• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR
24/03/2019

 

Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.Kolayın hükmü geçicidir.Anlık nefes almanızı sağlar,ardından daha karşı konulamaz gerçekleri dayatır.Bu yüzden rahat ve güvence tembelleştirir,hantallaştırır,insana dair hasletleri köreltir.İnsan çaresizliklerinde gelişir,büyür,hayatın asude akışında insan olmaya doğru yönelir.Değer öğrenir ve değer bilir.Ama daha da önemlisi değerler üretmek,değerleri paylaşmaktır.

Orada olmayan insan değil komşusunu köpeğini bile sokağa bırakır.

Aç kalmadan ekmeğin kıymetini öğrenemezsiniz.Karşılıksız bir aşka tutulmadan sevdanın,hapis yatmadan özgürlüğün tadını bilemezsiniz.Gurbetin kahrını iliklerinizde hissetmeden de memleket gözünüzde tütmez.Tozlu,çamurlu sokakları özleyemezsiniz.

On dört yaşındaydım ilk gurbete çıktığımda.Toprağından,ikliminden,alışkanlıklarından sökülen taze bir fidan tedirginliğini bu yüzden iyi bilirim.Yalnızlığı ve sabrı birlikte öğrendim çaresizliklerin ortasında.Hayata kafa tutma cesaretini de ilk defa bir bozkurt rozetini yakama taktığımda.Sağ yanıma kendime güveni,sol yanıma cesareti aldığımda artık ideallerim vardı.Beni ben yapan değerleri taşıyordum her adım attığımda.Rüyalarım büyük hayallere evriliyordu ve Turan düşlerinden güç alıyordum.Okuyordum,her kitap bana yeni bir ufuk açıyordu.Hayaller ve sert gerçekler arasında ayakta kalmaya çalışıyordum.Sloganların büyüsü,fikirlerin dünyası arasında bir yerlerdeydim ama nerede olduğumu ve kim olduğumu bilmiyordum.

Mermilerin orasında yaşamaya çalışıyordum.

İnsan bir kere öğrenmeye başlayınca yol kendiliğinden açılıyor önüne.Sokak,iş,aşk,dostluklar giriyor devreye ve değişiyorsun,değiştiriyorsun ,dönüştürüyorsun.Hayatla tanışıyor ve barışıyorsun.

İşin sırrı da burada.Asla teslim olmuyorsun.Kendin kalıyorsun ve hayatı orada inşa ediyorsun.

İçeriye girdik.Cepte beş kuruş yok,Allah var.Bıyıkları yeni terleyen delikanlılarız.Lakabımız siyasi.

O kader kurbanları,katiller,kaçakçılar,dolandırıcılar...Bizlere saygı duydular,yatak açtılar,korudular.Onlara asla sahip olamayacakları değerleri savunuyorsun ve takdir ediliyorsun.

Eskiden okuyanın,düşünenin ve memlekete dair bir derdi olanın bir değeri vardı.

Bu değerleri,kim yok etti,teri ve emeği kim çiğnedi ve değersizleştirdi?

Benim kafamdaki soru bu.

Bu vebalin hesabını sormazsam ve güce boyun eğersem bana da yazıklar olsun.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/23.03.2019332 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı