• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Lale Yılmaz Can
zlale@hotmail.com
GÜNÜBİRLİĞE MAHKUM ÇANAKKALE
19/04/2018

 

KONYA SELÇUKLU Belediyesi'nin,  öğrencilerin Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmesi için düzenlediği; 'Selçuklu Ecdadla Buluşuyor' projesi kapsamında, aralıksız 43 sefer düzenlenmiş ve  bu yıl ile birlikte 29 bin 736 kişi  şehitliği ziyaret etmiş olacakmış.
Selçuklu'nun Türkiye'ye örnek projesiyle,  ilçede okuyan 10'uncu sınıf öğrencileri Konya'dan uçak ile günübirlik Çanakkale'ye geliyor  ve yine aynı günün sonunda Konya'ya dönüyor. Çanakkale’yi bir gün boyunca gezmek ve tarihi yerinde yaşamak için, diye anlatılıyor , yazılıyor ve bizlerde seyrediyoruz değil mi?

Kaçımız bunun farkında bilmiyorum.  Bu gezilerden çarşı esnafımız, Çanakkale halkımız payına düşeni alıyor mu,  onu da bilmiyorum. Oh oh oteller yaşadı diyenlerimiz varsa, yok o iş öyle değildir. Oteller günübirlik yapılan bu gezilerden bir şey kazanamaz. Yani gördüğünüz her bir otobüsü, otelciler paraları koyacak yer bulamıyor diye yorumlamayın, haksızlık olur.

Çanakkale’ye gelinmeli, gelmeliler bu güzelim ilimizi ve çevresini de gezip görmeliler. Atalarını ziyaret etmeli, dualarını etmeliler. Beraberinde Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan TROYA’yı da ziyaret etmeliler. Oradan Assos antik kentine,Gökçeada’ya , Bozcaada’ya varmalılar ve daha nerelere…Saymakla, anlatmakla bitmez. Neden anlatamıyoruz o zaman ? Neden günü birlik gezilere mahkum edilen ve kuru bir kalabalığın içinde,  anlık hareket yaşayan bir il olarak yerimizde sayıyoruz. Bana mı öyle geliyor yoksa, yani biz il olarak turizmde aldık  başımızı gidiyoruz da, benim mi haberim yok. 

Otelci daha ne yapsın! Gitmediği fuar, ulaşmadığı bucak kalmamışken, Çanakkale’yi gece gündüz demeden, atıyla abidesiyle, antik kentleriyle adalarıyla , zeytini ile yağı ile sırtlayıp, başka memleketlerin  ülkelerin ayaklarına taşımaktan yılmamışken… Hala ne eksik o zaman?

Takım olmak eksik. Takım oyununda başarı yüzdesi her zaman daha fazladır değil mi ? Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve politik durum ve bununla beraber ilimiz ve çevresindeki yaşam kalitesi , yaşanabilirlik adına yapılan ve yapılması gerekenlerde etken. Gelen yerli ve yabancı turistin,  3- 4 gün kalacak kadar Çanakkale ve çevresine zaman ve para ayırması gerekiyor ki, ilimiz ve  ilçelerinin turizmden payına düşeni aldığından bahsedebilelim. Bu hasretlik biter mi bir gün ?  Bu soruyu bana değil Çatod Başkanı Armağan Aydeğer’e , hatta Çatod üyesi olan herhangi bir otelcimize sormalısınız, bu hasretliği bürokrasi değil, onlar birgün bitirecek. Çünkü taşın altına elini koyan , onca  yatırım yapıp , istihdam sağlayan onlar, gerisi bugün var yarın yok…

İyi haftalar740 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLUĞUN TÜTER BAZEN… - 15/06/2019
Yürürken gördüğün ağlayan bir çocukta, burnuna dolan bir kokuda , pişen bir dolmada , aniden karşına çıkan anılarındaki bir tanıdıkta, bir renkte ,
BİR KÖY YOK OLURKEN BİR ANNE HAYAT BULUYOR ÇÖMÜ TIP FAKÜLTESİNDE - 28/05/2019
Ah be Cemal bana yaz diyorsun da sen, neyi yazayım , hangisinden başlayayım?
LEYLA İŞE GELECEK, MAHİR EVE GİDECEK… - 04/01/2019
Herkes işine gücüne sağ salim gitsin… Yollarda üşümesin , duraklarda helak olmasın…
YILANIN ÖMRÜNE YIL KATANLARDAN MI OLDUK ? - 22/12/2018
Bir ara ortalık kap kaç haberlerinden geçilmiyordu. Sonra kadın tacizi , çocuk tacizi haberleri…
ÇATOD UYUYOR MUYMUŞ ? - 11/05/2018
Televizyonlarımızda izlenme oranı yüksek olan bir yarışmada bir soru soruldu ve ardından beklenen yanıtın gelmemesi ise bizleri üzdü.
ÇANAKKALE'NİN CADDELERİ ARA SOKAKLARI OLMUŞ SANA OPTİKÇİ ! - 13/03/2018
Ve aralarından tesadüf ettiğimiz OPTİKA OPTİK'den bahsetmemek olmaz, hadi bakalım eller yukarı sıra sana geldi, Optika !
DOKTOR MURAT HAMURCU! SEN İNSAN MISIN, GERÇEK MİSİN ? - 06/03/2018
Ortalama 2 hafta kadar önce , annemin göz kontrolü için randevu alırken öylesine yolumun kesiştiği adam, Dr. Murat Hamurcu...
MARUF KAHVALTIDAN HALLİCE, DEMLİK’TEN GEÇMECE, LEON’DA DEMLENME VE ÇATOD’DAN DEDİKODULARLA… - 22/01/2018
Maruf Kahvaltı’ya gidildi. Adres gösterenlerimiz; sevgili Başar Sunal ve eşi Tülay.
İZMİR'E İKİ ÇİFT LAFIM VAR, RAMADA PLAZA İZMİR'E İSE ... - 20/12/2017
İzmir sana iki çift lafım var. İzmir’in de çok umurunda ya… Olsun anlatacağım.
 Devamı