• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Nurşen Albayrak

Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU
03/04/2018

 

Merhabalar efendim,

 

İnsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı kodlama ve önyargılı düşünme, gaza gelip yanlış üslup kullanarak haksızlık yapmamıza neden olabilir. Hele bir de güçlü dönemlerinde hayran olunan, yaşantısı kıskanılan kişiler gücünü kaybetmeye başlar ve basit bir de hata ederse, eski iyilikleri unutularak aşağılık duygusunun etkisiyle meydan okumalar ve hakaretler ortaya çıkabilir.

Herkesin başına her işin gelebileceğini anlayabilmek için, bir fırın ekmek yemek gerekiyor. Yaşlandıkça herkesin gücünün azalacağını biliyoruz dolayısıyla basit hataları da artacaktır. Peki ama bunu biliyoruz da niye samimiyetle özür dilese bile idam cezasında ısrar ediyoruz? Neden en sevdiklerimizi bile “değişti, hastalandı, aslında kendini beğenmişti ve bize son zamanlarda zaten soğuk davranıyordu” gibi bahanelerle yanlış sözcüklerle gözden çıkarabiliyoruz?

Çünkü; duygusal zekası düşük olan, empati yapamayan, negatif, kıskanç ve bencil kişilikler yapması gerekenleri anlayamaz ya da uygulayamaz. Objektif olmasını isteyemeyiz, vefalı olmasını bekleyemeyiz, duygusal zekâ kapasitesi yetmez!

Öyleyse anlaşılamadığımızı-anlatamadığımızı hissettiğimiz ve haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde hemen kendimize kızmak-karşıdakine kırılmak yerine ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Önce herkesin hata yapabileceğini kabul ederek, üzdüğümüz kişiden özür dilemeliyiz. Sonra pozitif sesimizi yeniden arttırarak gücümüzü-kendimizi toplamalıyız. Etrafımızdaki konuyla ilgisi olmayan ama bizi yargılayarak keyiflenen, haddini bilmeyen iyi gün dostlarına bizim kim olduğumuzu, kararlılığımızı, dürüst ve paylaşımcı taraflarımızı anımsatmalıyız. Ve elbette her şeyin kontrolümüz altında olduğunu, kimseye muhtaç olmadan iyi ve mutlu yaşayabildiğimizi göstermeliyiz. Biraz zamana ihtiyacımız var o kadar!

Herkesin başına her iş gelebilir; hoş görmeyi, ihtiyacı olanın yanında durmayı, üzgün olanı rahatlatmayı bilirsek iyi insanızdır değil mi?

 

Hoşça kalın efendim.913 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı