• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU
03/04/2018

 

Merhabalar efendim,

 

İnsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı kodlama ve önyargılı düşünme, gaza gelip yanlış üslup kullanarak haksızlık yapmamıza neden olabilir. Hele bir de güçlü dönemlerinde hayran olunan, yaşantısı kıskanılan kişiler gücünü kaybetmeye başlar ve basit bir de hata ederse, eski iyilikleri unutularak aşağılık duygusunun etkisiyle meydan okumalar ve hakaretler ortaya çıkabilir.

Herkesin başına her işin gelebileceğini anlayabilmek için, bir fırın ekmek yemek gerekiyor. Yaşlandıkça herkesin gücünün azalacağını biliyoruz dolayısıyla basit hataları da artacaktır. Peki ama bunu biliyoruz da niye samimiyetle özür dilese bile idam cezasında ısrar ediyoruz? Neden en sevdiklerimizi bile “değişti, hastalandı, aslında kendini beğenmişti ve bize son zamanlarda zaten soğuk davranıyordu” gibi bahanelerle yanlış sözcüklerle gözden çıkarabiliyoruz?

Çünkü; duygusal zekası düşük olan, empati yapamayan, negatif, kıskanç ve bencil kişilikler yapması gerekenleri anlayamaz ya da uygulayamaz. Objektif olmasını isteyemeyiz, vefalı olmasını bekleyemeyiz, duygusal zekâ kapasitesi yetmez!

Öyleyse anlaşılamadığımızı-anlatamadığımızı hissettiğimiz ve haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde hemen kendimize kızmak-karşıdakine kırılmak yerine ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Önce herkesin hata yapabileceğini kabul ederek, üzdüğümüz kişiden özür dilemeliyiz. Sonra pozitif sesimizi yeniden arttırarak gücümüzü-kendimizi toplamalıyız. Etrafımızdaki konuyla ilgisi olmayan ama bizi yargılayarak keyiflenen, haddini bilmeyen iyi gün dostlarına bizim kim olduğumuzu, kararlılığımızı, dürüst ve paylaşımcı taraflarımızı anımsatmalıyız. Ve elbette her şeyin kontrolümüz altında olduğunu, kimseye muhtaç olmadan iyi ve mutlu yaşayabildiğimizi göstermeliyiz. Biraz zamana ihtiyacımız var o kadar!

Herkesin başına her iş gelebilir; hoş görmeyi, ihtiyacı olanın yanında durmayı, üzgün olanı rahatlatmayı bilirsek iyi insanızdır değil mi?

 

Hoşça kalın efendim.1202 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı