• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
ŞÜPHEDEN KORKMAYIN
26/01/2019

 

Şüphe şeytan vesvesesi mi, bilince açılan yeni bir kapı mı? Ben ikinci tercihe değer veriyorum. Hayatı anlamak ve anlamdırmak şüpheyle başlar. Şüphe cevapsız sorulardır insanın beynini kemiren ve sürekli rahatsız eden. Soru soran insan cevabın peşine düşer. Cevap sadece bilgidedir. Bilgi birikimin sonucudur. Bilgi şüpheyle yeniler kendini, durağanlığı devinime çevirir. Hareket enerjiyi açığa çıkarır. Hareket ter ve emek demektir. Azim ve kararlılık ile sabır kardeşliği her zaman zora taliptir. Okumaya, sorgulamaya,değerlendirmeye,deneme cesaretine iter insanı. Sorular çözüldükçe yeni soruların ve şüphelerin önünü açar. Şüphe insanın beynindeki ayrıcalığıdır. Yol göstericidir. Şüpheden korkmayın takılın peşine. Asıl genel kabullerden ve dogmalardan korkun. Çünkü şüphelerini aşamamış hiç bir fikir veye inanç tutarlı değildir. Hayat daima kolaya razı olanları değil, zora talip olanları ödüllendirir. Bizlere eserleriyle hala yol açan, ruhumuzda ve aklımızda derin izler bırakanlar şüphenin yolundan, çok zahmetli yollardan geçerek zamana kalıcı mühürlerini bıraktılar.

Şüpheyle yola çıkan akıl; bilimdir,sanattır, kültürdür.

Kendi beyin cehenneminde yanmayanların hiç kimseye cennet vaadi olamaz.

Vicdanı körleşen insanların cehennemine ortak olmayın.

Allah bu aklı insana bu yüzden verdi.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları472 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AKORDU KAÇAN BİR ŞARKI - 15/03/2020
Yaşlılığın son demlerindeki bu yoğunluk hayra alamet değil.Dün Yenice,Karaköy maden direnişinde arkadaşlarımıza desteğe gittik.
SEVİŞME BEREKETİ - 07/03/2020
Her defasında Paslı bıçaklarla sırtımdan vuruldum
DAYI - 24/02/2020
İki sözcük hayatımda çok değerlidir.Anne ve dayı...
AĞIR OLAN KURŞUN DEĞİL HAYAT - 20/02/2020
Akşam Kepez Kent Konseyi'nin yemeği var.Çamlıca düğün salonundayız.Buluşmalar ve kucaklaşmalar,sohbetler...Hepsi var.İyi ki var.İnsanız birbirimize ihtiyacımız var.
GECE NOTLARI - 05/02/2020
Değişmek veya değiştirmek gerekiyor bazen hayatı.Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil elbette.Durağan ve kabullenilmiş kalabalıklardan yalnızlığa evrilmek...
İNSAN ŞEHRİNİ İÇİNDE TAŞIR - 29/01/2020
Gitmen gerekir bir gün. Geçmişi alışkanlıkları, sevdaları,kırılmışlıkları toplarsın bir valize,ayakların istemese de yürürsün ilk terminale.
İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
 Devamı