• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Polat Uzcan
uzcanpolat@gmail.com
DEVLET ACIYI NEDEN DİRİ TUTAR?
21/10/2018

 

Toplumsal hafıza ,   toplumun geçmişten getirdiği bütün birikimler gelenekler, yaşam tarzı ve her şeyiyle oluşturduğu  bir kimliktir.

Bireylerin, dolayısıyla toplumların kendi kültürleri ve aidiyetleri arasında bulunan iç dinamikler ,iklim şartları ve/veya  coğrafyaya göre değişse de ,değişmeyen tek bir şey var:

Biriktirdiğimiz anıların oluşturduğu toplumsal hafıza.

Yıllar sonra da olsa   II.Dünya Savaşının , Yahudi soykırımının, Kızılderililerin yaşadıkları acılar , meydan muharebelerinden zaferle ayrılan ordular ,günümüzde halâ zihinlerimizin en başköşesinde barınıyorlar.

Acıların veya zaferlerin unutulmaması için icra edilen anma veya kutlamalar, bir kült haline gelip günümüz hümanist liberalizminin temelini oluşturdular.

Siyahilere yapılan ırkçılığın insanlık dışı bir zalimliğe dönüşmesinden sonra, herkes özgürlüğüne daha sıkı sarılıyor. Hitlerin soykırımı  yüzünden Yahudilere İsrail gibi bir  ülke verildi.Avrupa Fransız devriminin yarattığı rüzgarı unutur mu dersiniz?

Ve diri tutulan tüm konular sinema  , şiir  , resim-heykel gibi  sanat dalları  ile canlılığını korudu ve bu günlere argümanlarını daha da güçlendirerek geldi.

Bizim konumuz ise yaşadığımız vatanımız.Sınırlarını kırmızı çizgilere koyu koyu boyadığımız ,bir karışına bile halel getirmeyecek kadar diri tuttuğumuz savaş hafızamız.

Türkiye'nin 68 kuşağı çok sıkıntılar yaşadı. Bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yok ama 80 döneminde yaşanılan acılara  ait bir çok sinema filmi yapıldı. Şiirleri yazıldı , uğruna şarkılar bestelenecek iz bıraktı.Hafızamızda hala diri duruyor.

 

Toplumsal hafızamıza dair  Çanakkale savaşları, birkaç milli bayram , darbeler  hala canlılığını koruyor fakat  benim asıl merak ettiğim  hükümetimizin 28 şubat dönemi ve öncesine dair bu ülkede yaşayan müslümaların onca yaşadığı haksızlık, demokrasi dışı muameleler neden hiç kültür ve sanata yansımadı? Neden güç ilerledikçe bir intikam hissine dönüştü.

Oysa hükümet  bu yaşananları güç ve intikam hissiyle değil dönüşüm hissiyle sanata ve dolayısıyla daha güçlü bir tepki-cevap alanına çekebilseydi bugün çok farklı konuları konuşuyor olurduk.

Ve maalesef genlerimizde bulunan savaşçı ruhlarımızın da etkisiyle her daim kendimize içeride ve dışarıda bir düşman bulduk, bulacağız.

Bu durum bizim kısa ve uzun vadeli toplumsal hafızamızı ortadan kaldıracak maalesef.

Sadece kendi sınırları korumak zorunluluğu ile yaşayanlar,dayatılan yarışma programları sebebiyle  sürekli bir rekabet ve hırs aşılananlar, fanatik derecede futbol bağımlıları, ve dizi fenomenlerine tapan bir güruh  yaratılıyor diye çırpınıyorduk.

Şimdi eğitim fırsatı olanlar sınav yarışmasıyla ,olmayanlar ise süper lig rekabeti ile baş başalar.

Bu yüzdendir ki çözüm süreci , siyasi birliktelikler , İsrail , Avrupa birliği , faiz lobisi ile olan ilişkilerimizin sürekli değişken olması bize bir şey ifade etmiyor. Çünkü ‘’uzak’’ hafızamıza halâ hakim olsak da yakın hafızamızı kaybettik.

İstanbulun fethini unutmayanlar mavi Marmarayı unutabiliyorlar , İphone telefonunu kıranlar U dönüşünü kolaylıkla , Avrupa birliğine kin püskürenler , Almanya'ya kızanlar  zor da olsa durumu kabullenebiliyorlar.

Sırada andımızın tartışması var .  Hangi minvalde sonuç bulacak göreceğiz.

 

Diri tuttuğumuz acılarımız , anmalarımız da olmalı elbet . Fakat gözü tetikte savaşçı gibi yaşıyor olmanın profesyonel askerlik dışında bize bir yararı yok.

Babalarımız sanayi devrimini kaçırdı biz ise teknoloji devrimini.

Bu yüzden gelecek nesilleri daha motive eden , çalışmaya ve üretmeye sevk edecek bir uyanış ve toplumsal hafıza üretemezsek onlara  dipdiri kalacak acılı bir hafıza bırakacağız.927 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİRAZLI'YA BAK MÜSLÜMAN - 03/08/2019
Önceleri ulu efendilere itaat etmek zor (du) ama ölmüş tiranların üstünde zafer çelengi taşımam emredildi."
BURASI KESİKBAŞ DEDE YATIRI. SİZ BİLMEZSİNİZ. - 17/02/2019
Vasat ve kötülük ile mücadele etmek yerine yok farz edin , parti fark etmeksizin siyasetçilerimizin en iyi bildiği iş.
DAHA HANGİ DÜŞÜŞ ? - 20/12/2018
Yaşamı derinleştirecek ipek yollarının ,insanı zenginleştiren kültürlerin , ölümün, insanı insan yapan o yolların adımını ?
'' KADIN KÜLTÜRÜMÜZ BUDUR ABİLER'' - 28/11/2018
Gözleriniz kapatın. Hayattan, başı sonu bitmek bilmez isteklerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.
BU BİR PİPO DEĞİLDİR - 19/11/2018
Rene Magritte isimli sürrealist ressam bir pipo resmi çizmiş ve resmin altına ‘’bu bir pipo değildir’’yazdığında filozoflara bile tartışacak bir ortam yaratmıştır.
KURSAĞIMIZDAKİ SORULAR - 12/11/2018
İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ?
KİM BİLİR? - 03/11/2018
Çoğunluğun sürekli kötüye dönüştüğünü, her kesimin kendinden olanı birinci derece yakîni , kendinden olmayanı hain gördüğü bu toplumda , belki bizim gibi az olanlar yanılıyordur kim bilir?
AHLÂK - 15/10/2018
İnsan türünün bilinç eşiğini atladığından bu yana sorduğu en anlamlı soru : Ahlak nedir?
DİLİMDE BİR MUAMMA : FARKINDALIK - 08/10/2018
Yaptığımız işi ‘’ en iyi’’ yapmaya çalışan bizler , çalıştığımız kurumun,ait olduğumuz topluluğun , içinde olmaktan gurur duyduğumuz hareketlerin misyonunu sahiplenip mükemmeliyet duygusunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz .
 Devamı