• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
AF OLMAYA
08/05/2018

 

Ülkemde her kesimde adalet aranıyor. İktidarın temsilcileri haricinde ‘Adalet’ kavramı sık sık gündeme getiriliyor.

İşçi, memur, emekli ekonomide adaletin sağlanmasını istiyor. Çiftçi üretimde , öğrenci eğitimde, esnaf vergide, işadamı ihracat teşvikinde adalet arıyor…

Akşamcı rakıda, işsiz sosyal devlette, hasta, doktor sağlık sisteminde adalet arıyor.

“Adalet aranıyor”

Ne garip bir cümle

“ Adalet aranıyor”

 

Niyetim; Nazım Hikmet Ran’ın " Türkiye'de adalet aramak” ile ilgili meşhur sözünü tekrarlayıp kutuplaşma tartışmasına yol açacak bir yazı yazmak değil.

“Türkiye'nin kara bahtı, kör talihi midir yoksa asla bağımsız yargı hedefi bulunmamasından mı kaynaklanmaktadır?” sorusunu sorup çeşitli kesimlerden yanıt almak hiç değil.

Çünkü; ben zaten bilinen bir gerçeği binlerce kez yazanlar gibi bir kez yazıyorum…

Vatandaş İsmail Saygılı; TRT’de cumhurbaşkanı adayları Meral Akşener ve Muharrem İnce’ye yer verilmediğini belirterek hak kaybına uğradığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyor. Suç duyurusunun da gerekçesini “Kamu kurumu olması nedeniyle kanun, tüm halkımızın vergileriyle ve her vatandaşın tükettiği elektrik bedeli üzerinden gelir sağlamaktadır. O nedenle hak kaybına uğramaktayım”diyerek açıklıyor.

Ne, TRT’ye ağır hakaretler ediyor, ne de eline silah alıp TRT’yi basmaya gidiyor. Vatandaş hukukun işleyişi açısından doğrusunu yapıyor.

Takdir sayın savcının, gerekli görürse dava açar ya da ‘kovuşturmaya yer’ yoktur der, dava açılmaz.

Toplumun bir çok kesimi ‘adalet’ arayışını hukuk sistemindeki prosedüre göre uyguluyor.Siyasiler başta olmak üzere küçük bir kesim de gerginliği arttırıcı, aslında hukuk dışı sözler kullanarak ‘adalet’ arayanlara, adaletin verdiği karar sonrası yorum yapmayanlara kötü örnek oluyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, “Biraz önce il başkanımız alçak, şerefsiz, namussuz gazetecinin haberini gösterdi” şeklinde bir cümle kuruyor.

“Gel Muharrem” hitabını eleştiren Sayın Turan böyle hitap ediyor.

Hani üslup?

Gazeteci, yalan haber,yanlış haber yapmış ise, ya da yaptığı iddia ediliyorsa karşılığı “alçak, şerefsiz, namussuz gazeteci” demek midir? Yoksa o gazetenin bir örneğini alıp savcılığa suç duyurusunda bulunmak mıdır Sayın Turan…

Hani hukuk?

Mevki, makam,seçim,referandum, hükümet/hükümetler gelir geçer. Asıl olan devlettir, sosyal hukuk devletinde eşitlik ilkesi vardır. Yargı bağımsızdır.

‘Adalet aranıyor’ denmez çünkü adalet tecelli edeceğine yurttaşlar inanır ve eleştirmez.

Aksi düşünülürse; “ Ülkemin insanları adaletsizliğe karşı bu denli kör ve sağır olduğu sürece çok daha ağır şartlarda yaşayacağımız günler uzakta değil” demektir.

 

Anlatımda, örnek verişimde, isim kullanmada bir suçum var ise ‘af olmaya’

 

Saygılarımla1085 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı