• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR
17/11/2018

       

         

 Merhabalar efendim,

        

 Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız. Olumlu değerlerimiz neredeyse kalmadı. İnsanlık kavramı artık yozlaştı, insanlar canavarlaşıyor. Tek umudumuz, iyilik-doğruluk-güzellik savaşçılarının direnişinin sürmesi ve uzun süreçte insanlık tarihinin ileriye gittiğine olan inancımızdır. Bu koşullarda bireysel olarak sağlıklı-huzurlu-mutlu hissedebilmemiz mümkün mü? Çok zor ama en azından kendimizi sağlam tutarak iyi hissetmemiz gerekiyor. İyi hissetmemizi sağlayan hormonlarımızı güçlendirmek ve terapilerle bilinçaltımızda biriken haksızlık-adaletsizlik-güvensizlik duygularımızdan kurtulmak zorundayız. Şimdi bakalım, hangi hormonlar psikolojimizi nasıl etkiliyor ve neler yaparak rahatlayabiliyoruz:

            Serotonin: Mutluluk hormonu olarak bilinir. Kontrollü yükseldiğinde moralimiz, enerjimiz de yükselir. Neşeli, canlı ve zinde oluruz. İyi uyur, iyi beslenir ve iyi hissederiz.  Azaldığında öfkeli, huzursuz, karamsar ve depresif oluruz. Uykusuzluk, yeme bozuklukları, stres artışı görülür. Bağışıklık sistemimiz bozulur,  bedensel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkar. Güneşlenmek, egzersiz, B grubu vitamin, bol su, çukulata ve gerektiğinde antidepresan önerilir.

        Dopamin:  Kontrollü yükseldiğinde keyifli, yaşama bağlı, güvenli hissederiz. Azaldığında üşengeç, canı sıkkın ve isteksiz oluruz. Hobiler, C vitamini, müzik dinlemek-dans etmek iyi gelir.

         Oksitosin: Kontrollü yükseldiğinde sevgi dolu, şefkatli ve yardımsever-cömert oluruz. Azaldığında sevgisiz, yalnız ve huzursuz hissederiz. Hayal kurma, hayvan bakma, sevdiklerimize sarılma ve masaj önerilir.

          Endorfin: Kontrollü yükseltildiğinde zevk alabilen, pozitif ve rahat biri oluruz. Azaldığında stresli, gergin, negatif hissederiz. Heyecan, aşk, gülmek, yürüyüş ve acı biber iyi gelir.

          Östrojen: Bedenimizin güvenlikçisi denen bu hormon yükseldiğinde kendimizi bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, güçlü, dengeli hissederiz. Azaldığında ise ağrılar, terlemeler-üşümeler ve psikolojik dengesizlik ortaya çıkar. Tatlılar, spor ve sanat iyi gelir.

               Ayrıca; Hücrelerimizi yenileyerek unutkanlığa ve beyin-kalp hastalıklarına karşı koruyan Melatonin, uyumamızı sağlayarak yorgunluğumuzu gideren Kortizol, stresi ayarlayan Tiroit hormonlarımızı da normal düzeylerde tutmamız gerekiyor. Öyleyse güvendiğiniz bir uzmandan veya bilinçli bir dosttan destek ile birlikte, hormon tahlillerinizi yaptırarak vitaminler ve ilaçların tedavi edici özelliğinden faydalanırsanız çok kısa sürede sorunlarınızı aşar ve kendinizi çok iyi hissedersiniz.

                Dik durabilmek, pozitif bakabilmek ve iyi hissedebilmek dileğiyle hoşça kalın efendim.1154 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı