• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Polat Uzcan
uzcanpolat@gmail.com
DİLİMDE BİR MUAMMA : FARKINDALIK
08/10/2018

 

Yaptığımız işi ‘’ en iyi’’ yapmaya çalışan bizler , çalıştığımız kurumun,ait olduğumuz topluluğun , içinde olmaktan gurur duyduğumuz hareketlerin misyonunu sahiplenip mükemmeliyet duygusunu zirveye taşımayı amaçlıyoruz . Bilerek ya da bilmeyerek
kişiliğimize , ailemize , ve sosyal yaşamımıza sirayet edecek bir döngünün içine kendimizi sokuyoruz.

Mutlu çevre yaratmak için mutlu kişi ,mutlu eş-baba , mutlu bir sosyal birey olmalıyız ki; gelişimimiz adına attığımız adımlar bizi ileriye götürebilsin.
Fakat günümüz insanın ekonomik yapısının insanı sürüklediği girdabın, günlük yaşamımızın içinde bizleri olumsuz etkilemediğini düşünmek ‘’farkındalık’’ kavramını fark edememek manasına geliyor.

Her gün denize bakan bir insan ile her gün dağa bakan insanın, dünya ve psikolojik görüşü nasıl bir olamayacak ise her gün geçim kaygısı yaşayan birinin de farkındalığı diğer insanlardan farklı gelişebiliyor.

İnsanların terk edilmeleri , inandırıcılıkta problem yaşamaları ya da başarılı olmak adına attığı adımların görülmemesi ,şartlandırılmış akıllar ve sınırlı bir ortam içinde pek önem arz etmeyebilir. Çok da önemli değildir bu. Başarı , İnsanlar tarafından , kaybettikleri alanlarını , haklarını , geri alabileceği bir geri dönüşüm kutusu gibi görülebilir. Fakat özgürce ve ahlaklıca düşünen herkes başarının göreceli olduğu konusunda hemfikir. Kaldı ki; iş yerlerimizin, topluluğumuzun takdir duygusunun azlığı ,belki de başarı kavramının gelişip , onlarca inovasyonun önünün tıkanmasına çoktan sebep olmuş durumdadır?
Kim bilir?
Kişisel ve kurumsal farkındalık adına karşılıklı geliştirilmesi gereken onca adım ,kişisel egoları ve sınırların dışına taşma tedirginliği bir kenara bırakılarak tekrar ele alınabilir.

Yaptığımız onca hatanın bizleri birer bilgeye çevirmeyeceğini biliyoruz. Ama insanoğlunun öğrenmede en etkili yönteminin bu olduğunu söyleyebilirim.
Fakat ;
Yarın bile ölebileceği duygusuyla , dogmaların ve düşüncelerinin gürültüsü altında ezilmeye karşı çıkmak , bireysel çözümler üreterek sezgi ve cesaret ile adım atmak daha şık ve basit görünebiliyor.

Bazı insanlar inançları doğrultusunda kariyer ve gelişim planlarını basitleştirip tevekkül edebilirler. Post modern dünyanın , profesyonel iş hayatının kabul edemediği bu fikrin halâ daha çok değer ve takdir görebileceği inancındayım.

Hayattaki en büyük başarının kişiden kişiye değişebileceği gerçeği kabul edilmesi zor bir olgudur.

Yaşam dediğimiz süreci ‘’kaybedecek çok şeyin olduğu’’ yanılgısından sıyrılarak daha basit ve gerçekçi yaşamaya çalışmak her şeyi yaşanabilir kılıyor.

Ve ;

En büyük tutkumuz yaşanılabilir bir dünya yaratmak değil midir zaten ?779 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİRAZLI'YA BAK MÜSLÜMAN - 03/08/2019
Önceleri ulu efendilere itaat etmek zor (du) ama ölmüş tiranların üstünde zafer çelengi taşımam emredildi."
BURASI KESİKBAŞ DEDE YATIRI. SİZ BİLMEZSİNİZ. - 17/02/2019
Vasat ve kötülük ile mücadele etmek yerine yok farz edin , parti fark etmeksizin siyasetçilerimizin en iyi bildiği iş.
DAHA HANGİ DÜŞÜŞ ? - 20/12/2018
Yaşamı derinleştirecek ipek yollarının ,insanı zenginleştiren kültürlerin , ölümün, insanı insan yapan o yolların adımını ?
'' KADIN KÜLTÜRÜMÜZ BUDUR ABİLER'' - 28/11/2018
Gözleriniz kapatın. Hayattan, başı sonu bitmek bilmez isteklerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.
BU BİR PİPO DEĞİLDİR - 19/11/2018
Rene Magritte isimli sürrealist ressam bir pipo resmi çizmiş ve resmin altına ‘’bu bir pipo değildir’’yazdığında filozoflara bile tartışacak bir ortam yaratmıştır.
KURSAĞIMIZDAKİ SORULAR - 12/11/2018
İnsan bir tanışmaya kendi tarihinin başlangıcı diyebilir mi ?
KİM BİLİR? - 03/11/2018
Çoğunluğun sürekli kötüye dönüştüğünü, her kesimin kendinden olanı birinci derece yakîni , kendinden olmayanı hain gördüğü bu toplumda , belki bizim gibi az olanlar yanılıyordur kim bilir?
DEVLET ACIYI NEDEN DİRİ TUTAR? - 21/10/2018
Toplumsal hafıza , toplumun geçmişten getirdiği bütün birikimler gelenekler, yaşam tarzı ve her şeyiyle oluşturduğu bir kimliktir.
AHLÂK - 15/10/2018
İnsan türünün bilinç eşiğini atladığından bu yana sorduğu en anlamlı soru : Ahlak nedir?
 Devamı