• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Gonca Karapınar

Gonca Karapınar
g.karapinar1968@gmail.com
SANAT VE SİYASET
13/05/2018

 

Hollwood filmlerinin evlenme sahnesinde bir replik vardır, "İtirazı olan varsa ya şimdi söylesin ya da sonsuza kadar sussun"denir ya, şu an Ülkenin getirildiği durumda bu, ya şimdi konuşacağız ya da sonsuza kadar susacağız ...

 

Hayatımın her evresinde "ben siyasetle ilgilenmiyorum" sözünü çok duydum ve cevabım.: "Siz ilgelenmeyebilirsiniz, siyaset sizinle fazlasıyla ilgileniyor"

 

"siyaseti boşver sen işini yap, resmini yap" sözlerini çok duydum.

Sanat DÜŞÜNCE'dir, yaşadıklarınızı, fikrinizi, duygularınızı aktarmaktır, doğru bulmadıklarınıza karşı koymaktır. Tarih bilgisi olan kişiler bilirki SANAT sadece duvarları süsleyen bir araç değil, İnsanlığa yön vermiş bir olgudur. Siz sanatçı olarak bunu bilemeyip SANAT'ı sadece dekarosyon aracı olarak görüp, sadece güzel resim güzel vs denilip duvarları süslemeye bırakıyorsanız, sanatı işlevsizleştirir, anlamsızlaştırırsınız.

o zaman sanat sadece bir süs aracından öteye geçemez.

 

En sevdiğim sanatçı Alman sanatçı Joseph Beuys'dur. Sanatın bir düşünce olduğu konusunda kalıpları kırmakla uğraşmıştır.

 

Bizim gibi 4. Dünya ülkesi haline getirilmiş Ülkelerdeki sanatçıların bana göre bu sorumluluğun farkında olarak yaşaması gerekiyor.

Elbette geri bırakılmış ülkelerde sanatla ilgilenip hayatını kurtarabilmen çok zordur, sanatçıların yaşamları başka insanlara göre elbette daha zor ve düzen karşısında direnmeniz imkansızlaşır fakat yinede karşı koyabilmek şart diğer türlü bu işi bırakıp başka birşey yapmak daha mantıklıdır.

 

TV uyduruk dizileri yazıp,çekenlerin çoğu arkadaşlarımdır, bu uyduruk dizi çekerek hayatta kalmak zorundayız demişlerdi. TV dizileri ve saçma sapan komedi filmleriyle toplumun geldiği noktaya baktığında sonuç içler acısı.

 

Türkiyedeki Sanatçı profiline bakıyorum, yapılanlara bakıyorum.

yürütülen sanatsal faaliyetleri takip ettiğim kadarıyla, "biz, bize geldik ne güzel yedik içtik" siz geldiniz ne güzel yedik içtik" fotoğrafları, sen, ben bizim oğlan katılımcılar hep aynı yüzler ve başka bir mesaj yok.

Galerilere hapsedilmiş insanlardan kopuk resimler, heykeller, sergilere gelenler ise katılımcıların yakınları dışına taşmayan izleyiciler vs.

 

"biz anlattık ama halk ne yaşaması gerekiyorsa onu yaşasın bize ne" diyenlerinde çoğunlukta olduğu bir grupta var.

 

NTV'de sanat programı bir bayan bana ulaştı benimle program yapmak istediğini söyledi.

sanırım kübaya gitmiş ilginç resimler yapan, ilginç biri olarak düşündü, rolde yapamam uzun uzun düşündüm ;-)

 

Programa çıkıp Türkiyede sanat mükemmel, herşey çok güzel diyemem elbette.

cevabım ise şu oldu: Türkiyede sanatla ilgili konuşacak bir durum yok, konuşursamda program kesilir kesinlikle eminim ;-)

sıradan sanat geyiği yapacak bir durum yok, sanatta duvarlarımızı ne güzel süslemiş çok şık ve güzeller diyecek zamanım yok mesajını ilettim, böylesi bir cevabı aldığını sanmıyorum.

 

Hayat o kadar uzun değil, gereksiz rollerden sıyrılıp, yapaylıktan uzak, yaşamın ve düşüncelerin hakkını vererek üretip ve düşüncelerini İnsanlığa aktarabiliyorsan, kendini tekrar etmeden, cesaretle denemeler yapabiliyorsan o zaman sanatçı olmanın hakkını veriyorsundur.

 

Türkiyeden karekter, duruş ve sanatçı olarak hayran olduğum kişi BEDRİ RAHMİ EYÜPOĞLU'dur. Ne yaptıysa hakkını vermiştir, sanatçı yemini vardır, mutlaka okunması gerekir.

İNSAN OLARAK, SANATÇI OLARAK, DURUŞ olarak mükemmel bir sanatçıdır bana göre.

 

Sanat düşüncedir, Yaşadığın Ülkendeki, Dünyadaki her sorun senin sorunundur.841 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BARIŞLA YAŞAMAK - 29/08/2015
“İyilerle, Kötülerin Savaşı”
HOLLYWOOD FİLMLERİNDEN SEÇİME GİDEN YOL… - 03/06/2015
Çocukluğum
KUTUPLAŞMA… - 22/12/2014
Uzun bir süreden sonra tekrar yazma ihtiyacı duydum.
CHP HALKIN İSTEKLERİNİ, BEKLENTİLERİNİ SAĞLAYAN BİR PARTİ MİDİR? - 13/08/2014
Büyük bir Türkiye ve CHP tabloso çizerek başlamak istiyorum yazıma.
MEMLEKETİMDE SANAT … - 17/12/2013
Geçenlerde bir tanıdığım bana ne iş yaptığımı sorduğunda, resim yaparım, sanatla uğraşırım dedim.