• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°

Nurşen Albayrak

Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ
02/03/2019

 

Merhabalar efendim,

Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:

 

1. Paronoid yani şüpheci, kinci, kıskanç, ciddi, soğuk, sessiz ve tuhaf  özellikleri olanlar... Genellikle güven sorunuyla; en yakınlarını izleme, mesaj-sosyal medya kontrolü, karşı cinsle konuşmalarına yasak koyma vb ile boğuşurlar. Endişe ve korkuları nedeniyle uyku sorunları yaşarlar, kabuslar ve gözetlenme hissiyle yakınlarını yorarlar. Yalan söyler, öfke krizleri yaşar, intikam senaryoları üretebilir, tehlikeli olabilirler.

2. Obsesif yani takıntılı, titiz, sürekli ayrıntılı bilgi isteyen, işkolik, mantıksal düşünen, vicdanlı ve dürüst olmayı önemseyen, yalan konusunda hassas, kuralcı, kontrolcü, suçlama dili kullanan, çekingen, yalnızlık ve yetersizlikten korkan, kişi ya da maddelere bağımlı olabilenler...Genelikle hatalarını kabul etmez, empati yapmaz, kestirip atar, diyalog yerine emir ve dikte yolunu seçerler. Kızdıklarında yok sayma ve aşağılama şeklinde cezalandırıcı tepki verir ve üzerler..

3. Sınırda kişilik yani iki kişilikli gibi, ani değişen, para hesabı yapmayan-savurgan, duygusal davranan, kural sevmeyen, özgürlüğüne düşkün, canının istediğini yapan, isyankar, maceracı, ilgi susuzu olanlar...Genellikle pozitifken hayat dolu ve çok neşelidirler, empati yaparlar, bağışlarlar, doğayı ve hayvanları severler, mücadeleci ve başarılıdırlar,  ... Negatifken öfkeli ve acımasız, kendini beğenmiş, ilişkilerini bitirmeye eğilimli olurlar.

 

Şimdi gelelim asıl önemli konuya, insan ilişkileri gerçekten anlaşılması en zor alanlardan birisidir. Hele duygusal ilişki, evlilik ya da hayatı paylaşma söz konusuysa çok dikkatli olmak gerekiyor. Bir de" Gönül ferman dinlemez" "Aşkın gözü kördür" "Kişilikler değişmez"gibi gerçekçi uyarıları düşünürsek "Herkesin başına her iş gelebilir" diyelim ve derin bir nefes alalım.

Çift ilişkilerinde uzman ve binlerce çift terapisi yapmış biri olarak ben de "Eğer seviyor ve karşınızdakini iyi tanıyorsanız, iki taraf da çaba gösterirse, iyi ve mutlu yaşamak zor değildir" diyorum. Ne var ki "Çiftlerden biri diyaloğu reddediyor ya da sevgim bitti diyorsa , ayrılmak en hayırlısıdır" diye de ekliyorum.

Paranoidler; güven sorununuzu çözümlemeden, kendinizi kontrol etmeyi ve rahatlamayı öğrenmeden işiniz zor, hep kendinizi gerip duracaksınız. Sizinle yaşamak zorunda olanlar-yaşamayı seçenler, hep kötü bir şey yapmadıklarını anlatmayı-inandırmayı göze almak durumunda kalacaklar, sonunda mesafe koyacaklar.

Obsesifler; bir şeylere takıp durmaktan vaz geçmez, empati yapmayı denemez ve emir yerine diyalog yolunu açmazsanız çıra gibi yandınız. huzursuzluk, stres ve öfke yüzünden sağlık sorunlarınızla uğraşacaksınız. Hayatı paylaştığınız kişiler sakin ve alttan alıcı, orta yol bulucu olamazsa evinizden kavga gürültü eksik olmayacak, yakınlarınız uzak durmaya çalışacaklar.

Sınırda kişilikler; abartılarınızı azaltmaz, pozitif tarafınızı güçlendirip negatif tarafınızdan çabucak kurtulamazsanız başınız belada demektir. Parasal sorunlar yüzünden sevdiklerinizi üzecek, sürekli sevgi ve ilgi arayışında olacak, kendinizi de yakınlarınızı da yorup duracaksınız.

 

İşte böyle dostum; bak bakalım hangi gruba yakınsın, olumsuz özelliklerini düzelterek iyi ve mutlu yaşamanın kapısını aç...

 

Hoşça kalın efendim.

 Paylaş | | Yorum Yaz
261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
TOPLUMSAL VE BİREYSEL OLARAK TÜKENMİŞLİK SENDROMU - 23/08/2016
Sanki gittikçe daralan bir çemberin içinde nefes almamız bile zorlaşarak yaşamak zorunda bırakılıyoruz, tükeniyoruz.
 Devamı