• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
YALNIZLIĞIN BEREKETİ
18/01/2019

 

Uzun yıllar uzak dağ köylerinde öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim evlerine gidince pilli radyom kalırdı tek arkadaşım. O yalnızca konuşur, türküler, şarkılar söylerdi ben de sessizce dinlerdim. Susmak ağır gelirdi bazen. Kitabı veya şiirleri yüksek sesle okurdum. İçimde birikenleri özgürlüğüne bırakırdım ve rahatlardım.

Başımı yastığa gömer ve ağlardım. Ağlamaktan hiç utanmadım. Gök gürlemesinin ardından durulurdum.Sonrasında içe yağan yağmurdum. Bazende şiirin yardımıyla derin iç yolculuklara çıkardım. Hayallerin, umutların, özlemlerin peşine takılırdım. Çok sonraları barıştım artık ikizim gibi yakama yapışan yalnızlığa.

Kitaplardan başımı kaldırdığımda sobadan dışarıya yansıyan, duvarda dans eden alevleri izlemeye başladım. Figürlere anlamlar yüklemekle dinlendirirdim gözlerimi. Yalnızlık ve gece birbirine sarılılarak huzura davet ediyordu ve uykuya gözlerim kendiliğinden kapanıyordu.Rüyasız uykulardı bunlar. Sadece teneke çatıdan yağmur musikisine aralanırdı gözlerim kısa bir süreliğine.

Uzun mektuplar yazardım dostlara. İdealistçe bir tavır taşırdı bu mektuplar ve bolca hayal.İçinde ağır bir yenilginin hüznü olurdu. İtiraflar ve ihanetlerin derin izlerini taşıyordu. Çünkü yazmak yalnızlığın peçesini kaldırıyordu. İhtilalin ağırlığı bütün fikirleri ezmeye devam ediyordu, Budapeşte radyosu haber veriyordu.

Yalnızlık vicdan aynasını karşıma getiriyor, kendimle konuşmamı dayatıyordu. Kaçamıyordum. Yalnızlığıma mecburen katlanıyordum. Başka çarem yoktu. İşte böyle bir gecede teslim oldum yalnızlığa. Yalnızlığın bereketini de o teslimiyetin ardından keşfettim. Artık şiirler daha rahat ve sıkıntısız düşüyordu bir kurşun kalemin ucundan defterin yapraklarına.İçimden önce cılız bir dere akmaya başladı ardındansa nehirler. Yılların acıları, hayal kırıklıkları, ihanetler akıp gidiyordu. Sonrası sükunetin içine gizlenmiş bir huzur yüreğimi bereketlendiriyordu.

Yalnızlık ve çaresizlik beni kendimle barıştırdı. Bu yüzden yalnızlığın bereketinde her geçen gün ruhum penceresini bahara açtı. Dervişlerin tekkelerde neden kendilerini çilehanelere kapattığını o yalnızlıklarımda anladım.

Ruh bereketinin yolunu açmak içinmiş meğer o çileler.

 

Hamza Yıldız / Gece NotlarıPaylaş | | Yorum Yaz
169 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
KÜTÜPHANE ÜLKÜCÜSÜ - 29/01/2019
Beni ülkücü yapan o kütüphanede okuduğum kitaplardır. Bu yüzden ben bir kütüphane ülkücüsüyüm. Bununla da her zaman gurur duydum.
ŞÜPHEDEN KORKMAYIN - 26/01/2019
Şüphe şeytan vesvesesi mi, bilince açılan yeni bir kapı mı? Ben ikinci tercihe değer veriyorum. Hayatı anlamak ve anlamdırmak şüpheyle başlar.
BENİ KİTAPLAR BU HALE GETİRDİ - 02/01/2019
Okumayı bana kim sevdirdi, bilmiyorum. Yazları okullar kapanınca koca anamın ineklerini gütme görevi benimdi.
GÖÇ - 27/12/2018
Dudaklarımda keçi çanlarına ritim tutan bir türkü Sökülmüş çadırlar demek ki göç var
ŞEHRE AŞIK OLMAK - 18/12/2018
Ben bu sisler şehrine aşığım.Gurbet gecelerinin yalnızlıklarında içimde özlediğim bir şehir büyüttüm
YOL - 12/12/2018
Şüphe duymak insan için çok önemli bir melekedir.Farklı bir bakış açısı ve sorgulamayı beraberinde getirir.Merak ve öğrenme kapılarını açar.
ŞİİR GECEYE AİTTİR - 08/12/2018
Kelimelerin musikisini mısralarında taşıyan şiirler ruhumu dinlendirir.Huzuru bırakır masama.Hayalden hayale koşan bir çocuk olur yüreğim.Bazen serseri bir delikanlı gibi sokaklarda ararım hasretini çektiğim arzuların ayak
DAĞ KÖYLERİ - 01/12/2018
Öğretmenliğimin bedeliydi sanki dağ köyleri.Öğrencilerim gidince başlardı yalnızlığım.
 Devamı