• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Hamza Yıldız
YALNIZLIĞIN BEREKETİ
18/01/2019

 

Uzun yıllar uzak dağ köylerinde öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim evlerine gidince pilli radyom kalırdı tek arkadaşım. O yalnızca konuşur, türküler, şarkılar söylerdi ben de sessizce dinlerdim. Susmak ağır gelirdi bazen. Kitabı veya şiirleri yüksek sesle okurdum. İçimde birikenleri özgürlüğüne bırakırdım ve rahatlardım.

Başımı yastığa gömer ve ağlardım. Ağlamaktan hiç utanmadım. Gök gürlemesinin ardından durulurdum.Sonrasında içe yağan yağmurdum. Bazende şiirin yardımıyla derin iç yolculuklara çıkardım. Hayallerin, umutların, özlemlerin peşine takılırdım. Çok sonraları barıştım artık ikizim gibi yakama yapışan yalnızlığa.

Kitaplardan başımı kaldırdığımda sobadan dışarıya yansıyan, duvarda dans eden alevleri izlemeye başladım. Figürlere anlamlar yüklemekle dinlendirirdim gözlerimi. Yalnızlık ve gece birbirine sarılılarak huzura davet ediyordu ve uykuya gözlerim kendiliğinden kapanıyordu.Rüyasız uykulardı bunlar. Sadece teneke çatıdan yağmur musikisine aralanırdı gözlerim kısa bir süreliğine.

Uzun mektuplar yazardım dostlara. İdealistçe bir tavır taşırdı bu mektuplar ve bolca hayal.İçinde ağır bir yenilginin hüznü olurdu. İtiraflar ve ihanetlerin derin izlerini taşıyordu. Çünkü yazmak yalnızlığın peçesini kaldırıyordu. İhtilalin ağırlığı bütün fikirleri ezmeye devam ediyordu, Budapeşte radyosu haber veriyordu.

Yalnızlık vicdan aynasını karşıma getiriyor, kendimle konuşmamı dayatıyordu. Kaçamıyordum. Yalnızlığıma mecburen katlanıyordum. Başka çarem yoktu. İşte böyle bir gecede teslim oldum yalnızlığa. Yalnızlığın bereketini de o teslimiyetin ardından keşfettim. Artık şiirler daha rahat ve sıkıntısız düşüyordu bir kurşun kalemin ucundan defterin yapraklarına.İçimden önce cılız bir dere akmaya başladı ardındansa nehirler. Yılların acıları, hayal kırıklıkları, ihanetler akıp gidiyordu. Sonrası sükunetin içine gizlenmiş bir huzur yüreğimi bereketlendiriyordu.

Yalnızlık ve çaresizlik beni kendimle barıştırdı. Bu yüzden yalnızlığın bereketinde her geçen gün ruhum penceresini bahara açtı. Dervişlerin tekkelerde neden kendilerini çilehanelere kapattığını o yalnızlıklarımda anladım.

Ruh bereketinin yolunu açmak içinmiş meğer o çileler.

 

Hamza Yıldız / Gece Notları229 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANLAR VE MEKANLAR - 17/01/2020
İnsan emeği ve hayalleri ile kurar bir şehri.Mekanlarını sabırla inşa eder ve adeta ruhunu katar evlere,sokaklara,parklara.Sonra roller değişir bir kaç nesil sonra.
KONFERANSIN TEK SORUSU - 12/01/2020
Doksan yedi yılları sanırım.Radyoda şiir programları yapıyorum.Metinlerini yazıyor
AŞK MEVSİMSİZDİR LAMİA - 05/01/2020
İçim üşüdü,kirpiklerin buz tutmuş Çok uzaklardan mı geldin Lamia
BİZİ VAR EDEN ÇAN İÇİN - 30/12/2019
Her mücadele çekirdek oluşumla başlar.Çan Çevre Derneği yedi kişi ile başladı.Hareketini ideolojik değil hayatın gerçeği üzerine
HALK ARTIK YÜRÜYOR - 24/12/2019
Kumarlar köyü kadınları davet etti bizi. Beyaz, tülbentli, mübarek yüzlü kadınlar. Suyumuzu çalıyorlar, bize destek olun, dediler. Sizi misafir edelim dediler.
TERİN DAMLADIĞI YOL - 17/12/2019
Kuş kanadına değen rüzgarla yürü Dağı kuşatan ormanın arasından
GECE NOTLARI - 09/12/2019
Bu ülke kısır siyasi ve toplumsal çelişkilerin kavgasından yaşadığı çağı ıskalamakla meşgul.Hala da ısrarla bu kavgayı sürdürüyor
AŞK LAMİA İSE BU ŞEHİR BİLİR - 06/12/2019
Aşk,bilinmezlikle korku arasında tek başına yürümektir.Derin bir kuyuya bir yudum su için inmektir.
SİS - 30/11/2019
Sis akşamdan çöktü şehrin üzerine artık kördüm Lamia Minareler, fabrika bacaları, evler yoktu kapanmıştı yollar
 Devamı