• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BİNDİK BİR ALAMETE…
16/01/2019

 

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Çanakkale’de siyasi atmosfer nasıl?  Bence partilerin kendi içlerindeki konular dışında halkın katıldığı ‘şöyle olursa oy veririz, böyle olursa oy vermeyiz’ dediği bir ortam yok…

Siyasi iktidar da bu olayın farkında, anketlerden iyi sonuçlar alamadığını görüyor ve bir dizi ‘geçici çözümler’ üretiyor. Örneğin kredi kartı borçlularına banka kredisi, elektrik faturasına 80 lira katkı gibi…

Çiftçiye mazottan ses yok, EYT mağdurlarının isteği ise AKP-MHP oyları ile red. Ekonominin ön planda olduğu, halkın dalga dalga yayılan  kriz beklentisinin önüne geçmesi mümkün mü?

Değil…

İflaslar, intiharlar, sermayenin Türkiye dışına kaçışı neden acaba?

Yerel seçimlerde iktidara çelme takmak isteyen dış güçlerin oyunu mu yine…

Ya da demokrasi gereği mi?

Yoksa tek neden ekonomi mi?…

***

Üretim  olmazsa paranızın gücü de olmaz, halkın huzuru da…

Bunları yazmak için ekonomist olmaya da gerek yok. Çıkın çarşı-pazara bir esnafla sohbet edin bakalım ‘işim çok iyi’ diyen olacak mı?

Tefecileri soru kapsamı dışında tutuyorum.

Örnekleri, emekliye yapılan yüzde 10 zamla, doğalgaz ve elektriğin önce fiyatını arttırıp sonra sadece yüzde on indirimle bir işmiş  gibi algı yönetimi yapmak durumuna kadar çoğaltabilirim.

Endişem o ki;  yazdıklarımın da iktidar tarafından ‘yalan’, ‘yanlış’ olarak değerlendirilecek. O nedenle  okurlara  Birleşik Kamu-İş Sendikası’nın yaklaşan tehlikeyi tespit ettiği ve kamuoyuna aktardığı raporu sunuyorum.

***

Bakın ne deniliyor?

 

“AKP iktidarı aylardır ekonomide yaşananlara kriz dememek, işsizliği ve enflasyonu düşürmek için rakamlara takla attırmaktadır. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti dahi işsizliği ve enflasyonu gizleyememektedir.

Ülkemizi uzun yıllardır yöneten AKP iktidarının, ekonomi iyi gidiyor söylemi TÜİK’in işsizlik rakamları ile fiyasko ve aldatmaca çıktı.

AKP iktidarı ülkedeki ekonomik krizi görmezden gelse de sorunlar her geçen gün artmaktadır. TÜİK’in açıkladığı veriler ekonominin ağır tablosunu göstermektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı işsizlik rakamları oranını yüzde 11.6 olduğunu açıkladı. Ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1.3 puanlık artış ile yüzde 11.6 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamakta ve bu şekilde ilerlenmesi durumunda maalesef işsizlik daha da büyümeye devam edecektir.

İşsizlik ve enflasyon AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye, milyonlarca emekçinin açlığı ve binlerce firma kapanmaya devam edecektir.

AKP iktidarı; ekonomi yönetiminde, ‘enflasyonla topyekün mücadele’ gibi, işsizlikle mücadele konusunda da yeni bir ‘istihdam paketi’ açıklamakla geçiştirecektir.

İktidar, hangi adımları atarsa atsın, yaşanan işsizliği ve enflasyonu kısa vadede telafi etmeye dönüktür. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.

Ülkedeki işsizlik göstergeleri vatandaşların ekonomik zorluklarını anlatmaktadır. İşsizlik göstergelerine ek olarak açlık ve yoksulluk da artmaya devam edecektir.

Ekonomideki durgunluğun, daralmanın ve işsizliğin etkisi yerel seçimler sonrası daha da artacaktır”

***

Bu da mı yalan, bu da mı dış güçlerin oyunu?

Uzun sözün kısası…

Ekonomideki kötü gidiş yerel seçim öncesi, yerel seçim sonrası tanımlaması ile siyaseten ikiye ayrılsa da halk eve götüreceği ekmekten endişeli. İşveren işçi çıkarıyor, emekçi hakkını istiyor, sendikalar, ekonominin önde gelen yorumcuları beklenen tehlikeyi haber veriyor…

Esnafın, vatandaşın, haberi var da, çözüm mekanizması onlar değil ki…

Hani ‘Fırat’ın kıyısında kaybolan bir kuzudan bile biz sorumluyuz’ diyordunuz ya; o halde sendikanın yaptığı sonuç analizini  bir daha okuyun lütfen…

“İktidar, hangi adımları atarsa atsın, yaşanan işsizliği ve enflasyonu kısa vadede telafi etmeye dönüktür. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir

Merakımı bağışlayın ama şimdi ben bu yazım ile ‘ o partiye oy vermeyin, bu partiye oy verin?’ dedim mi? Ya da ‘halka sokağa çıkın’  algısı yaratıp   suç işledim mi?

Saygılarımla

 675 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı