• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Hamza Yıldız
YALNIZLIĞIN BEREKETİ
18/01/2019

 

Uzun yıllar uzak dağ köylerinde öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim evlerine gidince pilli radyom kalırdı tek arkadaşım. O yalnızca konuşur, türküler, şarkılar söylerdi ben de sessizce dinlerdim. Susmak ağır gelirdi bazen. Kitabı veya şiirleri yüksek sesle okurdum. İçimde birikenleri özgürlüğüne bırakırdım ve rahatlardım.

Başımı yastığa gömer ve ağlardım. Ağlamaktan hiç utanmadım. Gök gürlemesinin ardından durulurdum.Sonrasında içe yağan yağmurdum. Bazende şiirin yardımıyla derin iç yolculuklara çıkardım. Hayallerin, umutların, özlemlerin peşine takılırdım. Çok sonraları barıştım artık ikizim gibi yakama yapışan yalnızlığa.

Kitaplardan başımı kaldırdığımda sobadan dışarıya yansıyan, duvarda dans eden alevleri izlemeye başladım. Figürlere anlamlar yüklemekle dinlendirirdim gözlerimi. Yalnızlık ve gece birbirine sarılılarak huzura davet ediyordu ve uykuya gözlerim kendiliğinden kapanıyordu.Rüyasız uykulardı bunlar. Sadece teneke çatıdan yağmur musikisine aralanırdı gözlerim kısa bir süreliğine.

Uzun mektuplar yazardım dostlara. İdealistçe bir tavır taşırdı bu mektuplar ve bolca hayal.İçinde ağır bir yenilginin hüznü olurdu. İtiraflar ve ihanetlerin derin izlerini taşıyordu. Çünkü yazmak yalnızlığın peçesini kaldırıyordu. İhtilalin ağırlığı bütün fikirleri ezmeye devam ediyordu, Budapeşte radyosu haber veriyordu.

Yalnızlık vicdan aynasını karşıma getiriyor, kendimle konuşmamı dayatıyordu. Kaçamıyordum. Yalnızlığıma mecburen katlanıyordum. Başka çarem yoktu. İşte böyle bir gecede teslim oldum yalnızlığa. Yalnızlığın bereketini de o teslimiyetin ardından keşfettim. Artık şiirler daha rahat ve sıkıntısız düşüyordu bir kurşun kalemin ucundan defterin yapraklarına.İçimden önce cılız bir dere akmaya başladı ardındansa nehirler. Yılların acıları, hayal kırıklıkları, ihanetler akıp gidiyordu. Sonrası sükunetin içine gizlenmiş bir huzur yüreğimi bereketlendiriyordu.

Yalnızlık ve çaresizlik beni kendimle barıştırdı. Bu yüzden yalnızlığın bereketinde her geçen gün ruhum penceresini bahara açtı. Dervişlerin tekkelerde neden kendilerini çilehanelere kapattığını o yalnızlıklarımda anladım.

Ruh bereketinin yolunu açmak içinmiş meğer o çileler.

 

Hamza Yıldız / Gece NotlarıPaylaş | | Yorum Yaz
192 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAZDAĞLARI YAĞMALANIYOR - 20/04/2019
Bir yeryüzü cenneti olan Kazdağları talan ediliyor.Önce altın şirketleri girdi ormanın derinliklerine
YAŞAMAK - 14/04/2019
Altı üstü yaşamak demeyin Yaşamak çok farklı bir lütuf
SADECE GURUR VE KİBİR YENİLDİ - 02/04/2019
Bir yanda devlet,belediye gücü karşısında ise baskıya,kayırmaya,yandaşlığa baş kaldıran bir şehir.
HAYAT ONURLU YAŞAMAKTIR - 24/03/2019
Hayat çoğu kez sabırla fırtınalara karşı yürümektir.Zordur,acı çeker insan ama yaşamak mecburiyettir.Yaşamak ve yaşatmak beraberse anlam kazanır.
LAMİA KİMDİR - 20/03/2019
Herkes yazamaz. Yazmak vicdanınla dertleşmektir. Aynada kendi yüzüne bakabilmektir,tebessümle veya acıyla.
DOST MECLİSİ - 03/03/2019
Zemheri soğuğunda sobamızda meşe çıtırtılarına gitarın tellerinden kah bir türkünün ezgileri karışıyor,kah bir şiirin özleminin umuda dair dizeleri...
KAR YOLLARI KESİNCE - 25/02/2019
Erken davrananlar zaten çıkmışlar çiftliğe. Hüseyin sobayı yakmış çoktan,telefonda söyledi.
İÇİMDE TAŞIDIĞIM KÖYLER...TUZLAGÖZÜ - 17/02/2019
Kader bir yol açar önünüze yürürsünüz sizi beklediği yere. Hiç bilmediğiniz,tanımadığınız,sürprizlere açık mekanlar,iklimler ve insanlar karşılar.
PENCEREDE - 02/02/2019
Mum alevini üfleyip yorganın altına girdiğimi ve ilk hayale gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum sadece.
 Devamı