• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ
29/01/2019

 

Balıkesir sanat okuluna yazdırdı babam beni. Yeşilli yurdunda kalıyordum. Dede mesleği demirciliği seçmiştim. Okulun ilk yılında sadece derslerime çalışıyor ve bolca kitap okuyordum. Gözü açılmamış sığırcık yavrusu gibiydim. Henüz kafamda fikirler netleşmemişti. Ama okuduğum kitaplardan epeyce sol kültür biriktirmiştim belleğimde.

Bir cumartesi akşamı yurt ağabeylerimden birisi ile gezmeye çıktık. Önce adı TÖBDER olan bir sendika lokaline götürdü beni. Okuldan tanıdığım öğretmenler de vardı orada. Oyunlarını oynuyor biralarını içiyorlardı. Bizimle kimse ilgilenmedi. Biraz oturduk ve çaylarımızı içip kalktık. Milli Kuvvetler caddesinden yürüyerek Paşa Camii yanındaki eski hal binasının ikinci katına çıktık. Burası Ülkü Ocakları idi. Genişçe bir salonu vardı. Bir duvarı da tamamen rafları kitapla doluydu. Masalarda kitap ve dergi okuyan, sohbet eden, çay içen gençler vardı. Ama gürültü yoktu. Sessiz, sakin ve huzurlu bir hava etkilemişti beni. Özellikle kütüphanesi... Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.

Vakit buldukça buraya gidip kitap okumaya, cumartesi akşamları seminerlere katılmaya başladım. Artık hayata hem sağ hem sol pencereden bakabiliyordum. Ama hala kararsızdım. Okul gazetesinde edebiyat öğretmenimin de desteğiyle şiirler, yazılar yazıyordum. Ve basketbol antrenmanlarına gidiyordum.

Bir gün atölyede kavga çıktı. Kavgayı ayırıncaya kadar sevdiğimiz bir arkadaşı biraz hırpaladılar. Çok üzülmüştüm. Okulda sol görüşlüler ağırlıktaydı. Ve buna rağmen okul çıkışında ve cadde üzerindeki bir kitapçıdan kırmızı bir bozkurt rozeti aldım ve yakama taktım. Tercihimi ülkücülükten yana yapmıştım. Ama orada bile muhalif ve eleştirel yanım boş durmuyordu. Çünkü ben kütüphane ülkücüsüydüm.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları

 Paylaş | | Yorum Yaz
164 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
ŞÜPHEDEN KORKMAYIN - 26/01/2019
Şüphe şeytan vesvesesi mi, bilince açılan yeni bir kapı mı? Ben ikinci tercihe değer veriyorum. Hayatı anlamak ve anlamdırmak şüpheyle başlar.
YALNIZLIĞIN BEREKETİ - 18/01/2019
Uzun yıllar uzak dağ köylerinde öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim evlerine gidince pilli radyom kalırdı tek arkadaşım.
BENİ KİTAPLAR BU HALE GETİRDİ - 02/01/2019
Okumayı bana kim sevdirdi, bilmiyorum. Yazları okullar kapanınca koca anamın ineklerini gütme görevi benimdi.
GÖÇ - 27/12/2018
Dudaklarımda keçi çanlarına ritim tutan bir türkü Sökülmüş çadırlar demek ki göç var
ŞEHRE AŞIK OLMAK - 18/12/2018
Ben bu sisler şehrine aşığım.Gurbet gecelerinin yalnızlıklarında içimde özlediğim bir şehir büyüttüm
YOL - 12/12/2018
Şüphe duymak insan için çok önemli bir melekedir.Farklı bir bakış açısı ve sorgulamayı beraberinde getirir.Merak ve öğrenme kapılarını açar.
ŞİİR GECEYE AİTTİR - 08/12/2018
Kelimelerin musikisini mısralarında taşıyan şiirler ruhumu dinlendirir.Huzuru bırakır masama.Hayalden hayale koşan bir çocuk olur yüreğim.Bazen serseri bir delikanlı gibi sokaklarda ararım hasretini çektiğim arzuların ayak
DAĞ KÖYLERİ - 01/12/2018
Öğretmenliğimin bedeliydi sanki dağ köyleri.Öğrencilerim gidince başlardı yalnızlığım.
 Devamı