• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Polat Uzcan
uzcanpolat@gmail.com
BU BİR PİPO DEĞİLDİR
19/11/2018

 

Rene Magritte isimli sürrealist ressam bir pipo resmi çizmiş ve resmin altına ‘’bu bir pipo değildir’’yazdığında filozoflara bile tartışacak bir ortam yaratmıştır.
Buna benzer bir konuyu sevgili Doğan Cüceloğlu ‘’mış gibi yaşamak’’ deyimini ortaya koyduğunda o bile bu kadar ‘’ öyleymiş gibi’’ gibi yaşayanların çok olduğunu tahmin etmiyordu sanırım.  
**
Onca insan var ki çevremizde öyleymiş gibi yaşayan,gerçekte kim olduğunu gizleyip bir tiyatro sahnesine çevirdiği hayatında nice maskeler takıp yaşamayı zorlaştırıp duruyorlar kendilerine.
Sanki bıraktığı sakal ve bıyığa göre daha muhafazakar,yaptırdığı dövmenin şekline göre daha uçarı,veya kullandığı arabaya göre daha kişilikli oluyor insan.
_Didaktik olmayı yaşam tarzı olarak benimsemiş,senin ne düşündüğün ile zerre kadar ilgilenmeyen öğreticilerden,
_Ömrünü sevdiği kişinin onu da seveceğine inanarak bekleyen aşıklardan,
_Attığı her adımın milyonlar tarafından takdir gördüğünü zanneden yöneticilerden, kendimizi arındırabilirsek tüm bu sahtelikten belki biraz olsun uzaklaşıp kendi gerçeklerimizle yüz yüze gelmeyi becerebileceğiz.
**  
Dolmuşta lüks bir restoranın önünden geçerken sosyal medyadan bildirim yapan gencin gerçekliği ile,siyasi hiçbir fikri olmaksızın (sırf çevreye apolitik görünmemek için)sokağa eyleme çıkan gencin hayalciliğinin harmanlandığı günümüzde, gerçekler de , hayaller de hiç estetik değil artık.
Ve o kadar ki,hayallerimizi diziler ve yarışma programları süslüyor günden güne. Oysa ki ‘’mış gibi’’ yaşadığımız sürece Kadın cinayetlerini Hırsızlıkları Boşanma oranlarının artışını Terörü ve daha acısı savaşları görmezden geleceğiz. 
**  
Yaşadığımız şehrin havasının,suyunun,tarihinin bizi bu gerçekliklerden ne kadar uzak tuttuğu bilinmez ama bize dokunmayan yılanın bin yaşamasını istediğimiz sürece tüm gerçeklikler kapımızın dibinde olacaktır.
**  
Hayatımızda asılı duran onca imge arasında keşke her resmin altına bize gerçeği açıkça söyleyebilecek kadar cesur insanlar olabilse.Bu gerçekliğin,bu dürüstlüğün sonu kesinlikle yaşam kalitemizi de arttıracaktır. 
Yine de her ne olursa olsun bize düşen, gücümüz yettiğince gerçeği söyleyebilmek. Sevgili hemşehrilerim :
‘’ Bu bir pipo değildir’’
  

 

 961 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİRAZLI'YA BAK MÜSLÜMAN - 03/08/2019
Önceleri ulu efendilere itaat etmek zor (du) ama ölmüş tiranların üstünde zafer çelengi taşımam emredildi."
BURASI KESİKBAŞ DEDE YATIRI. SİZ BİLMEZSİNİZ. - 17/02/2019
Vasat ve kötülük ile mücadele etmek yerine yok farz edin , parti fark etmeksizin siyasetçilerimizin en iyi bildiği iş.
DAHA HANGİ DÜŞÜŞ ? - 20/12/2018
Yaşamı derinleştirecek ipek yollarının ,insanı zenginleştiren kültürlerin , ölümün, insanı insan yapan o yolların adımını ?
'' KADIN KÜLTÜRÜMÜZ BUDUR ABİLER'' - 28/11/2018
Gözleriniz kapatın. Hayattan, başı sonu bitmek bilmez isteklerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.
KURSAĞIMIZDAKİ SORULAR - 12/11/2018
İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ?
KİM BİLİR? - 03/11/2018
Çoğunluğun sürekli kötüye dönüştüğünü, her kesimin kendinden olanı birinci derece yakîni , kendinden olmayanı hain gördüğü bu toplumda , belki bizim gibi az olanlar yanılıyordur kim bilir?
DEVLET ACIYI NEDEN DİRİ TUTAR? - 21/10/2018
Toplumsal hafıza , toplumun geçmişten getirdiği bütün birikimler gelenekler, yaşam tarzı ve her şeyiyle oluşturduğu bir kimliktir.
AHLÂK - 15/10/2018
İnsan türünün bilinç eşiğini atladığından bu yana sorduğu en anlamlı soru : Ahlak nedir?
DİLİMDE BİR MUAMMA : FARKINDALIK - 08/10/2018
Yaptığımız işi ‘’ en iyi’’ yapmaya çalışan bizler , çalıştığımız kurumun,ait olduğumuz topluluğun , içinde olmaktan gurur duyduğumuz hareketlerin misyonunu sahiplenip mükemmeliyet duygusunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz .
 Devamı