• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
AF OLMAYA
08/05/2018

 

Ülkemde her kesimde adalet aranıyor. İktidarın temsilcileri haricinde ‘Adalet’ kavramı sık sık gündeme getiriliyor.

İşçi, memur, emekli ekonomide adaletin sağlanmasını istiyor. Çiftçi üretimde , öğrenci eğitimde, esnaf vergide, işadamı ihracat teşvikinde adalet arıyor…

Akşamcı rakıda, işsiz sosyal devlette, hasta, doktor sağlık sisteminde adalet arıyor.

“Adalet aranıyor”

Ne garip bir cümle

“ Adalet aranıyor”

 

Niyetim; Nazım Hikmet Ran’ın " Türkiye'de adalet aramak” ile ilgili meşhur sözünü tekrarlayıp kutuplaşma tartışmasına yol açacak bir yazı yazmak değil.

“Türkiye'nin kara bahtı, kör talihi midir yoksa asla bağımsız yargı hedefi bulunmamasından mı kaynaklanmaktadır?” sorusunu sorup çeşitli kesimlerden yanıt almak hiç değil.

Çünkü; ben zaten bilinen bir gerçeği binlerce kez yazanlar gibi bir kez yazıyorum…

Vatandaş İsmail Saygılı; TRT’de cumhurbaşkanı adayları Meral Akşener ve Muharrem İnce’ye yer verilmediğini belirterek hak kaybına uğradığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyor. Suç duyurusunun da gerekçesini “Kamu kurumu olması nedeniyle kanun, tüm halkımızın vergileriyle ve her vatandaşın tükettiği elektrik bedeli üzerinden gelir sağlamaktadır. O nedenle hak kaybına uğramaktayım”diyerek açıklıyor.

Ne, TRT’ye ağır hakaretler ediyor, ne de eline silah alıp TRT’yi basmaya gidiyor. Vatandaş hukukun işleyişi açısından doğrusunu yapıyor.

Takdir sayın savcının, gerekli görürse dava açar ya da ‘kovuşturmaya yer’ yoktur der, dava açılmaz.

Toplumun bir çok kesimi ‘adalet’ arayışını hukuk sistemindeki prosedüre göre uyguluyor.Siyasiler başta olmak üzere küçük bir kesim de gerginliği arttırıcı, aslında hukuk dışı sözler kullanarak ‘adalet’ arayanlara, adaletin verdiği karar sonrası yorum yapmayanlara kötü örnek oluyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, “Biraz önce il başkanımız alçak, şerefsiz, namussuz gazetecinin haberini gösterdi” şeklinde bir cümle kuruyor.

“Gel Muharrem” hitabını eleştiren Sayın Turan böyle hitap ediyor.

Hani üslup?

Gazeteci, yalan haber,yanlış haber yapmış ise, ya da yaptığı iddia ediliyorsa karşılığı “alçak, şerefsiz, namussuz gazeteci” demek midir? Yoksa o gazetenin bir örneğini alıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak mıdır Sayın Turan…

Hani hukuk?

Mevki, makam,seçim,referandum, hükümet/hükümetler gelir geçer. Asıl olan devlettir, sosyal hukuk devletinde eşitlik ilkesi vardır. Yargı bağımsızdır.

‘Adalet aranıyor’ denmez çünkü adalet tecelli edeceğine yurttaşlar inanır ve eleştirmez.

Aksi düşünülürse; “ Ülkemin insanları adaletsizliğe karşı bu denli kör ve sağır olduğu sürece çok daha ağır şartlarda yaşayacağımız günler uzakta değil” demektir.

 

Anlatımda, örnek verişimde, isim kullanmada bir suçum var ise ‘af olmaya’

 

SaygılarımlaPaylaş | | Yorum Yaz
732 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
 Devamı