• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ
17/02/2019

 

Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar. Baştan yadırgarsınız,alışmakta zorluk çekersiniz ama zamanla alışırsınız hatta karışırsınız.Bir parçası olursunuz.

Tayinim Siirt,Kozluk,Tuzlagözü köyü (Eski adı Melefan) çıktığında önce haritadan tanımaya çalışmıştım. Terör belasının tavan yaptığı yıllardı. Tedirginlik yaşamadım değil. Ama kadere inanan bir insandım sonuçta.

Kiraladığım bir minübüsün sökülmüş arka koltuklarında eşyalarımız,ön koltuklarda eşim ve kızım sabaha karşı Muş ovasına inmiştik.Ardından Bitlis ve Veysel Karani...Kozluk a gelmeden köy yoluna saptık.

Tuzlagözü dağın tepesinde bir kartal yuvası gibiydi. Sessiz,vakur ve haşmetli. Tuzlanın yanında bir jandarma karakolu vardı.Köyün girişinde de ilkokul.Büyük bir köydü.

Bakkalları,kahvehaneleri hatta PTT acenteliği dahi vardı. Arapça konuşuyorlardı.Misafirperver ve cana yakındılar.

Bekar olan okul müdürü Hüseyin bey lojmanını bize verdi.Diğer lojmanda Hayati bey ve ana sınıfı öğretmeni eşi kalıyordu.

Eylül ayı olmasına rağmen çok sıcak bir havası vardı.En büyük sıkıntımız da sıcakta uyuyamıyorduk ve cibinliğin altında yatıyorduk. Ve suyumuz yeterli değildi ve okulun altındaki havuzdan bidonlarla taşımak zorundaydık.

Köy meydanındaki kahvelerde alçak taburelere sırtımızı duvara vererek oturuyor ve kıtlama çay içiyorduk. Dikkatimi çeken en önemli görüntü ise herkesin satranç oynamasıydı.Çok hızlı ve pratik oynuyorlardı.

Allah rahmet eylesin Hüseyin Özbek muhtar çok bilgili bir insandı.İmam da öyle.Her derdimizde yanımızdaydılar. Ve okula başaldık.Benim birinci sınıflarım vardı ve hem Türkçe hem okuma yazma telaşındaydım.

Tuzlagözü içimde hala taşıdığım,unutamadığım,dostluklar biriktirdiğim bir telefon kadar yakın olan bir köydür. Kartal yuvasından hayata bakmaya devam ediyor.

 

Hamza Yıldız/Gece Notları306 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı