• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ
17/02/2019

 

Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar. Baştan yadırgarsınız,alışmakta zorluk çekersiniz ama zamanla alışırsınız hatta karışırsınız.Bir parçası olursunuz.

Tayinim Siirt,Kozluk,Tuzlagözü köyü (Eski adı Melefan) çıktığında önce haritadan tanımaya çalışmıştım. Terör belasının tavan yaptığı yıllardı. Tedirginlik yaşamadım değil. Ama kadere inanan bir insandım sonuçta.

Kiraladığım bir minübüsün sökülmüş arka koltuklarında eşyalarımız,ön koltuklarda eşim ve kızım sabaha karşı Muş ovasına inmiştik.Ardından Bitlis ve Veysel Karani...Kozluk a gelmeden köy yoluna saptık.

Tuzlagözü dağın tepesinde bir kartal yuvası gibiydi. Sessiz,vakur ve haşmetli. Tuzlanın yanında bir jandarma karakolu vardı.Köyün girişinde de ilkokul.Büyük bir köydü.

Bakkalları,kahvehaneleri hatta PTT acenteliği dahi vardı. Arapça konuşuyorlardı.Misafirperver ve cana yakındılar.

Bekar olan okul müdürü Hüseyin bey lojmanını bize verdi.Diğer lojmanda Hayati bey ve ana sınıfı öğretmeni eşi kalıyordu.

Eylül ayı olmasına rağmen çok sıcak bir havası vardı.En büyük sıkıntımız da sıcakta uyuyamıyorduk ve cibinliğin altında yatıyorduk. Ve suyumuz yeterli değildi ve okulun altındaki havuzdan bidonlarla taşımak zorundaydık.

Köy meydanındaki kahvelerde alçak taburelere sırtımızı duvara vererek oturuyor ve kıtlama çay içiyorduk. Dikkatimi çeken en önemli görüntü ise herkesin satranç oynamasıydı.Çok hızlı ve pratik oynuyorlardı.

Allah rahmet eylesin Hüseyin Özbek muhtar çok bilgili bir insandı.İmam da öyle.Her derdimizde yanımızdaydılar. Ve okula başaldık.Benim birinci sınıflarım vardı ve hem Türkçe hem okuma yazma telaşındaydım.

Tuzlagözü içimde hala taşıdığım,unutamadığım,dostluklar biriktirdiğim bir telefon kadar yakın olan bir köydür. Kartal yuvasından hayata bakmaya devam ediyor.

 

Hamza Yıldız/Gece NotlarıPaylaş | | Yorum Yaz
236 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR - 20/04/2019
Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine
YAŞAMAK - 14/04/2019
Altı üstü yaşamak demeyin Yaşamak çok farklı bir lütuf
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ - 02/04/2019
Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir.
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR - 24/03/2019
Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.
LAMİA KİMDİR - 20/03/2019
Herkes yazamaz. Yazmak vicdanınla dertleşmektir. Aynada kendi yüzüne bakabilmektir,tebessümle veya acıyla.
DOST MECLİSİ - 03/03/2019
Zemheri soğuğunda sobamızda meşe çıtırtılarına gitarın tellerinden kah bir türkünün ezgileri karışıyor,kah bir şiirin özleminin umuda dair dizeleri...
KAR YOLLARI KESİNCE - 25/02/2019
Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.
PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ - 29/01/2019
Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.
 Devamı