• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
KAR YOLLARI KESİNCE
25/02/2019

 

Sabah kara uyanınca içimde çocuksu bir mutlulukla oturdum kahvaltı sofrasına. Demli bir çay yudumladım cam kenarında. Tipi yavaş yavaş beyaza bürüyordu çatıları ve dağları. Sonra sokaklar ve kaldırımlar...Pencereden seyrediyorum o muhteşem manzarayı.Bir düş sarmalı sanki. Alıp götürüyor yüreğimi hatıralara ve artık yaşlanmış da olsa kıpır kıpır coşkulara. Dağa çıkmalıyım bu gün mutlaka.Özgürlüğün o vahşi ve unuttuğumuz tadına. Çifliğe varıp şömineyi tutuşturup bir alevlerin dansına çevirmeliyim bakışlarımı,bir pencereden seyretttiğim kara. Kuru meşe odunları taşımalıyım,ellerim donmuş,kara bata çıka. Köpek yavrularım peşimden gelmeli,neşeli ve doymuş karınlarıyla.

Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.

Müdürle ikimiz Kızılcık fırınından iki kocaman köy ekmeği aldık. Çiğ köfte,sucuk,keçi peyniri,yoğurt düştük ikindi sonrası yola. Şuayip yokuşuna sarmadan daha araba zigzag yapmaya başladı. Ama inatla devam ediyoruz. Tam ilk yokuşu bitirmeye on metre kala çakılıp kaldık. Önce çiftliğe telefon ettik,keyifler iyi,sıkıntı yok. Telefonla dört çeker arıyoruz ama nafile. Herkes ayrı bir teranede.Zincir takacak güç bizden geçeli çok olduğundan kaldık arabanın içinde.Zor bela döndük geriye kurban bayramında aç kalan köpekler gibi. Dilimizde ne fıkralar nasipsizlik üzerine. Küfürleri saymıyorum bile. Kırk yılda bir düğünde harmandalı oynayacaktık onu da davul patladı. Ucuz hıyar kuyruğundaki vatandaş kadar bile tebessüm edemedik ki o kadar. Parasını peşin ödediğimiz sucuğun kokusunu bile duyamadık. Yahu gel de bırak iktidarı,bu nasipsizlikle muhalif olma. Yağan karın zevkini yaşamak bile bize haram.

Planları yarına erteleyerek bozguna uğramış ordular gibi geri çekildik sanki Viyana kapılarından. Bir Atilla askeri kadar olamadık.

İmdat desek bile boş bir feryat olacak yahu.

Kar yolları kesince ahvalimiz budur dostlar.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/23.02.2019

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
225 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BABAM - 17/06/2019
Sarışın,mavi gözlü bir devdi babam
YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
ÇİFTLİKTE BU GÜN - 08/06/2019
Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek...
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
 Devamı