• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
‘AYRINTI’ LAR ÜZERİNE
21/02/2018

 

“Bir bütünün önemce ikinci derecede olan ögelerinden her biri, teferruat, tafsilat, detay.  Edebiyat veya sanat eserlerinde bir bütünün ögelerinden her biri, teferruat, tafsilat. Bir tiyatro eserinde ana düşünceye yardımcı olan kelime, cümle veya eşya”

‘Ayrıntı’nın tanımını böyle yapıyor Türk Dil Kurumu…

O tanımı aklımızda tutarak şimdi ‘ayrıntı’nın gazetecilik hallerine bir bakış atarak yerel tur yapalım…

“ En küçük bir ayrıntı bile atlanmamalı” ve “Gazeteci toplumun hafızasıdır” sözlerini de bir kenara not edin sonra lazım olacak…

 

                                         ***

Çanspor oyuncularının İstanbul Sultangazi maçında saldırıya uğramasından sonra verilecek ceza merak ediliyordu. O ceza verildi. Eleştiriler başladı, kıyaslar,kıstaslar konuldu derken; Çanakkale Hedef Gazetesi’nin Spor Sayfası Sorumlusu, kentin yakından tanıdığı isim Bülent Büberci bir ‘ayrıntı’yı ortaya koydu…

Büberci, “Çok değil beş sene önce Antalya Manavgat deplasmanında futbolcularını kurtarmak için sahaya atlayan ve futbolcularını koruyan 17 Gençlik taraftarlardan 50 taraftara 6222 den 1’eryıl maç izleme yasağı kondu. Çanakkale Dardanelspora ise 2 maç seyircisiz oynama cezası verildi. O zaman da bu TFF idi.Şimdi ise ölesiye dövülen futbolcular, yaralılar var. Ev sahibi takıma 3 maç seyircisiz oynama yine aynı TFF. Sadece acınacak haldesin TFF.Türkiye’de futbol terörünü çıkartan da, bundan beslenen de ne yazık ki yine TFF” şeklinde sert bir eleştiri yaparken “Gazeteci toplumun hafızasıdır” sözünü yerine getirmiş oluyordu…

 

                                       ****

Bir başka konu…

AK Parti  Grup Başkanvekili,Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın danışmanının Çanakkale yerel basınına esnaf ve kalkınma ile ilgili geçtiği haberde alternatif fotoğraflar arasında ‘seyyar satıcı’ fotoğrafının kullanılmasını tespit eden Çanakkale Özel Haber yöneticisi gazeteci Gökhan Özbertun şu notu paylaşıyor “ Vekil, esnaf sayımız arttı” diyor, Danışman, esnafın en büyük derdi seyyar satıcılarla çekilmiş fotoğrafı servis ediyor”

Gazeteci Özbertun, iş dünyasında ‘kayıt dışı’ konusunu yakalayıp ‘ayrıntı’ yı görüyor ve tespitini paylaşıyor…

Danışman bu ‘ayrıntı’yı bilmiyorsa benim diyeceğim yok…

                                   *****

Bazen de haberde ayrıntı, haber takibinde gizlidir… Siz haberi takip edersiniz,sonucunda ayrıntı denen konu açıklanmadıysa sorarsınız…

Örneğin;

“Çanakkale’nin Lapseki İlçesine bağlı Umurbey Beldesi’nde düzenlenen 28. Geleneksel deve güreşlerinin gelirinin Afrin Operasyonundaki Mehmetçiğe bırakılacağı açıklanmıştı. Ne kadar gelir elde edildi? Mehmetçiğe ne kadar gönderildi?” gibi…

Cevap verilmese de sorarsınız siz. Kamu adına görevinizdir çünkü…

                                      ******

Öyle bir hal alır ki; siyasilerin anlatımları kimi zaman dayanamaz yorum yapar ve yine sorarsanız…

“Bu yıl Çanakkale'mizde 21 bin dekar araziye 1 milyon 621 bin fidan dikimini öngörüyoruz” diyor  Sayın Bülent Turan…”Çanakkale’de termik santral yapımı ve maden aramaları için bugüne kadar kaç milyon ağaç kesildi?  “21 bin dekar araziye 1 milyon 621 bin fidan dikimini öngörüyoruz” diyorsunuz ya bir yıl sonra kaç fidanın tuttuğunu, kaç fidanın da kuruduğunu açıklayacak mısınız?

“Ayrıntı” önemlidir kısacası…

 

                                                  *******

Bir de acı ‘ayrıntılar’ vardır soru önergesinde ortaya çıkan…

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, 3 Şubat 2018 Cumartesi günü evlerinde çıkan yangın sonucu ailesiyle birlikte sokakta kalan, akrabaları ve köylülerin sahip çıktığı Halil Uyanık’ın durumunu Başbakan Yardımcısına sorarak, TBMM Genel Kurul gündeminde dile getirdi. Öz, “ Uyanık ailesi kendilerine ait evlerinde ne zaman yaşayacaklar?” sorusunu sordu.

 TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz’ün sorusu üzerine cevap, Hükümet adına Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’dan geldi. Turan “ Uyanık ailesinin evinin yapılması için Sosyal Yardımlaşma Platformu’na başvuru yapıldığını” söyledi.

 Buradaki ayrıntı…

3 Şubat 2018 Cumartesi günüdür…

Bugün 22 Şubat Perşembe…

Aradan 19 gün geçmiş…

“O kadar da olacak” demeyin..

Demeyin, “çünkü siz hiç 19 gün boyunca evsiz olarak, hangi komşum bana yemek verecek, hangi komşumun evinde kalacağım, hangi komşumun evinde ısınacağım” diye düşündünüz mü hiç?

Allah kimseyi o duruma düşürmesin…

Her dem bürokrasinin hantallığından dert yanan, yeri geldiğinde seçmenin yanında cep telefonu ile bakanı arayıp “o iş tamam” diyen Sayın Turan size “Uyanık ailesinin evinin yapılması için Sosyal Yardımlaşma Platformu’na başvuru yapıldı” sözü yakıştı mı hiç?

“Ertesi gün geçici barınması sağlandı. Evinin yapımına başlandı haftaya bitiyor. Biz vatandaşımızı sokakta bırakmayız” demenizi beklerdik…

Ayrıntılara önemsiz gibi bakılmaması dileklerimle…

SaygılarPaylaş | | Yorum Yaz
438 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı