• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR
24/03/2019

 

Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.Kolayın hükmü geçicidir.Anlık nefes almanızı sağlar,ardından daha karşı konulamaz gerçekleri dayatır.Bu yüzden rahat ve güvence tembelleştirir,hantallaştırır,insana dair hasletleri köreltir.İnsan çaresizliklerinde gelişir,büyür,hayatın asude akışında insan olmaya doğru yönelir.Değer öğrenir ve değer bilir.Ama daha da önemlisi değerler üretmek,değerleri paylaşmaktır.

Orada olmayan insan değil komşusunu köpeğini bile sokağa bırakır.

Aç kalmadan ekmeğin kıymetini öğrenemezsiniz.Karşılıksız bir aşka tutulmadan sevdanın,hapis yatmadan özgürlüğün tadını bilemezsiniz.Gurbetin kahrını iliklerinizde hissetmeden de memleket gözünüzde tütmez.Tozlu,çamurlu sokakları özleyemezsiniz.

On dört yaşındaydım ilk gurbete çıktığımda.Toprağından,ikliminden,alışkanlıklarından sökülen taze bir fidan tedirginliğini bu yüzden iyi bilirim.Yalnızlığı ve sabrı birlikte öğrendim çaresizliklerin ortasında.Hayata kafa tutma cesaretini de ilk defa bir bozkurt rozetini yakama taktığımda.Sağ yanıma kendime güveni,sol yanıma cesareti aldığımda artık ideallerim vardı.Beni ben yapan değerleri taşıyordum her adım attığımda.Rüyalarım büyük hayallere evriliyordu ve Turan düşlerinden güç alıyordum.Okuyordum,her kitap bana yeni bir ufuk açıyordu.Hayaller ve sert gerçekler arasında ayakta kalmaya çalışıyordum.Sloganların büyüsü,fikirlerin dünyası arasında bir yerlerdeydim ama nerede olduğumu ve kim olduğumu bilmiyordum.

Mermilerin orasında yaşamaya çalışıyordum.

İnsan bir kere öğrenmeye başlayınca yol kendiliğinden açılıyor önüne.Sokak,iş,aşk,dostluklar giriyor devreye ve değişiyorsun,değiştiriyorsun ,dönüştürüyorsun.Hayatla tanışıyor ve barışıyorsun.

İşin sırrı da burada.Asla teslim olmuyorsun.Kendin kalıyorsun ve hayatı orada inşa ediyorsun.

İçeriye girdik.Cepte beş kuruş yok,Allah var.Bıyıkları yeni terleyen delikanlılarız.Lakabımız siyasi.

O kader kurbanları,katiller,kaçakçılar,dolandırıcılar...Bizlere saygı duydular,yatak açtılar,korudular.Onlara asla sahip olamayacakları değerleri savunuyorsun ve takdir ediliyorsun.

Eskiden okuyanın,düşünenin ve memlekete dair bir derdi olanın bir değeri vardı.

Bu değerleri,kim yok etti,teri ve emeği kim çiğnedi ve değersizleştirdi?

Benim kafamdaki soru bu.

Bu vebalin hesabını sormazsam ve güce boyun eğersem bana da yazıklar olsun.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/23.03.2019Paylaş | | Yorum Yaz
164 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BABAM - 17/06/2019
Sarışın,mavi gözlü bir devdi babam
YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
ÇİFTLİKTE BU GÜN - 08/06/2019
Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek...
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
 Devamı