• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM?
24/03/2019

 

Eleştiri, sadece olumsuz şekilde yapılmaz olumlu şekillerde de yapılır. Eleştiri bir konu hakkında olumlu, faydalı bir amaca ulaşmak için yapılır. Var olunan yanlışlar karşısında ya da zıt düşüncelere karşı eleştiri yapılarak o konunun iyileştirilmesi ve faydalı olması amaçlanır.

Mesela makale yazan bir arkadaşınızın makalesini okuduktan sonra olumlu ya da olumsuz yönde eleştirilerinizi yaparak makale hakkında arkadaşınızın nasıl bir yol izlemesi gerektiği boyutunda onu aydınlatmış olabilirsiniz. Ancak sırf laf olsun diye eleştiri yapmak doğru değildir. Yapılan bu eleştiriler insanları yanlış şekilde yol almasına neden olabilir. Eleştiri yapmak da bir sanattır. İnsanlar bilmedikleri konu hakkında eleştiri yapmamalıdır. Örneğin resimden anlamıyorsanız, bir tablo hakkında eleştiri yapmanız doğru değildir. Yapmış olduğunuz bu eleştiri yersizdir.

Buraya kadar genel bilgi…

***

“Neden haberi yapmışım, zaten hep eleştiriyormuşum. AKP karşıtı olmak bana ne yarar getirirmiş ki…”

Yukarıdaki sözler bana eleştiri…

Hanımefendinin o eleştirileri bana yaptığı haberde bu..Merak eden okur.

https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1080262&/AKP-%C3%87anakkale-Milletvekili-J%C3%BClide-%C4%B0skendero%C4%9Flu%E2%80%99nun--Lapseki-il%C3%A7esinde-yapt%C4%B1%C4%9F%C4%B1-konu%C5%9Fma-tart%C4%B1%C5%9Fma-yaratt%C4%B1.-%C4%B0skendero%C4%9Flu%E2%80%99na-vatanda%C5%9Ftan-ve-siyasilerden-sert-tepkiler

Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye  yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.

Hani bak ne diyor tanımda?

“Örneğin resimden anlamıyorsanız, bir tablo hakkında eleştiri yapmanız doğru değildir. Yapmış olduğunuz bu eleştiri yersizdir”

Böyle diyor değil mi?

O zaman ben, 30 yıl mesleğin her kademesinde çalışan biri olarak neyin haber olup olmadığını bilirim. Kusura bakmayın ama AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun Lapseki’de söyledikleri ve o söylediklerine gelen tepkiler haberdir.

Ayrıca kimse ama kimse bana ‘Haberi niye yaptın?’ diye soramaz. Sorarsa da cevabını alır.

“Haber olduğu için yaptım”, “ Sizden icazet mi almalıydım yoksa hanımefendi?”

Şunu da açıkça ifade edeyim ki; söz konusu haberse ‘yarar-zarar’ ilişkisi düşünülmez. O ilişkiyi düşünen gazeteci değil tetikçidir, tüccardır.

Burada konu AKP’nin kadın milletvekilini yıpratmak değildir. Hem de hiç değildir, lakin benim de Jülide İskenderoğlu ile vekil olamadığı  yıllardan başlayıp bugüne kadar selamım sabahım vardır. Arada espri de yapacak kadar hukukum da vardır.

Bu durum haber yapmamı engellemez…

Kısaca; konu haberse, haber yapılır. Haberin içinde de eleştiri yapanların görüşü verilir.

Bakınız bana telefon açıp öfke ile konuşan AKP’li hanımefendi size bir de CHP’den haber örneği  sunayım eleştiri mekanizması ve habercilik açısından.

 

Haberin başlığı :

“Ülgür Gökhan’ın seçilmemesi için elimden geleni yapacağım”

Çanakkale’de uzun yıllar hem siyaset hem de ticaretle uğraşan Süleyman Büyükgaga, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ateş püskürdü. Gökhan’ın şahsi kaprisleri yüzünden Bahriye Üçok Caddesi’ni kötü bir duruma soktuğunu belirten Büyükgaga, “Ülgür Gökhan’ı bu seçim öncesi öyle bir kınıyorum ve onun seçilmemesi için elimden ne geliyorsa yapacağım” dedi.

Dükkanlarına mal indiremediklerini, 36 esnafın itirazına rağmen Bahriye Üçok Caddesi’ne inat dolayısıyla refüj yapıldığını öne süren Süleyman Büyükgaga, “ 75 yaşındayım, hayatımın yarısından fazlası siyasetin içinde geçti. Fakat bugün geldiğimiz nokta; Ülgür Gökhan’ın şahsi kaprisleri yüzünden, inadı yüzünden Bahriye Üçok Caddesi çok kötü bir durumda. Çöplük oldu burası, tretuvarları çökük, yalnız orta refüjü yaptı. Biz burada 36 esnaf buna karşı çıktık diye burayı bu hale getirdi” diye konuştu.

Şimdi ne var bunda?

Vatandaş eleştiri mekanizmasını kullanmış ve muhabire iddialarını anlatmış. Muhabir de haberini yapmış. Başkan Gökhan’da çıkar isterse ‘bu bir teknik konudur. Eleştiri yersizdir. Öyle değil böyle der’  cevap verir.

***

Bilmem anlatabildim mi AKP’li hanımefendi…

Bir nebze katkım olduysa sevinirim.

Unutmayın; Gazetecilikten, haberden anlamıyorsanız, bir haber hakkında eleştiri yapmanız doğru değildir. Yapmış olduğunuz bu eleştiri yersizdir. Yapmış olduğunuzun tanımı eleştiri değil AKP Çanakkale Milletvekilini savunuculuktur. Buna itirazım olmaz aynı partilisiniz.

Kısaca; iyi yemek yapmanıza eleştirim yok, ama bilmediğiniz konuda eleştiri yapmanıza  cevabım budur değerli AKP’li hanımefendi…

Saygılarımla

Not: Emin olun CHP’den bir hanımefendiden ya da beyefendiden de bu şekildeki habere eleştiri gelirse aynı cevabı veririm. Ben rahatım çünkü işimi yapıyorum. Siz de işinizi yapın ki rahat olun.

 809 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı