• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
BİNDİK BİR ALAMETE…
16/01/2019

 

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Çanakkale’de siyasi atmosfer nasıl?  Bence partilerin kendi içlerindeki konular dışında halkın katıldığı ‘şöyle olursa oy veririz, böyle olursa oy vermeyiz’ dediği bir ortam yok…

Siyasi iktidar da bu olayın farkında, anketlerden iyi sonuçlar alamadığını görüyor ve bir dizi ‘geçici çözümler’ üretiyor. Örneğin kredi kartı borçlularına banka kredisi, elektrik faturasına 80 lira katkı gibi…

Çiftçiye mazottan ses yok, EYT mağdurlarının isteği ise AKP-MHP oyları ile red. Ekonominin ön planda olduğu, halkın dalga dalga yayılan  kriz beklentisinin önüne geçmesi mümkün mü?

Değil…

İflaslar, intiharlar, sermayenin Türkiye dışına kaçışı neden acaba?

Yerel seçimlerde iktidara çelme takmak isteyen dış güçlerin oyunu mu yine…

Ya da demokrasi gereği mi?

Yoksa tek neden ekonomi mi?…

***

Üretim  olmazsa paranızın gücü de olmaz, halkın huzuru da…

Bunları yazmak için ekonomist olmaya da gerek yok. Çıkın çarşı-pazara bir esnafla sohbet edin bakalım ‘işim çok iyi’ diyen olacak mı?

Tefecileri soru kapsamı dışında tutuyorum.

Örnekleri, emekliye yapılan yüzde 10 zamla, doğalgaz ve elektriğin önce fiyatını arttırıp sonra sadece yüzde on indirimle bir işmiş  gibi algı yönetimi yapmak durumuna kadar çoğaltabilirim.

Endişem o ki;  yazdıklarımın da iktidar tarafından ‘yalan’, ‘yanlış’ olarak değerlendirilecek. O nedenle  okurlara  Birleşik Kamu-İş Sendikası’nın yaklaşan tehlikeyi tespit ettiği ve kamuoyuna aktardığı raporu sunuyorum.

***

Bakın ne deniliyor?

 

“AKP iktidarı aylardır ekonomide yaşananlara kriz dememek, işsizliği ve enflasyonu düşürmek için rakamlara takla attırmaktadır. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti dahi işsizliği ve enflasyonu gizleyememektedir.

Ülkemizi uzun yıllardır yöneten AKP iktidarının, ekonomi iyi gidiyor söylemi TÜİK’in işsizlik rakamları ile fiyasko ve aldatmaca çıktı.

AKP iktidarı ülkedeki ekonomik krizi görmezden gelse de sorunlar her geçen gün artmaktadır. TÜİK’in açıkladığı veriler ekonominin ağır tablosunu göstermektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı işsizlik rakamları oranını yüzde 11.6 olduğunu açıkladı. Ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 501 bin kişi artarak 3 milyon 788 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1.3 puanlık artış ile yüzde 11.6 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamakta ve bu şekilde ilerlenmesi durumunda maalesef işsizlik daha da büyümeye devam edecektir.

İşsizlik ve enflasyon AKP iktidarının yapısal sorunu olmuştur. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye, milyonlarca emekçinin açlığı ve binlerce firma kapanmaya devam edecektir.

AKP iktidarı; ekonomi yönetiminde, ‘enflasyonla topyekün mücadele’ gibi, işsizlikle mücadele konusunda da yeni bir ‘istihdam paketi’ açıklamakla geçiştirecektir.

İktidar, hangi adımları atarsa atsın, yaşanan işsizliği ve enflasyonu kısa vadede telafi etmeye dönüktür. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.

Ülkedeki işsizlik göstergeleri vatandaşların ekonomik zorluklarını anlatmaktadır. İşsizlik göstergelerine ek olarak açlık ve yoksulluk da artmaya devam edecektir.

Ekonomideki durgunluğun, daralmanın ve işsizliğin etkisi yerel seçimler sonrası daha da artacaktır”

***

Bu da mı yalan, bu da mı dış güçlerin oyunu?

Uzun sözün kısası…

Ekonomideki kötü gidiş yerel seçim öncesi, yerel seçim sonrası tanımlaması ile siyaseten ikiye ayrılsa da halk eve götüreceği ekmekten endişeli. İşveren işçi çıkarıyor, emekçi hakkını istiyor, sendikalar, ekonominin önde gelen yorumcuları beklenen tehlikeyi haber veriyor…

Esnafın, vatandaşın, haberi var da, çözüm mekanizması onlar değil ki…

Hani ‘Fırat’ın kıyısında kaybolan bir kuzudan bile biz sorumluyuz’ diyordunuz ya; o halde sendikanın yaptığı sonuç analizini  bir daha okuyun lütfen…

“İktidar, hangi adımları atarsa atsın, yaşanan işsizliği ve enflasyonu kısa vadede telafi etmeye dönüktür. AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir

Merakımı bağışlayın ama şimdi ben bu yazım ile ‘ o partiye oy vermeyin, bu partiye oy verin?’ dedim mi? Ya da ‘halka sokağa çıkın’  algısı yaratıp   suç işledim mi?

Saygılarımla

 Paylaş | | Yorum Yaz
297 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
 Devamı