• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 21° 15°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
AF OLMAYA
08/05/2018

 

Ülkemde her kesimde adalet aranıyor. İktidarın temsilcileri haricinde ‘Adalet’ kavramı sık sık gündeme getiriliyor.

İşçi, memur, emekli ekonomide adaletin sağlanmasını istiyor. Çiftçi üretimde , öğrenci eğitimde, esnaf vergide, işadamı ihracat teşvikinde adalet arıyor…

Akşamcı rakıda, işsiz sosyal devlette, hasta, doktor sağlık sisteminde adalet arıyor.

“Adalet aranıyor”

Ne garip bir cümle

“ Adalet aranıyor”

 

Niyetim; Nazım Hikmet Ran’ın " Türkiye'de adalet aramak” ile ilgili meşhur sözünü tekrarlayıp kutuplaşma tartışmasına yol açacak bir yazı yazmak değil.

“Türkiye'nin kara bahtı, kör talihi midir yoksa asla bağımsız yargı hedefi bulunmamasından mı kaynaklanmaktadır?” sorusunu sorup çeşitli kesimlerden yanıt almak hiç değil.

Çünkü; ben zaten bilinen bir gerçeği binlerce kez yazanlar gibi bir kez yazıyorum…

Vatandaş İsmail Saygılı; TRT’de cumhurbaşkanı adayları Meral Akşener ve Muharrem İnce’ye yer verilmediğini belirterek hak kaybına uğradığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyor. Suç duyurusunun da gerekçesini “Kamu kurumu olması nedeniyle kanun, tüm halkımızın vergileriyle ve her vatandaşın tükettiği elektrik bedeli üzerinden gelir sağlamaktadır. O nedenle hak kaybına uğramaktayım”diyerek açıklıyor.

Ne, TRT’ye ağır hakaretler ediyor, ne de eline silah alıp TRT’yi basmaya gidiyor. Vatandaş hukukun işleyişi açısından doğrusunu yapıyor.

Takdir sayın savcının, gerekli görürse dava açar ya da ‘kovuşturmaya yer’ yoktur der, dava açılmaz.

Toplumun bir çok kesimi ‘adalet’ arayışını hukuk sistemindeki prosedüre göre uyguluyor.Siyasiler başta olmak üzere küçük bir kesim de gerginliği arttırıcı, aslında hukuk dışı sözler kullanarak ‘adalet’ arayanlara, adaletin verdiği karar sonrası yorum yapmayanlara kötü örnek oluyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, “Biraz önce il başkanımız alçak, şerefsiz, namussuz gazetecinin haberini gösterdi” şeklinde bir cümle kuruyor.

“Gel Muharrem” hitabını eleştiren Sayın Turan böyle hitap ediyor.

Hani üslup?

Gazeteci, yalan haber,yanlış haber yapmış ise, ya da yaptığı iddia ediliyorsa karşılığı “alçak, şerefsiz, namussuz gazeteci” demek midir? Yoksa o gazetenin bir örneğini alıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak mıdır Sayın Turan…

Hani hukuk?

Mevki, makam,seçim,referandum, hükümet/hükümetler gelir geçer. Asıl olan devlettir, sosyal hukuk devletinde eşitlik ilkesi vardır. Yargı bağımsızdır.

‘Adalet aranıyor’ denmez çünkü adalet tecelli edeceğine yurttaşlar inanır ve eleştirmez.

Aksi düşünülürse; “ Ülkemin insanları adaletsizliğe karşı bu denli kör ve sağır olduğu sürece çok daha ağır şartlarda yaşayacağımız günler uzakta değil” demektir.

 

Anlatımda, örnek verişimde, isim kullanmada bir suçum var ise ‘af olmaya’

 

SaygılarımlaPaylaş | | Yorum Yaz
648 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
‘TAMAM’ LANDI MI? - 31/05/2018
Seçim dönemine girdik gireli hangi anlatımın doğru hangi anlatımın yanlış olduğuna karar veremez oldum.
YOK DİYORLARSA VARDIR - 19/04/2018
24 Haziran’da Türkiye seçime gidiyor… Bir kez daha ‘hayırlı olsun’ diyelim
AK PARTİ’DE İŞLEM TAMAM MI? - 05/04/2018
Önce atama ile gelen sonra Başbakan Binali Yıldırım’ında katıldığı AK Parti İl Kongresi’nde kendi yaptığını söylediği liste ile seçilip partisinde Türkiye’nin tek kadın il başkanı olan Yeşim Karadağ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde istifa etti
DOĞRUSUNU ÖĞREN - 04/03/2018
Hiç lafı dolandırmadan, edebi yönünü ön plana almadan net bir yazı yazacağım. Net olmayan sadece
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi28
Bugün Toplam904
Toplam Ziyaret3585600