• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ
02/03/2019

 

Merhabalar efendim,

Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:

 

1. Paronoid yani şüpheci, kinci, kıskanç, ciddi, soğuk, sessiz ve tuhaf  özellikleri olanlar... Genellikle güven sorunuyla; en yakınlarını izleme, mesaj-sosyal medya kontrolü, karşı cinsle konuşmalarına yasak koyma vb ile boğuşurlar. Endişe ve korkuları nedeniyle uyku sorunları yaşarlar, kabuslar ve gözetlenme hissiyle yakınlarını yorarlar. Yalan söyler, öfke krizleri yaşar, intikam senaryoları üretebilir, tehlikeli olabilirler.

2. Obsesif yani takıntılı, titiz, sürekli ayrıntılı bilgi isteyen, işkolik, mantıksal düşünen, vicdanlı ve dürüst olmayı önemseyen, yalan konusunda hassas, kuralcı, kontrolcü, suçlama dili kullanan, çekingen, yalnızlık ve yetersizlikten korkan, kişi ya da maddelere bağımlı olabilenler...Genelikle hatalarını kabul etmez, empati yapmaz, kestirip atar, diyalog yerine emir ve dikte yolunu seçerler. Kızdıklarında yok sayma ve aşağılama şeklinde cezalandırıcı tepki verir ve üzerler..

3. Sınırda kişilik yani iki kişilikli gibi, ani değişen, para hesabı yapmayan-savurgan, duygusal davranan, kural sevmeyen, özgürlüğüne düşkün, canının istediğini yapan, isyankar, maceracı, ilgi susuzu olanlar...Genellikle pozitifken hayat dolu ve çok neşelidirler, empati yaparlar, bağışlarlar, doğayı ve hayvanları severler, mücadeleci ve başarılıdırlar,  ... Negatifken öfkeli ve acımasız, kendini beğenmiş, ilişkilerini bitirmeye eğilimli olurlar.

 

Şimdi gelelim asıl önemli konuya, insan ilişkileri gerçekten anlaşılması en zor alanlardan birisidir. Hele duygusal ilişki, evlilik ya da hayatı paylaşma söz konusuysa çok dikkatli olmak gerekiyor. Bir de" Gönül ferman dinlemez" "Aşkın gözü kördür" "Kişilikler değişmez"gibi gerçekçi uyarıları düşünürsek "Herkesin başına her iş gelebilir" diyelim ve derin bir nefes alalım.

Çift ilişkilerinde uzman ve binlerce çift terapisi yapmış biri olarak ben de "Eğer seviyor ve karşınızdakini iyi tanıyorsanız, iki taraf da çaba gösterirse, iyi ve mutlu yaşamak zor değildir" diyorum. Ne var ki "Çiftlerden biri diyaloğu reddediyor ya da sevgim bitti diyorsa , ayrılmak en hayırlısıdır" diye de ekliyorum.

Paranoidler; güven sorununuzu çözümlemeden, kendinizi kontrol etmeyi ve rahatlamayı öğrenmeden işiniz zor, hep kendinizi gerip duracaksınız. Sizinle yaşamak zorunda olanlar-yaşamayı seçenler, hep kötü bir şey yapmadıklarını anlatmayı-inandırmayı göze almak durumunda kalacaklar, sonunda mesafe koyacaklar.

Obsesifler; bir şeylere takıp durmaktan vaz geçmez, empati yapmayı denemez ve emir yerine diyalog yolunu açmazsanız çıra gibi yandınız. huzursuzluk, stres ve öfke yüzünden sağlık sorunlarınızla uğraşacaksınız. Hayatı paylaştığınız kişiler sakin ve alttan alıcı, orta yol bulucu olamazsa evinizden kavga gürültü eksik olmayacak, yakınlarınız uzak durmaya çalışacaklar.

Sınırda kişilikler; abartılarınızı azaltmaz, pozitif tarafınızı güçlendirip negatif tarafınızdan çabucak kurtulamazsanız başınız belada demektir. Parasal sorunlar yüzünden sevdiklerinizi üzecek, sürekli sevgi ve ilgi arayışında olacak, kendinizi de yakınlarınızı da yorup duracaksınız.

 

İşte böyle dostum; bak bakalım hangi gruba yakınsın, olumsuz özelliklerini düzelterek iyi ve mutlu yaşamanın kapısını aç...

 

Hoşça kalın efendim.

 507 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı