• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ
29/01/2019

 

Balıkesir sanat okuluna yazdırdı babam beni. Yeşilli yurdunda kalıyordum. Dede mesleği demirciliği seçmiştim. Okulun ilk yılında sadece derslerime çalışıyor ve bolca kitap okuyordum. Gözü açılmamış sığırcık yavrusu gibiydim. Henüz kafamda fikirler netleşmemişti. Ama okuduğum kitaplardan epeyce sol kültür biriktirmiştim belleğimde.

Bir cumartesi akşamı yurt ağabeylerimden birisi ile gezmeye çıktık. Önce adı TÖBDER olan bir sendika lokaline götürdü beni. Okuldan tanıdığım öğretmenler de vardı orada. Oyunlarını oynuyor biralarını içiyorlardı. Bizimle kimse ilgilenmedi. Biraz oturduk ve çaylarımızı içip kalktık. Milli Kuvvetler caddesinden yürüyerek Paşa Camii yanındaki eski hal binasının ikinci katına çıktık. Burası Ülkü Ocakları idi. Genişçe bir salonu vardı. Bir duvarı da tamamen rafları kitapla doluydu. Masalarda kitap ve dergi okuyan, sohbet eden, çay içen gençler vardı. Ama gürültü yoktu. Sessiz, sakin ve huzurlu bir hava etkilemişti beni. Özellikle kütüphanesi... Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.

Vakit buldukça buraya gidip kitap okumaya, cumartesi akşamları seminerlere katılmaya başladım. Artık hayata hem sağ hem sol pencereden bakabiliyordum. Ama hala kararsızdım. Okul gazetesinde edebiyat öğretmenimin de desteğiyle şiirler, yazılar yazıyordum. Ve basketbol antrenmanlarına gidiyordum.

Bir gün atölyede kavga çıktı. Kavgayı ayırıncaya kadar sevdiğimiz bir arkadaşı biraz hırpaladılar. Çok üzülmüştüm. Okulda sol görüşlüler ağırlıktaydı. Ve buna rağmen okul çıkışında ve cadde üzerindeki bir kitapçıdan kırmızı bir bozkurt rozeti aldım ve yakama taktım. Tercihimi ülkücülükten yana yapmıştım. Ama orada bile muhalif ve eleştirel yanım boş durmuyordu. Çünkü ben kütüphane ülkücüsüydüm.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları

 216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı