• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
 • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ
13/02/2018

          Merhabalar efendim,

     Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.  Bazı insanlar bunları anlayabilmek için batıl inançlara, büyücülere, falcılara, medyumlara başvururlar. Bazıları bilimsel yorumları, felsefi görüşleri değerlendirmeye çalışır. Bazıları da yaşadıklarından ders almayı öne çıkarır. Şunu söyleyebiliriz; her şeyi kontrol altına almamız düşünülemez, her zaman bizim istediğimiz olmaz ancak dürüst ve vicdanlıysak, iyi kalpli ve akılcıysak, olumlu ve neşeliysek, yardımsever ve bilinçliysek karşılığını mutlaka görürüz.

İlahi Adalet mi? Pozitif Enerji Biriktirmek mi?  Emeğinin karşılığını almak mı? Sevginin Gücü mü? Ne derseniz deyin. Kısacık  ömrümüzü iyi geçirmek için çabalar ve an’ı yaşamayı bilirsek, kendimizi iyi tanır ve bizi yanlışa sürükleyen aşağıdaki hatalı davranışlarımızı düzeltirsek huzur buluruz.

 1. Heyecanlı, stresli ve aceleci isek bunlarla baş edebilmek ve koşullar oluşmadan hareket etmemek için bekleme ve sabırlı olma çalışılıyor. Tam tersine soğukkanlı, umursamayan ve ağırdan alan biriysek bu kez geç kalmamak için planlama ve teşvik gerekiyor, siz hangisine yakınsınız?
 2. Hiperaktif ya da yerinde duramayan biriysek, kendimizi ve yanımızdakileri dinlendirecek-enerjimizi boşaltacak hobilerimiz olmalıdır. Sizi sakinleştiren etkinlikleriniz-keyifleriniz var mı?
 3. Negatif düşüncemiz ağır basıyor ve pozitif düşünce zayıf kalıyorsa, yanlış yer-zaman-kişilere yönlenebiliriz. Bu durumda kendimizle konuşarak pozitifliği güçlendirebiliyor muyuz?
 4. Hafıza sorunlarımız, unutkanlık-odaklanamama nedeniyle sevdiklerimizi ihmal ediyorsak, vitamin desteği ve zihin jimnastiğinden faydalanıyor muyuz?
 5. Üst üste terslik yaşıyorsak, mantık yerine duygusallık ve objektiflik yerine ön yargı ağır basıyor olabilir. Sorgulama ve Dengeleme çalışmalarını biliyor muyuz?
 6. Kendimizi şanssız olarak görüyorsak, iyi gözlem yapamamak ve çabuk inanmak nedeniyle yanlış seçimlerimiz olabilir. Doğru zaman-yer-kişi için pes etmemek gerektiğini anlıyor muyuz?
 7. Takıntılar-korkular-öfke krizleri-yok sayma-inatlaşma-restleşme-özür dilememe gibi abartılı tepkilerimiz yüzünden ilişkilerimizi yürütemiyorsak, bilinçaltı boşaltımını denedik mi?

ÖNERİLER:

 1. Ruh sağlığımız ağır sorunlarla boğuşmak yüzünden bozulabilir. Gerçekleri görememe-hayal dünyasında yaşama, kimsenin duymadığı sesler duyma-varlıklar görme, ölme-öldürme düşünceleri durumunda geç kalmadan klinikte tedavi düşünülmelidir.
 2. Dürtü bozukluklarımız olabilir. Çalma-saç yolma- tikler-madde bağımlılığı-kıskançlık-savurganlık-yemek yeme sorunları-yalancılık nedeniyle zorluk yaşanıyorsa acil terapi desteği alınmalıdır.
 3. Şeftali benzeri yani dıştan yumuşak içten sert kişiliğe sahip olanlar, alttan alır biriktirir ve ani radikal tepkiler gösterebilir. Karpuz benzeri yani dıştan sert içten yumuşak kişiliğe sahip olanlar ise kontrolcü, güçlü, dominant davranır ve yitirmeyi kabul edemezler. Kuralları yeniden yapılandırma ve orta yol bulma çalışmalarıyla sağlıklı ilişki denenmelidir.

Tam zamanında, istediğiniz yerde, sevip sevildiğiniz kişilerle, iyi ve mutlu yaşamanızı diliyorum.

Hoşça kalın efendim.

    

 

 

 

 

 

 758 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı