• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ
29/01/2019

 

Balıkesir sanat okuluna yazdırdı babam beni. Yeşilli yurdunda kalıyordum. Dede mesleği demirciliği seçmiştim. Okulun ilk yılında sadece derslerime çalışıyor ve bolca kitap okuyordum. Gözü açılmamış sığırcık yavrusu gibiydim. Henüz kafamda fikirler netleşmemişti. Ama okuduğum kitaplardan epeyce sol kültür biriktirmiştim belleğimde.

Bir cumartesi akşamı yurt ağabeylerimden birisi ile gezmeye çıktık. Önce adı TÖBDER olan bir sendika lokaline götürdü beni. Okuldan tanıdığım öğretmenler de vardı orada. Oyunlarını oynuyor biralarını içiyorlardı. Bizimle kimse ilgilenmedi. Biraz oturduk ve çaylarımızı içip kalktık. Milli Kuvvetler caddesinden yürüyerek Paşa Camii yanındaki eski hal binasının ikinci katına çıktık. Burası Ülkü Ocakları idi. Genişçe bir salonu vardı. Bir duvarı da tamamen rafları kitapla doluydu. Masalarda kitap ve dergi okuyan, sohbet eden, çay içen gençler vardı. Ama gürültü yoktu. Sessiz, sakin ve huzurlu bir hava etkilemişti beni. Özellikle kütüphanesi... Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.

Vakit buldukça buraya gidip kitap okumaya, cumartesi akşamları seminerlere katılmaya başladım. Artık hayata hem sağ hem sol pencereden bakabiliyordum. Ama hala kararsızdım. Okul gazetesinde edebiyat öğretmenimin de desteğiyle şiirler, yazılar yazıyordum. Ve basketbol antrenmanlarına gidiyordum.

Bir gün atölyede kavga çıktı. Kavgayı ayırıncaya kadar sevdiğimiz bir arkadaşı biraz hırpaladılar. Çok üzülmüştüm. Okulda sol görüşlüler ağırlıktaydı. Ve buna rağmen okul çıkışında ve cadde üzerindeki bir kitapçıdan kırmızı bir bozkurt rozeti aldım ve yakama taktım. Tercihimi ülkücülükten yana yapmıştım. Ama orada bile muhalif ve eleştirel yanım boş durmuyordu. Çünkü ben kütüphane ülkücüsüydüm.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları

 Paylaş | | Yorum Yaz
183 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR - 20/04/2019
Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine
YAŞAMAK - 14/04/2019
Altı üstü yaşamak demeyin Yaşamak çok farklı bir lütuf
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ - 02/04/2019
Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir.
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR - 24/03/2019
Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.
LAMİA KİMDİR - 20/03/2019
Herkes yazamaz. Yazmak vicdanınla dertleşmektir. Aynada kendi yüzüne bakabilmektir,tebessümle veya acıyla.
DOST MECLİSİ - 03/03/2019
Zemheri soğuğunda sobamızda meşe çıtırtılarına gitarın tellerinden kah bir türkünün ezgileri karışıyor,kah bir şiirin özleminin umuda dair dizeleri...
KAR YOLLARI KESİNCE - 25/02/2019
Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ - 17/02/2019
Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar.
PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
 Devamı