• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
 • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ
13/02/2018

          Merhabalar efendim,

     Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.  Bazı insanlar bunları anlayabilmek için batıl inançlara, büyücülere, falcılara, medyumlara başvururlar. Bazıları bilimsel yorumları, felsefi görüşleri değerlendirmeye çalışır. Bazıları da yaşadıklarından ders almayı öne çıkarır. Şunu söyleyebiliriz; her şeyi kontrol altına almamız düşünülemez, her zaman bizim istediğimiz olmaz ancak dürüst ve vicdanlıysak, iyi kalpli ve akılcıysak, olumlu ve neşeliysek, yardımsever ve bilinçliysek karşılığını mutlaka görürüz.

İlahi Adalet mi? Pozitif Enerji Biriktirmek mi?  Emeğinin karşılığını almak mı? Sevginin Gücü mü? Ne derseniz deyin. Kısacık  ömrümüzü iyi geçirmek için çabalar ve an’ı yaşamayı bilirsek, kendimizi iyi tanır ve bizi yanlışa sürükleyen aşağıdaki hatalı davranışlarımızı düzeltirsek huzur buluruz.

 1. Heyecanlı, stresli ve aceleci isek bunlarla baş edebilmek ve koşullar oluşmadan hareket etmemek için bekleme ve sabırlı olma çalışılıyor. Tam tersine soğukkanlı, umursamayan ve ağırdan alan biriysek bu kez geç kalmamak için planlama ve teşvik gerekiyor, siz hangisine yakınsınız?
 2. Hiperaktif ya da yerinde duramayan biriysek, kendimizi ve yanımızdakileri dinlendirecek-enerjimizi boşaltacak hobilerimiz olmalıdır. Sizi sakinleştiren etkinlikleriniz-keyifleriniz var mı?
 3. Negatif düşüncemiz ağır basıyor ve pozitif düşünce zayıf kalıyorsa, yanlış yer-zaman-kişilere yönlenebiliriz. Bu durumda kendimizle konuşarak pozitifliği güçlendirebiliyor muyuz?
 4. Hafıza sorunlarımız, unutkanlık-odaklanamama nedeniyle sevdiklerimizi ihmal ediyorsak, vitamin desteği ve zihin jimnastiğinden faydalanıyor muyuz?
 5. Üst üste terslik yaşıyorsak, mantık yerine duygusallık ve objektiflik yerine ön yargı ağır basıyor olabilir. Sorgulama ve Dengeleme çalışmalarını biliyor muyuz?
 6. Kendimizi şanssız olarak görüyorsak, iyi gözlem yapamamak ve çabuk inanmak nedeniyle yanlış seçimlerimiz olabilir. Doğru zaman-yer-kişi için pes etmemek gerektiğini anlıyor muyuz?
 7. Takıntılar-korkular-öfke krizleri-yok sayma-inatlaşma-restleşme-özür dilememe gibi abartılı tepkilerimiz yüzünden ilişkilerimizi yürütemiyorsak, bilinçaltı boşaltımını denedik mi?

ÖNERİLER:

 1. Ruh sağlığımız ağır sorunlarla boğuşmak yüzünden bozulabilir. Gerçekleri görememe-hayal dünyasında yaşama, kimsenin duymadığı sesler duyma-varlıklar görme, ölme-öldürme düşünceleri durumunda geç kalmadan klinikte tedavi düşünülmelidir.
 2. Dürtü bozukluklarımız olabilir. Çalma-saç yolma- tikler-madde bağımlılığı-kıskançlık-savurganlık-yemek yeme sorunları-yalancılık nedeniyle zorluk yaşanıyorsa acil terapi desteği alınmalıdır.
 3. Şeftali benzeri yani dıştan yumuşak içten sert kişiliğe sahip olanlar, alttan alır biriktirir ve ani radikal tepkiler gösterebilir. Karpuz benzeri yani dıştan sert içten yumuşak kişiliğe sahip olanlar ise kontrolcü, güçlü, dominant davranır ve yitirmeyi kabul edemezler. Kuralları yeniden yapılandırma ve orta yol bulma çalışmalarıyla sağlıklı ilişki denenmelidir.

Tam zamanında, istediğiniz yerde, sevip sevildiğiniz kişilerle, iyi ve mutlu yaşamanızı diliyorum.

Hoşça kalın efendim.

    

 

 

 

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
437 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
TOPLUMSAL VE BİREYSEL OLARAK TÜKENMİŞLİK SENDROMU - 23/08/2016
Sanki gittikçe daralan bir çemberin içinde nefes almamız bile zorlaşarak yaşamak zorunda bırakılıyoruz, tükeniyoruz.
 Devamı