• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KAR YOLLARI KESİNCE
25/02/2019

 

Sabah kara uyanınca içimde çocuksu bir mutlulukla oturdum kahvaltı sofrasına. Demli bir çay yudumladım cam kenarında. Tipi yavaş yavaş beyaza bürüyordu çatıları ve dağları. Sonra sokaklar ve kaldırımlar...Pencereden seyrediyorum o muhteşem manzarayı.Bir düş sarmalı sanki. Alıp götürüyor yüreğimi hatıralara ve artık yaşlanmış da olsa kıpır kıpır coşkulara. Dağa çıkmalıyım bu gün mutlaka.Özgürlüğün o vahşi ve unuttuğumuz tadına. Çifliğe varıp şömineyi tutuşturup bir alevlerin dansına çevirmeliyim bakışlarımı,bir pencereden seyretttiğim kara. Kuru meşe odunları taşımalıyım,ellerim donmuş,kara bata çıka. Köpek yavrularım peşimden gelmeli,neşeli ve doymuş karınlarıyla.

Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.

Müdürle ikimiz Kızılcık fırınından iki kocaman köy ekmeği aldık. Çiğ köfte,sucuk,keçi peyniri,yoğurt düştük ikindi sonrası yola. Şuayip yokuşuna sarmadan daha araba zigzag yapmaya başladı. Ama inatla devam ediyoruz. Tam ilk yokuşu bitirmeye on metre kala çakılıp kaldık. Önce çiftliğe telefon ettik,keyifler iyi,sıkıntı yok. Telefonla dört çeker arıyoruz ama nafile. Herkes ayrı bir teranede.Zincir takacak güç bizden geçeli çok olduğundan kaldık arabanın içinde.Zor bela döndük geriye kurban bayramında aç kalan köpekler gibi. Dilimizde ne fıkralar nasipsizlik üzerine. Küfürleri saymıyorum bile. Kırk yılda bir düğünde harmandalı oynayacaktık onu da davul patladı. Ucuz hıyar kuyruğundaki vatandaş kadar bile tebessüm edemedik ki o kadar. Parasını peşin ödediğimiz sucuğun kokusunu bile duyamadık. Yahu gel de bırak iktidarı,bu nasipsizlikle muhalif olma. Yağan karın zevkini yaşamak bile bize haram.

Planları yarına erteleyerek bozguna uğramış ordular gibi geri çekildik sanki Viyana kapılarından. Bir Atilla askeri kadar olamadık.

İmdat desek bile boş bir feryat olacak yahu.

Kar yolları kesince ahvalimiz budur dostlar.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları/23.02.2019

 

 

 481 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı