• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ
17/02/2019

 

Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar. Baştan yadırgarsınız,alışmakta zorluk çekersiniz ama zamanla alışırsınız hatta karışırsınız.Bir parçası olursunuz.

Tayinim Siirt,Kozluk,Tuzlagözü köyü (Eski adı Melefan) çıktığında önce haritadan tanımaya çalışmıştım. Terör belasının tavan yaptığı yıllardı. Tedirginlik yaşamadım değil. Ama kadere inanan bir insandım sonuçta.

Kiraladığım bir minübüsün sökülmüş arka koltuklarında eşyalarımız,ön koltuklarda eşim ve kızım sabaha karşı Muş ovasına inmiştik.Ardından Bitlis ve Veysel Karani...Kozluk a gelmeden köy yoluna saptık.

Tuzlagözü dağın tepesinde bir kartal yuvası gibiydi. Sessiz,vakur ve haşmetli. Tuzlanın yanında bir jandarma karakolu vardı.Köyün girişinde de ilkokul.Büyük bir köydü.

Bakkalları,kahvehaneleri hatta PTT acenteliği dahi vardı. Arapça konuşuyorlardı.Misafirperver ve cana yakındılar.

Bekar olan okul müdürü Hüseyin bey lojmanını bize verdi.Diğer lojmanda Hayati bey ve ana sınıfı öğretmeni eşi kalıyordu.

Eylül ayı olmasına rağmen çok sıcak bir havası vardı.En büyük sıkıntımız da sıcakta uyuyamıyorduk ve cibinliğin altında yatıyorduk. Ve suyumuz yeterli değildi ve okulun altındaki havuzdan bidonlarla taşımak zorundaydık.

Köy meydanındaki kahvelerde alçak taburelere sırtımızı duvara vererek oturuyor ve kıtlama çay içiyorduk. Dikkatimi çeken en önemli görüntü ise herkesin satranç oynamasıydı.Çok hızlı ve pratik oynuyorlardı.

Allah rahmet eylesin Hüseyin Özbek muhtar çok bilgili bir insandı.İmam da öyle.Her derdimizde yanımızdaydılar. Ve okula başaldık.Benim birinci sınıflarım vardı ve hem Türkçe hem okuma yazma telaşındaydım.

Tuzlagözü içimde hala taşıdığım,unutamadığım,dostluklar biriktirdiğim bir telefon kadar yakın olan bir köydür. Kartal yuvasından hayata bakmaya devam ediyor.

 

Hamza Yıldız/Gece NotlarıPaylaş | | Yorum Yaz
248 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BABAM - 17/06/2019
Sarışın,mavi gözlü bir devdi babam
YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
ÇİFTLİKTE BU GÜN - 08/06/2019
Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek...
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
 Devamı