• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ
29/01/2019

 

Balıkesir sanat okuluna yazdırdı babam beni. Yeşilli yurdunda kalıyordum. Dede mesleği demirciliği seçmiştim. Okulun ilk yılında sadece derslerime çalışıyor ve bolca kitap okuyordum. Gözü açılmamış sığırcık yavrusu gibiydim. Henüz kafamda fikirler netleşmemişti. Ama okuduğum kitaplardan epeyce sol kültür biriktirmiştim belleğimde.

Bir cumartesi akşamı yurt ağabeylerimden birisi ile gezmeye çıktık. Önce adı TÖBDER olan bir sendika lokaline götürdü beni. Okuldan tanıdığım öğretmenler de vardı orada. Oyunlarını oynuyor biralarını içiyorlardı. Bizimle kimse ilgilenmedi. Biraz oturduk ve çaylarımızı içip kalktık. Milli Kuvvetler caddesinden yürüyerek Paşa Camii yanındaki eski hal binasının ikinci katına çıktık. Burası Ülkü Ocakları idi. Genişçe bir salonu vardı. Bir duvarı da tamamen rafları kitapla doluydu. Masalarda kitap ve dergi okuyan, sohbet eden, çay içen gençler vardı. Ama gürültü yoktu. Sessiz, sakin ve huzurlu bir hava etkilemişti beni. Özellikle kütüphanesi... Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.

Vakit buldukça buraya gidip kitap okumaya, cumartesi akşamları seminerlere katılmaya başladım. Artık hayata hem sağ hem sol pencereden bakabiliyordum. Ama hala kararsızdım. Okul gazetesinde edebiyat öğretmenimin de desteğiyle şiirler, yazılar yazıyordum. Ve basketbol antrenmanlarına gidiyordum.

Bir gün atölyede kavga çıktı. Kavgayı ayırıncaya kadar sevdiğimiz bir arkadaşı biraz hırpaladılar. Çok üzülmüştüm. Okulda sol görüşlüler ağırlıktaydı. Ve buna rağmen okul çıkışında ve cadde üzerindeki bir kitapçıdan kırmızı bir bozkurt rozeti aldım ve yakama taktım. Tercihimi ülkücülükten yana yapmıştım. Ama orada bile muhalif ve eleştirel yanım boş durmuyordu. Çünkü ben kütüphane ülkücüsüydüm.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları

 Paylaş | | Yorum Yaz
188 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BABAM - 17/06/2019
Sarışın,mavi gözlü bir devdi babam
YAĞMUR ÖZLEMİNDE DOSTLAR - 15/06/2019
Yıldızlar avuçlarına avuçlarına doluyor yalnızlığın
YAĞMUR RAHMETTİR - 14/06/2019
Üç gündür gökgürültüsü dinledim ama yeterli yağmur düşmedi. Bu günse sanki gökyüzü delindi.
ÇİFTLİKTE BU GÜN-Devam- - 12/06/2019
Köpeklerim her zaman olduğu gibi kapıda karşıladı beni.Önce onları doyurdum. Ağaçların dibine gübrelerini attım. Damlamaları açtım. Havuz taşmıştı
ÇİFTLİKTE BU GÜN - 08/06/2019
Yanımda Demir Ali paşam, direksiyonda kızım Eylül, çiftliğin yolunu tuttuk. Bir saat ben damlamaları konrol ettim, o da beni izledi. Eğitim şart. Öğrenecek...
İÇİMDE KUŞ SEVİNCİ LAMİA - 28/05/2019
İçime aniden bir kuş sevinci düştü Lamia
ALİ HAMZA ÇİFTLİĞİ - 19/05/2019
Ali-Hamza Çiftliği'ne kapısında kilit olmayan bir kapıdan girilir. Geniş bir yolda güller refakat eder gelene. Devasa meşe gölgelerinde yürürsünüz.
VAGON - 14/05/2019
Altı yaşındaydım. Babamın işi dolayısıyla Maltepe köyüne taşındık. Babamın öğle yemeğini götürme görevi benimdi. Elimde sefertası, sırtımda ekmek torbası yola koyulurdum.
ÇİMENLİK KALESİ III - 11/05/2019
Bir pide salonunun içine tıkılmışız. Sandalye üzerinde uyuyoruz. Herkesin içinde ''ne olacağız'' tedirginliği. Zaman geçmiyor, ayaklar ve beyinler uyuşmuş.
 Devamı