• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
HANGİ AYDA HANGİ HASTALIKLAR ARTIYOR ?
05/01/2019

 

Harvard Üniversitesi, Liverpool Walton Centre, Zürih Üniversitesi gibi saygın sağlık kuruluşlarının bugüne kadar yaptığı araştırma sonuçlarını inceleyen İngiliz doktor Roger Dobson, her ay için sağlık rehberi hazırladı. Bu rehbere göre, aylar sağlık durumunuzu şöyle etkiliyor:

 OCAK/ Kış aylarında, özellikle de ocak ayında kötü kolesterol ve kanda bulunan, kalp kriziyle doğrudan bağlantılı trigliserid isimli yağların oranı artıyor. Bu yükselişin nedeni kesin olarak belirlenemese de yaz aylarında insanların daha hareketli olmasına bağlanıyor. Ayrıca kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle tüm nedenlere bağlı olarak en fazla ölüm ocak ayında yaşanıyor.

ŞUBAT/Soğuk havanın dokuları daha hassaslaştırmasına bağlı olarak retina yırtılmalarında yüzde 40 artış gözleniyor. Bu sorun hızlıca tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına bile yol açabiliyor. Ayrıca erkeklerde sperm sayısı en fazla Şubat ayında artıyor.

MART/ Az güneşe bağlı olarak bağışıklık sistemindeki zayıflaması nedeniyle mart, vücudunuzda en fazla uçuğa rastlayabileceğiniz ay. Ancak Mart ameliyatlar için en uygun dönem. Kanser ve kalp ameliyatlarında hayatta kalma oranının daha fazla olduğu tespit edildi.

NİSAN/ Beyindeki hormon dengelerinin ve vücut saatinin değişmesi sonucu Nisan ayı kronik başağrılarının en sık rastlandığı dönem.

 MAYIS/ Bahar aylarında bağışıklık sisteminde yaşanan değişimler, ishal, kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarının ve doku sertleşmelerinin yaşanmasına neden oluyor.

HAZİRAN/ Mevsim değişiklikleri sadece olumsuz sonuçlar doğurmuyor. Haziran ayında daha güneşten fazla D vitamini alındığı için tansiyon daha düşük oluyor.

TEMMUZ/ Temmuz aylarında bacak ülseri sorunlarının en çok yaşandığı ay. Ayrıca apandisit vakaları da en çok Temmuz’da yaşanıyor.

AĞUSTOS/ Yüksek oranda D vitamini alınması nedeniyle Ağustos aylarında, prostat hastalıklarına karşı savaşan antigenlerin miktarı yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

EYLÜL/ Okula dönüşle bağlantılı olarak çocuklarda astım sorunlarının en fazla görüldüğü ay. Çocuklara daha fazla özen gösterin.

 EKİM/ Ağustos ayında dibe vuran mide ülseri ekim ayında zirveye çıkıyor. Ayrıca kireçlenme sorunları da ekim ayında diğer dönemlerin ortalamasına göre iki kat artıyor.

KASIM/ Kronik akciğer hastalıkları kış aylarına oranla iki katına çıkıyor. Doğum yapan kadınların, doğum sonrası depresyonuna yakalanma oranları da bu ay iki kat fazla.

ARALIK/ Hamilelikte yüksek tansiyon, erken doğum, astım gibi sorunlara sık sık rastlanıyor. Ayrıca öksürük de Aralık ayında zirve yapıyor.Paylaş | | Yorum Yaz
263 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ - 02/02/2019
Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.
ARALIK AYINDA NE YENİR? - 24/12/2018
Aralık ayının gelmesiyle soğuklar iyice bastırdı, daha da bastıracak. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemli.
DOĞUM SONRASI GÖRÜLEN PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR - 03/12/2018
Gebelik ve doğum önemli biyolojik değişikliklerin yaşandığı fizyolojik bir süreç olduğu kadar, önceki psiko-seksüel gelişim dönemlerine ilişkin bastırılmış ve çözülmemiş çatışmaların
MEVSİMSEL HASTALIKLARA DİKKAT! - 24/11/2018
Güneş ışınlarının bize az uğradığı bu dönemde hastalıkları hafife almamak gerekiyor.
OSTEOPOROZ NEDİR? - 28/10/2018
Osteoporoz kelimesi; Yunanca osteon/kemik ve poros/küçük delik kelimelerinden kaynaklanır ve bu hastalıkta kemik dokusunda meydana gelen değişiklikleri oldukça iyi tanımlar.
DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ - 15/10/2018
Uluslararası Menopoz Topluluğu ve Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyadaki kadınların menopoz ve menopoz ile ilgili sağlık sorunları açısından bilinçlendirilmesi amacıyla 18 Ekim'i Dünya Menopoz Günü olarak kabul etmiştir.
RUH SAĞLIĞIMIZ VE BİZ - 06/10/2018
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun girişimi ile 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü "Dünya Ruh Sağlığı Günü" olarak kutlanmaktadır
EMZİRME HAFTASI - 30/09/2018
Yarınlarımızın daha sağlıklı olması ve tüm bebeklerin anne sütüyle beslenmesi amacıyla tüm dünyada 1-7 Ekim haftası "Emzirme Haftası" olarak kutlanmaktadır.