaya kararlı bir duruş sergileyen insanlar.

Zor bir seçim süreci geçirdi Çan.Tehditler,karalamalar,iftiralar,ayak oyunları hepsi vardı bu mücadelenin içinde. Yolsuzlukları simgeleyen faturalar,adayların geçmişleri yayıldı kaldı ortalığa.

Telurami hastalığı bile gündemden düştü.Hava kirliliği de.

Patıcan,yeşil biber,boş kalan pazar çantaları yer bulamadı miting koşturmalarından.

Sosyal medya hiç olmadığı kadar kirli paylaşımlara doydu.

Ama Kocabaş çayında yüzdürülemeyen sandal yerini korudu,unutulmadı.

Cumhur ittifakı saflarını sıklaştırmıştı AKP ve MHP ile.Bindirilmiş kıtalar,toplama kalabalıklar gözdağı içerme üzerine kurgulanmıştı.Elli yıl sonra ilk defa seçmen oy pusulasında MHP amblemini görememişti.

CHP ve İYİ Parti ise ittifak görüşmelerinden sonuç alamamış,pari içi klikler ve küçük hesapların histerisine kapılan yöneticiler toplumsal arzuların beklentilerini boşa çıkarmıştı.

İki dönem belediye başkanlığı yapan Abdurrahman Kuzu rakipsiz gibi görünüyordu.İki dönem milletvekilliğinin ardından Çana dönen Bülent Öz sabahın köründe fırınlarda,fabrika kapılarında tek tek vatandaşa ulaşmaya çalışıyordu.Yazar ve şair Fazıl Sayın ise baskılara ve maddi imkansızlığa karşı yarışın içindeydi.

Ne mi oldu sonuçta? Beklentiyi halk karşıladı.Kendi ittifakını kurdu.Bir Kuvai Milliye hareketi başlattı Osman Efendinin torunları.Güç zehirlenmesi yaşayan,gurur ve kibir abidesine dönüşen AKP adayı Kuzu ya dersini verdi. CHP adayı Bülent Öz e şehrin huzur ve kardeşliğini yeniden tesis etme görevini tevdi etti.

Kısaca bu seçimde gurur ve kibir yenildi.Baskılara ve ayrımcılığa hayır diyen Çan halkı vaziyete el koydu.Durum bundan ibarettir ders çıkarmak isteyenler için sevgili okurlar.

 

 502 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı