• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
Emine Ertuğrul
emineertugrul61@hotmail.com
HANGİ AYDA HANGİ HASTALIKLAR ARTIYOR ?
05/01/2019

 

Harvard Üniversitesi, Liverpool Walton Centre, Zürih Üniversitesi gibi saygın sağlık kuruluşlarının bugüne kadar yaptığı araştırma sonuçlarını inceleyen İngiliz doktor Roger Dobson, her ay için sağlık rehberi hazırladı. Bu rehbere göre, aylar sağlık durumunuzu şöyle etkiliyor:

 OCAK/ Kış aylarında, özellikle de ocak ayında kötü kolesterol ve kanda bulunan, kalp kriziyle doğrudan bağlantılı trigliserid isimli yağların oranı artıyor. Bu yükselişin nedeni kesin olarak belirlenemese de yaz aylarında insanların daha hareketli olmasına bağlanıyor. Ayrıca kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle tüm nedenlere bağlı olarak en fazla ölüm ocak ayında yaşanıyor.

ŞUBAT/Soğuk havanın dokuları daha hassaslaştırmasına bağlı olarak retina yırtılmalarında yüzde 40 artış gözleniyor. Bu sorun hızlıca tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına bile yol açabiliyor. Ayrıca erkeklerde sperm sayısı en fazla Şubat ayında artıyor.

MART/ Az güneşe bağlı olarak bağışıklık sistemindeki zayıflaması nedeniyle mart, vücudunuzda en fazla uçuğa rastlayabileceğiniz ay. Ancak Mart ameliyatlar için en uygun dönem. Kanser ve kalp ameliyatlarında hayatta kalma oranının daha fazla olduğu tespit edildi.

NİSAN/ Beyindeki hormon dengelerinin ve vücut saatinin değişmesi sonucu Nisan ayı kronik başağrılarının en sık rastlandığı dönem.

 MAYIS/ Bahar aylarında bağışıklık sisteminde yaşanan değişimler, ishal, kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarının ve doku sertleşmelerinin yaşanmasına neden oluyor.

HAZİRAN/ Mevsim değişiklikleri sadece olumsuz sonuçlar doğurmuyor. Haziran ayında daha güneşten fazla D vitamini alındığı için tansiyon daha düşük oluyor.

TEMMUZ/ Temmuz aylarında bacak ülseri sorunlarının en çok yaşandığı ay. Ayrıca apandisit vakaları da en çok Temmuz’da yaşanıyor.

AĞUSTOS/ Yüksek oranda D vitamini alınması nedeniyle Ağustos aylarında, prostat hastalıklarına karşı savaşan antigenlerin miktarı yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

EYLÜL/ Okula dönüşle bağlantılı olarak çocuklarda astım sorunlarının en fazla görüldüğü ay. Çocuklara daha fazla özen gösterin.

 EKİM/ Ağustos ayında dibe vuran mide ülseri ekim ayında zirveye çıkıyor. Ayrıca kireçlenme sorunları da ekim ayında diğer dönemlerin ortalamasına göre iki kat artıyor.

KASIM/ Kronik akciğer hastalıkları kış aylarına oranla iki katına çıkıyor. Doğum yapan kadınların, doğum sonrası depresyonuna yakalanma oranları da bu ay iki kat fazla.

ARALIK/ Hamilelikte yüksek tansiyon, erken doğum, astım gibi sorunlara sık sık rastlanıyor. Ayrıca öksürük de Aralık ayında zirve yapıyor.301 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN BAYRAMI VE BESLENME - 10/08/2019
Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir…
ÇEVRE BİLİNCİ VE BİZ - 28/07/2019
“Çevre Bilinci“, “Doğa Bilinci“, “Ekolojik Bilinç“, “Çevreye saygı“, “Doğaya saygı“, “Çevreye karşı duyarlılık” ya da “Çevre duyarlılığı” gibi birbiri ile iç içe geçmiş konulardan bahsetmek için ilk önce “Çevre” kavramını anlamamız ve içini doldurmam
AŞIRI SICAK HAVALARDA NASIL BESLENMELİYİZ? - 01/07/2019
Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! İşte çöl sıcaklarında 7 adımda sağlıklı beslenmenin formülü:
SICAK HAVALAR SAĞLIĞINIZI BOZMASIN - 09/06/2019
Aşırı sıcaklara karşı vücudun en önemli savunması, terleme ile sıvı kaybıdır
ANNE- ÇOCUK SAĞLIĞININ ÖNEMİ - 12/05/2019
Ülkemizdeki nüfusun genç olması ve bunların büyük bir kısmının doğurgan dönemde olan kadınların oluşturması nedeniyle, bu kesimin toplumdaki sağlık düzeylerini ayarlayan bir yapıya da ihtiyaç duyulmaktadır.
BAHAR GELDİ HASTALIKLAR ARTABİLİR - 07/04/2019
Doğanın yeni ritmiyle karşılaşınca ne yapacağını bilemeyen bünyemiz yorgun düşerek psikolojimizi etkiliyor ve bizi depresyonun kucağına sürüklüyor.
SU İÇMEK İÇİN 15 HAYATİ NEDEN! - 24/03/2019
Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın yüzde 83’ü, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75’i sudan oluşuyor.
ÇOCUKLARIN UYKU SAATLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 6 ŞEY - 21/03/2019
Çocukların uyku düzenindeki rutinlerden esnekliklere, yaşa göre ideal uyku saatlerinden ebeveynlere kolaylık sağlayacak tüyolara; dikkat etmeniz gereken her şey…
GRİPTE MART ALARMI. KIŞ BİTİYOR,GRİP BİTMİYOR !! - 09/03/2019
Bu yılki virüsün adı da, kendisi gibi korkunçtu: Gergedan… Avrupa’da yüzlerce kişi hayatını kaybetti.
 Devamı