• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Nurşen Albayrak

Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR
17/11/2018

       

         

 Merhabalar efendim,

        

 Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız. Olumlu değerlerimiz neredeyse kalmadı. İnsanlık kavramı artık yozlaştı, insanlar canavarlaşıyor. Tek umudumuz, iyilik-doğruluk-güzellik savaşçılarının direnişinin sürmesi ve uzun süreçte insanlık tarihinin ileriye gittiğine olan inancımızdır. Bu koşullarda bireysel olarak sağlıklı-huzurlu-mutlu hissedebilmemiz mümkün mü? Çok zor ama en azından kendimizi sağlam tutarak iyi hissetmemiz gerekiyor. İyi hissetmemizi sağlayan hormonlarımızı güçlendirmek ve terapilerle bilinçaltımızda biriken haksızlık-adaletsizlik-güvensizlik duygularımızdan kurtulmak zorundayız. Şimdi bakalım, hangi hormonlar psikolojimizi nasıl etkiliyor ve neler yaparak rahatlayabiliyoruz:

            Serotonin: Mutluluk hormonu olarak bilinir. Kontrollü yükseldiğinde moralimiz, enerjimiz de yükselir. Neşeli, canlı ve zinde oluruz. İyi uyur, iyi beslenir ve iyi hissederiz.  Azaldığında öfkeli, huzursuz, karamsar ve depresif oluruz. Uykusuzluk, yeme bozuklukları, stres artışı görülür. Bağışıklık sistemimiz bozulur,  bedensel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkar. Güneşlenmek, egzersiz, B grubu vitamin, bol su, çukulata ve gerektiğinde antidepresan önerilir.

        Dopamin:  Kontrollü yükseldiğinde keyifli, yaşama bağlı, güvenli hissederiz. Azaldığında üşengeç, canı sıkkın ve isteksiz oluruz. Hobiler, C vitamini, müzik dinlemek-dans etmek iyi gelir.

         Oksitosin: Kontrollü yükseldiğinde sevgi dolu, şefkatli ve yardımsever-cömert oluruz. Azaldığında sevgisiz, yalnız ve huzursuz hissederiz. Hayal kurma, hayvan bakma, sevdiklerimize sarılma ve masaj önerilir.

          Endorfin: Kontrollü yükseltildiğinde zevk alabilen, pozitif ve rahat biri oluruz. Azaldığında stresli, gergin, negatif hissederiz. Heyecan, aşk, gülmek, yürüyüş ve acı biber iyi gelir.

          Östrojen: Bedenimizin güvenlikçisi denen bu hormon yükseldiğinde kendimizi bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, güçlü, dengeli hissederiz. Azaldığında ise ağrılar, terlemeler-üşümeler ve psikolojik dengesizlik ortaya çıkar. Tatlılar, spor ve sanat iyi gelir.

               Ayrıca; Hücrelerimizi yenileyerek unutkanlığa ve beyin-kalp hastalıklarına karşı koruyan Melatonin, uyumamızı sağlayarak yorgunluğumuzu gideren Kortizol, stresi ayarlayan Tiroit hormonlarımızı da normal düzeylerde tutmamız gerekiyor. Öyleyse güvendiğiniz bir uzmandan veya bilinçli bir dosttan destek ile birlikte, hormon tahlillerinizi yaptırarak vitaminler ve ilaçların tedavi edici özelliğinden faydalanırsanız çok kısa sürede sorunlarınızı aşar ve kendinizi çok iyi hissedersiniz.

                Dik durabilmek, pozitif bakabilmek ve iyi hissedebilmek dileğiyle hoşça kalın efendim.809 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı