• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
KAR YOLLARI KESİNCE
25/02/2019

 

Sabah kara uyanınca içimde çocuksu bir mutlulukla oturdum kahvaltı sofrasına. Demli bir çay yudumladım cam kenarında. Tipi yavaş yavaş beyaza bürüyordu çatıları ve dağları. Sonra sokaklar ve kaldırımlar...Pencereden seyrediyorum o muhteşem manzarayı.Bir düş sarmalı sanki. Alıp götürüyor yüreğimi hatıralara ve artık yaşlanmış da olsa kıpır kıpır coşkulara. Dağa çıkmalıyım bu gün mutlaka.Özgürlüğün o vahşi ve unuttuğumuz tadına. Çifliğe varıp şömineyi tutuşturup bir alevlerin dansına çevirmeliyim bakışlarımı,bir pencereden seyretttiğim kara. Kuru meşe odunları taşımalıyım,ellerim donmuş,kara bata çıka. Köpek yavrularım peşimden gelmeli,neşeli ve doymuş karınlarıyla.

Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.

Müdürle ikimiz Kızılcık fırınından iki kocaman köy ekmeği aldık. Çiğ köfte,sucuk,keçi peyniri,yoğurt düştük ikindi sonrası yola. Şuayip yokuşuna sarmadan daha araba zigzag yapmaya başladı. Ama inatla devam ediyoruz. Tam ilk yokuşu bitirmeye on metre kala çakılıp kaldık. Önce çiftliğe telefon ettik,keyifler iyi,sıkıntı yok. Telefonla dört çeker arıyoruz ama nafile. Herkes ayrı bir teranede.Zincir takacak güç bizden geçeli çok olduğundan kaldık arabanın içinde.Zor bela döndük geriye kurban bayramında aç kalan köpekler gibi. Dilimizde ne fıkralar nasipsizlik üzerine. Küfürleri saymıyorum bile. Kırk yılda bir düğünde harmandalı oynayacaktık onu da davul patladı. Ucuz hıyar kuyruğundaki vatandaş kadar bile tebessüm edemedik ki o kadar. Parasını peşin ödediğimiz sucuğun kokusunu bile duyamadık. Yahu gel de bırak iktidarı,bu nasipsizlikle muhalif olma. Yağan karın zevkini yaşamak bile bize haram.

Planları yarına erteleyerek bozguna uğramış ordular gibi geri çekildik sanki Viyana kapılarından. Bir Atilla askeri kadar olamadık.

İmdat desek bile boş bir feryat olacak yahu.

Kar yolları kesince ahvalimiz budur dostlar.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/23.02.2019

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR - 20/04/2019
Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine
YAŞAMAK - 14/04/2019
Altı üstü yaşamak demeyin Yaşamak çok farklı bir lütuf
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ - 02/04/2019
Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir.
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR - 24/03/2019
Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.
LAMİA KİMDİR - 20/03/2019
Herkes yazamaz. Yazmak vicdanınla dertleşmektir. Aynada kendi yüzüne bakabilmektir,tebessümle veya acıyla.
DOST MECLİSİ - 03/03/2019
Zemheri soğuğunda sobamızda meşe çıtırtılarına gitarın tellerinden kah bir türkünün ezgileri karışıyor,kah bir şiirin özleminin umuda dair dizeleri...
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ - 17/02/2019
Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar.
PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ - 29/01/2019
Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.
 Devamı