• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
HANGİ AYDA HANGİ HASTALIKLAR ARTIYOR ?
05/01/2019

 

Harvard Üniversitesi, Liverpool Walton Centre, Zürih Üniversitesi gibi saygın sağlık kuruluşlarının bugüne kadar yaptığı araştırma sonuçlarını inceleyen İngiliz doktor Roger Dobson, her ay için sağlık rehberi hazırladı. Bu rehbere göre, aylar sağlık durumunuzu şöyle etkiliyor:

 OCAK/ Kış aylarında, özellikle de ocak ayında kötü kolesterol ve kanda bulunan, kalp kriziyle doğrudan bağlantılı trigliserid isimli yağların oranı artıyor. Bu yükselişin nedeni kesin olarak belirlenemese de yaz aylarında insanların daha hareketli olmasına bağlanıyor. Ayrıca kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle tüm nedenlere bağlı olarak en fazla ölüm ocak ayında yaşanıyor.

ŞUBAT/Soğuk havanın dokuları daha hassaslaştırmasına bağlı olarak retina yırtılmalarında yüzde 40 artış gözleniyor. Bu sorun hızlıca tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına bile yol açabiliyor. Ayrıca erkeklerde sperm sayısı en fazla Şubat ayında artıyor.

MART/ Az güneşe bağlı olarak bağışıklık sistemindeki zayıflaması nedeniyle mart, vücudunuzda en fazla uçuğa rastlayabileceğiniz ay. Ancak Mart ameliyatlar için en uygun dönem. Kanser ve kalp ameliyatlarında hayatta kalma oranının daha fazla olduğu tespit edildi.

NİSAN/ Beyindeki hormon dengelerinin ve vücut saatinin değişmesi sonucu Nisan ayı kronik başağrılarının en sık rastlandığı dönem.

 MAYIS/ Bahar aylarında bağışıklık sisteminde yaşanan değişimler, ishal, kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarının ve doku sertleşmelerinin yaşanmasına neden oluyor.

HAZİRAN/ Mevsim değişiklikleri sadece olumsuz sonuçlar doğurmuyor. Haziran ayında daha güneşten fazla D vitamini alındığı için tansiyon daha düşük oluyor.

TEMMUZ/ Temmuz aylarında bacak ülseri sorunlarının en çok yaşandığı ay. Ayrıca apandisit vakaları da en çok Temmuz’da yaşanıyor.

AĞUSTOS/ Yüksek oranda D vitamini alınması nedeniyle Ağustos aylarında, prostat hastalıklarına karşı savaşan antigenlerin miktarı yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

EYLÜL/ Okula dönüşle bağlantılı olarak çocuklarda astım sorunlarının en fazla görüldüğü ay. Çocuklara daha fazla özen gösterin.

 EKİM/ Ağustos ayında dibe vuran mide ülseri ekim ayında zirveye çıkıyor. Ayrıca kireçlenme sorunları da ekim ayında diğer dönemlerin ortalamasına göre iki kat artıyor.

KASIM/ Kronik akciğer hastalıkları kış aylarına oranla iki katına çıkıyor. Doğum yapan kadınların, doğum sonrası depresyonuna yakalanma oranları da bu ay iki kat fazla.

ARALIK/ Hamilelikte yüksek tansiyon, erken doğum, astım gibi sorunlara sık sık rastlanıyor. Ayrıca öksürük de Aralık ayında zirve yapıyor.572 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN! - 21/11/2019
Bu yıl Dünya KOAH Günü 20 Kasım 2019 olarak belirlendi. Hedefimiz KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanmas
KİMLERİN GRİBE YAKALANMA RİSKİ DAHA FAZLA? - 11/10/2019
Nezle-grip sezonu, bu yıl maalesef her zamankinden biraz daha erken açıldı. Nedeni bence malum: Bağışıklık gücümüz giderek zayıflıyor. Ayrıca mikrobik floramız da her gün biraz daha farklılaşıyor.
GRİP TEDAVİSİNİ HIZLANDIRAN 6 ÖNERİ - 03/10/2019
Ani hava değişimleriyle birlikte grip ve soğuk algınlığında da artış görülüyor.
''SAĞLIKLI YAŞAYAN, SAĞLIKLA YAŞLANAN TÜRKİYE'' - 09/09/2019
Halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetlerinin, dolayısıyla da birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplum sağlığındaki önemi çok büyüktür.
SERİNLEMEK İÇİN SUYA BALIKLAMA ATLAMAYIN! - 19/08/2019
Sığ denize ya da havuza balıklama atlama, travmatik lezyonlara, ağır yaralanmalara hatta ölümlere yol açabiliyor. Kişinin dibe çakılmamak için başını aniden ve çok hızlı bir şekilde arkaya
KURBAN BAYRAMI VE BESLENME - 10/08/2019
Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir…
ÇEVRE BİLİNCİ VE BİZ - 28/07/2019
“Çevre Bilinci“, “Doğa Bilinci“, “Ekolojik Bilinç“, “Çevreye saygı“, “Doğaya saygı“, “Çevreye karşı duyarlılık” ya da “Çevre duyarlılığı” gibi birbiri ile iç içe geçmiş konulardan bahsetmek için ilk önce “Çevre” kavramını anlamamız ve içini doldurmam
AŞIRI SICAK HAVALARDA NASIL BESLENMELİYİZ? - 01/07/2019
Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! İşte çöl sıcaklarında 7 adımda sağlıklı beslenmenin formülü:
SICAK HAVALAR SAĞLIĞINIZI BOZMASIN - 09/06/2019
Aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybıdır
 Devamı