• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Polat Uzcan
uzcanpolat@gmail.com
AHLÂK
15/10/2018

 

İnsan türünün bilinç eşiğini atladığından bu yana sorduğu en anlamlı soru : 

Ahlak nedir?

Uyulması gereken kurallar zamanla kemikleşmiş bir bilgiye evriliyor.Sadece bu kadar. Milyonlarca yıl önce Hammurabi kanunlarında , nasıl üstün ırk , sıradan insanlar ve köleler kat’i bir sıradan ahlak oluşturduysa , günümüzde de eşitlik kavramı da bir ahlak yapısı oluşturuyor.

Nasıl köleliğin günümüz şartlarında insanlık dışı olduğunu düşünüyorsak,yüzyıllar sonra eşitlik ve özgürlük kavramlarına da böyle bakılamayacağının bir garantisi yok.Çünkü hepsi hali hazırda içinde bir paradoks barındırıyor.

  Bir davranışa yüklediğimiz anlam onu ahlak kavramına götürdüğüne göre , ya davranışa yanlış bir anlam yüklüyorsak?  Socrates sorunun cevabını kendince ‘’kimse bilerek kötülük yapmaz ,bunu yapıyorsa bilmediğinden yapıyordur’’ diyerek iyiliği ahlakın ön koşulu haline getiriyor.

Fakat önemli bir husus var.  

Davranış!

Ahlakın bizi hamle yapmaya zorladığı alan ya gerçek  bilgiye dayalı değilse?

Arap yarımadasında recmedilen kadından tutun da , tarangogu kabilesinin ölülerinin beyinlerini yemesine varacak kadar farklılık gösterebilen bu ahlak yapısının temeli ne?

İnanç?

İnsan biyolojisi?

Evrim ?

Kendi içimde bunun cevabını bulabiliyorum.İnsanlığın ilk evrelerinden genlerimize işleyen hayatta kalma dürtüsü.

Ayrıca bilgi ve davranış arasında kurulan bu bağın pratikte ’’ahlaksızlar’’ tarafından yönetiliyor olması da dünyanın en büyük sorunu 

(Gizli not : ahlaksız diye nitelemek yanlış ahlaksızlık da bir ahlak biçimi)

Bu yüzdendir ki kullandığımız en basit telefonun içindeki toryum madenini elde edebilmek için Afrika’da  Kongo’da binlerce çocuk köle niyetine çalıştırılabiliyor. Yani eşitlik adına , müreffeh bir toplum adına çıktığın yol bir başkasının özgürlüğünden haklarından gasp edilerek rotasına devam edebiliyor.

Ve ahlakın en temel ilkesi olan ‘’duygu’’ sanki bunlar hiç olmamışcasına dimdik ayakta duruyor ve olan bitenden zerrece etkilenmiyor.

Teoride erdemli bulduğu her şeyi pratikte mahvediyor. 

Nedenini gerçekten anlayamıyorum.

Ahlakın evrimsel gelişimini torunlarımız dijital miraslarımızdan çözecektir.

Bu dünyada eğer sadece keçiler yaşamış olsaydı,aşırı üreyerek ve tüketerek  dünyanın değil ama kendi sonlarını getirebilirlerdi.

Ama insan ırkının keçiden daha özel bir varlık olduğunu düşünen ben , yaşadığımız bu mutasyonun ve robotik algının ahlakı tekrar tanımlamaya ve tarif etmeye zorlayacağını düşünüyorum.1035 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİRAZLI'YA BAK MÜSLÜMAN - 03/08/2019
Önceleri ulu efendilere itaat etmek zor (du) ama ölmüş tiranların üstünde zafer çelengi taşımam emredildi."
BURASI KESİKBAŞ DEDE YATIRI. SİZ BİLMEZSİNİZ. - 17/02/2019
Vasat ve kötülük ile mücadele etmek yerine yok farz edin , parti fark etmeksizin siyasetçilerimizin en iyi bildiği iş.
DAHA HANGİ DÜŞÜŞ ? - 20/12/2018
Yaşamı derinleştirecek ipek yollarının ,insanı zenginleştiren kültürlerin , ölümün, insanı insan yapan o yolların adımını ?
'' KADIN KÜLTÜRÜMÜZ BUDUR ABİLER'' - 28/11/2018
Gözleriniz kapatın. Hayattan, başı sonu bitmek bilmez isteklerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.
BU BİR PİPO DEĞİLDİR - 19/11/2018
Rene Magritte isimli sürrealist ressam bir pipo resmi çizmiş ve resmin altına ‘’bu bir pipo değildir’’yazdığında filozoflara bile tartışacak bir ortam yaratmıştır.
KURSAĞIMIZDAKİ SORULAR - 12/11/2018
İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ?
KİM BİLİR? - 03/11/2018
Çoğunluğun sürekli kötüye dönüştüğünü, her kesimin kendinden olanı birinci derece yakîni , kendinden olmayanı hain gördüğü bu toplumda , belki bizim gibi az olanlar yanılıyordur kim bilir?
DEVLET ACIYI NEDEN DİRİ TUTAR? - 21/10/2018
Toplumsal hafıza , toplumun geçmişten getirdiği bütün birikimler gelenekler, yaşam tarzı ve her şeyiyle oluşturduğu bir kimliktir.
DİLİMDE BİR MUAMMA : FARKINDALIK - 08/10/2018
Yaptığımız işi ‘’ en iyi’’ yapmaya çalışan bizler , çalıştığımız kurumun,ait olduğumuz topluluğun , içinde olmaktan gurur duyduğumuz hareketlerin misyonunu sahiplenip mükemmeliyet duygusunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz .
 Devamı