• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
ÇOCUKLARIN UYKU SAATLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 6 ŞEY
21/03/2019

 

Çocukların uyku düzenindeki rutinlerden esnekliklere, yaşa göre ideal uyku saatlerinden ebeveynlere kolaylık sağlayacak tüyolara; dikkat etmeniz gereken her şey…

Çocukların yaşlarına göre ihtiyacı olan uyku saati ve yatış kalkış zamanları ile ilgili uzmanlar çeşitli bilgiler paylaşıyor. Ancak her çocuğun farklı bir birey olmasından hareketle uykuya gidiş ve uyku saatinin her zaman ideal olduğu belirtilen şekilde ilerlemediğini ebeveynlerin çoğu deneyimler. Çocuğunuz için bir uyku planlaması yapmadan önce bu konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için derledik.

 

1. Bir aile programı yapın

Özellikle çalışan ebeveynlerin ortalama bir eve geliş zamanı vardır. Bütün aile üyelerinin eve döndüğü zaman dilimi aynı zamanda birlikte akşam yemeği yemek ve sohbet etmek için değerlidir. Evde birlikte geçirilen bu vakitler günün yoğunluğundan ve değişen gündemlerden ötürü kimi zaman azalsa da zamanı mümkün olduğunca kaliteli geçirmek, süreden daha önemlidir. Çocuğunuz bütün günü sizinle geçireceği zamanı bekleyerek geçirmiş oluyor ve bazen 2 yaşındaki çocuğunuzun saat 19.00’da mutlaka yatması gerektiğini bilseniz de yatağa gidiş biraz uzayabilir. Bu konu da makul bir miktarda esnek olmaktan rahatsızlık duymayın.

2. Rutin iyidir

Çocukların kolayca uykuya dalması her ebeveynin hayalidir. Esasında bir gün gelecek ve 5 masal, 27 şarkı ve 11 yudum su olmadan uykuya dalacaklardır ve o gün gelene kadar yatakta geçirilen bu zamanlar onun oyun zamanı olmaya devam edebilir. Esasında uykuya gitme zamanı ile ilgili bir rutin oluşturmak çocuklara bir rahatlık hissi verir. Çocuk bu sürede ne bekleyeceğini bilir. Uyku öncesi bu zaman ve yapılacaklarla ilgili bir rutin benimsemek onu rahatlatıp uykuya rahatça geçmesine katkı sağlar.

3. Bütün çocuklar farklıdır

Çocukların yaşlarına göre ideal bir yatma zamanı ve uyku saatleri olduğunu söylemiştik. Ancak yine de çocuğunuz; akranlarının, kuzenlerinin ya da arkadaşlarınızın çocuklarının yattığı saatte yatmayabilir. Çocuklar robot ya da çalar saat değildir. Çocuğunuzun sınıf arkadaşları ile aynı yemekleri yemesini beklemediğiniz gibi aynı anda yatmalarını da beklemeyin.

4. Yeterli uyku uyuduğuna emin olmak önemlidir

Çocuğunuz akşam 18:00, 19:00 veya 22:00’de yatmış olsun, önemli olan bir konu, yatağa giderken yeterince uykusunun gelmiş olmasıdır. Çocuğunuzun anaokulu için erken kalması gerekiyorsa uykusunun yeterince uyuyacağı bir zamanda gelmesi için yatmadan önceki bir ya da iki saati hareketli geçirmesi gerekebilir. Amerikan Academy of Pediatrics’in belirlediği çocuklar için uyku süreleri şöyledir. 4-12 aylık bebeklerin günde 12-16 saat, 1-2 yaş arasındaki çocukların günde 11-14 saat, 3-5 yaş arası çocukların günde 10-13 saat, 6-12 yaş arası çocukların günde 9-12 saat uykuya ihtiyacı vardır.

5. Beklentilerinizi gerçekçi tutun

Ebeveynlik yapmak demek pek çok “zorunluluk” ve “zorluğun” üstesinden gelmek demektir. Başka çocuklarla kendi çocuğunuzu kıyaslayarak onlar için ideal bir uyku düzeni oluşturmak yerine sizin ve onun için uygun olan bir sistem yaratırken gerçekçi olmak, sizi gereksiz mücadeleler ve stres yaratan durumlardan korur.

 

6. Kendinize zaman tanıyın

Çocuğunuzun yatma zamanını ailenin programına göre ayarlamanız ve onun yeterince uyuduğundan eminiz olmanız gerektiği doğrudur. Ancak kendinize zaman tanıyan gerçekçi bir yatma zamanı da seçmeniz gerekir. İster bütün günü çocuğunuz ile geçirin, ister ev dışında çalışıyor olun, gününüzü tamamlamadan önce kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Bu sizin daha dengeli ve mutlu bir insan, dolayısıyla ebeveyn olmanızda önemlidir.490 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN! - 21/11/2019
Bu yıl Dünya KOAH Günü 20 Kasım 2019 olarak belirlendi. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanmas
KİMLERİN GRİBE YAKALANMA RİSKİ DAHA FAZLA? - 11/10/2019
Nezle-grip sezonu, bu yıl maalesef her zamankinden biraz daha erken açıldı. Nedeni bence malum: Bağışıklık gücümüz giderek zayıflıyor. Ayrıca mikrobik floramız da her gün biraz daha farklılaşıyor.
GRİP TEDAVİSİNİ HIZLANDIRAN 6 ÖNERİ - 03/10/2019
Ani hava değişimleriyle birlikte grip ve soğuk algınlığında da artış görülüyor.
''SAĞLIKLI YAŞAYAN, SAĞLIKLA YAŞLANAN TÜRKİYE'' - 09/09/2019
Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetlerinin, dolayısıyla da birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplum sağlığındaki önemi çok büyüktür.
SERİNLEMEK İÇİN SUYA BALIKLAMA ATLAMAYIN! - 19/08/2019
Sığ denize ya da havuza balıklama atlama, travmatik lezyonlara, ağır yaralanmalara hatta ölümlere yol açabiliyor. Kişinin dibe çakılmamak için başını aniden ve çok hızlı bir şekilde arkaya
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME - 10/08/2019
Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir…
ÇEVRE BİLİNCİ VE BİZ - 28/07/2019
“Çevre Bilinci“, “Doğa Bilinci“, “Ekolojik Bilinç“, “Çevreye saygı“, “Doğaya saygı“, “Çevreye karşı duyarlılık” ya da “Çevre duyarlılığı” gibi birbiri ile iç içe geçmiş konulardan bahsetmek için ilk önce “Çevre” kavramını anlamamız ve içini doldurmam
AŞIRI SICAK HAVALARDA NASIL BESLENMELİYİZ? - 01/07/2019
Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! İşte çöl sıcaklarında 7 adımda sağlıklı beslenmenin formülü:
SICAK HAVALAR SAĞLIĞINIZI BOZMASIN - 09/06/2019
Aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybıdır
 Devamı