• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Polat Uzcan
uzcanpolat@gmail.com
KURSAĞIMIZDAKİ SORULAR
12/11/2018

 

 İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ? 

Yazar Ülkü Ayvaz Yatalak Kraliçe öyküsüne bu soru ile başlar.


Herkesin kendi sorularına kendi cevapları vardır muhakkak ;
ama bir süre önce duyduğum şu soru insanın benliğini, duygularını allak bullak etmiyorsa kimse ben milliyetçiyim , ben sosyalistim ,ben müslümanım demesin.

Karamandaki göçen maden ocağında oğlunun mahsur kaldığını duyan anne madenin su bastığını duyunca, ''oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?'' diye acı acı feryat ederek sorar.

Oğlu madenden çıkamadı ve sorusu hala kursağımda. 140 ! TL yoksulluk maaşı bağlanan anne , günümüzden  beş gün önce daha yeni  vefat etti. Önümüze unutulan, binlerce umursanmayan sorulardan birini bırakarak.


-Madende kalan işçilerden birinin eşine mikrofon uzatıldığında kadın: madenden çıksa ne olacak ki demişti. Kredi borcunu ödeyemiyoruz, yiyecek ekmeğimiz yok diyordu.
-Daha önce göçükten canlı çıkarılan bir maden işçisi ambulanstan çıkarılırken sedye kirlenmesin diye çamurlu çizmelerini çıkarmak istemişti.
- Oğlunun cenazesine yırtık lastik ayakkabılarıyla giden maden işçisinin babasına valilik 11 Tl'lik yeni lastik ayakkabı göndermiş o da ‘’almasak olmaz şimdi’’ deyip devlete saygısızlık etmek istememişti

Çeyrek yüzyıla yakındır zenginlerin daha zengin , yoksulların daha yoksullaşmasından, simit çay-asgari ücret hesabının hiç değişmediği ama onuruyla soru soranların hiç bitmesini istemediğimiz ülkemizde , asıl mesele bu aslında.

Sormak !

İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ?

Ne zaman kendimiz ile tanışırsak tarihimizi yeniden başlatacağız.
Madenci analarına , nedense, sadece yoksul olan şehit analarına, evine ekmek götüremediği için yaşamayı hak etmediğini düşünen aile babalarına cevabımız yoksa , soruları bilmem ama cevapların hepsi kursağımızda kalacak.

 

 

 1440 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİRAZLI'YA BAK MÜSLÜMAN - 03/08/2019
Önceleri ulu efendilere itaat etmek zor (du) ama ölmüş tiranların üstünde zafer çelengi taşımam emredildi."
BURASI KESİKBAŞ DEDE YATIRI. SİZ BİLMEZSİNİZ. - 17/02/2019
Vasat ve kötülük ile mücadele etmek yerine yok farz edin , parti fark etmeksizin siyasetçilerimizin en iyi bildiği iş.
DAHA HANGİ DÜŞÜŞ ? - 20/12/2018
Yaşamı derinleştirecek ipek yollarının ,insanı zenginleştiren kültürlerin , ölümün, insanı insan yapan o yolların adımını ?
'' KADIN KÜLTÜRÜMÜZ BUDUR ABİLER'' - 28/11/2018
Gözleriniz kapatın. Hayattan, başı sonu bitmek bilmez isteklerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.
BU BİR PİPO DEĞİLDİR - 19/11/2018
Rene Magritte isimli sürrealist ressam bir pipo resmi çizmiş ve resmin altına ‘’bu bir pipo değildir’’yazdığında filozoflara bile tartışacak bir ortam yaratmıştır.
KİM BİLİR? - 03/11/2018
Çoğunluğun sürekli kötüye dönüştüğünü, her kesimin kendinden olanı birinci derece yakîni , kendinden olmayanı hain gördüğü bu toplumda , belki bizim gibi az olanlar yanılıyordur kim bilir?
DEVLET ACIYI NEDEN DİRİ TUTAR? - 21/10/2018
Toplumsal hafıza , toplumun geçmişten getirdiği bütün birikimler gelenekler, yaşam tarzı ve her şeyiyle oluşturduğu bir kimliktir.
AHLÂK - 15/10/2018
İnsan türünün bilinç eşiğini atladığından bu yana sorduğu en anlamlı soru : Ahlak nedir?
DİLİMDE BİR MUAMMA : FARKINDALIK - 08/10/2018
Yaptığımız işi ‘’ en iyi’’ yapmaya çalışan bizler , çalıştığımız kurumun,ait olduğumuz topluluğun , içinde olmaktan gurur duyduğumuz hareketlerin misyonunu sahiplenip mükemmeliyet duygusunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz .
 Devamı