• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 9°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
SALDIRANLAR, ÖLDÜRENLER YOK!
11/01/2018

 

Geçen yıl  böyle yazmışım…

TAM 3 YIL 1 GÜN OLMUŞ

13/01/2017

Ayla Çelik, Beyazıt Öztürk düeti ‘Bağdat’ şarkısını çok sık dinliyorum 1 yıldır.

‘ Aşık mısın?’ diye sorarsanız ‘evet’ derim saklamadan, gizlemeden.

Sevgilimle ortak şarkımız…

 ‘Bağdat’…

Şarkının sözlerinde diyor ya;

…….

“ Kaç öpücük olmuş inanamazsın aşkım hesapladım bugün. Dün geceyle tam üç ay bi gün”

Çok etkiliyor beni bu sözler ve sonrası…

“Ben dünyanın en büyük aşığı olabilirim. Ben koynunda  yüz sene, bin sene durabilirim. Ben Leyla’yı Mecnu’nu Ferhat’ı, Aslıyı Kerem’i bilmem ama. Bağdat’ı iki gözüm kapalı bulabilirim”

 

Lakin konumuz bu değil… Keşke, aşktan, barıştan, iyilikten söz edebilsek yazılarımızda… Keşke her mücadelenin sonu mutlu bitse filmlerdeki gibi…

14 Ocak 2014-14 Ocak 2017

Tam üç yıl bir gün dediğim konu bu….

Kimileri de ‘üç beş güne yakalanır’ sözüyle anımsar…

14 Ocak 2014 yılında şu anda da oturduğum Barbaros Mahallesi’ndeki evime gelirken gece karanlığında sopalı saldırıya uğrayalı tam 3 yıl 1 gün olmuş.

 Olayın faili hala yok…

“Kin, intikam’ duygum yoktur ama biraz arşivciliğim vardır mesleğimden dolayı… Not aldıklarıma, arşive ayırdıklarıma şöyle bir baktım üzerinden 3 yıl 1 gün geçen ve hala faili meçhul durumdaki olayın…

Tutanaklar, ifadeler, ayrıntılar…

“Mobesa yok orda” bilgisi,  sonra Emniyette bana ‘çevre yolundan koşan birinin görüntüsünü göstermeleri”

Olayın  görgü tanıkları… Olayı ‘emsal’ gösterip ‘derin’e giden anlatımlar…

Sonrasında gazete haberleri…

Değerli meslektaşlarımdan bürokrasiye ‘baskı’’Ne oldu bu olay?’ sorusu  ve dönemin Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın, dönemin Çanakkale Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in ( şu anda Polis Başmüfettişi) verdiği bilgi kapsamında ‘3-5 güne yakalanır, bu olay çözülür’ deyişinin üzerinden tam 3 yıl 1 gün geçti…

 

***

“Seneye yine yazarım” demiştim

Benden önce, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan basın mensuplarına verdiği kahvaltıda “  Cemal Oral’a saldıranın bulunmamış olması mümkün değildir”  tespitini yapmış ve şöyle demiş “Bu kadar gazetecinin dışlanmış olmasına rağmen 2017’de 173 gazeteci gözaltına alınmış. Bunlardan 66 tanesi tutuklanmış. 99 gazeteciye soruşturma başlatılmış ve 278 gazeteci de saldırıya uğramış. Bir gazetecinin saldırıya uğraması kadar korkunç bir şey olamaz. Çanakkale’de de bunu yaşadık. Her toplantı da söylemeye söz vermiştim. Cemal Oral arkadaşımıza yapılan saldırının failleri hala bulunamamıştır. Bunun bulunmamış olması mümkün değildir. Bunu bir kez daha söylemek istiyorum. Bu bağlamda saldırıların elbette son bulmasını diliyorum”demiş.

“Demiş” şeklindeki ifadem doğrudur çünkü, kahvaltıya ben katılamadım. Çanakkale Gündem Gazetesi’nin değerli basın emekçisi kardeşim Dilek Akşen’in yazdığı haberin satır aralarından bu bölümü aldım.

Sayın Başkan Gökhan’a 2014 yılından bugüne gerçekten de her fırsatta bu konuyu dile getirdiği için teşekkür eder “ Sizin makam aracınızın yumruklanması olayını sormak isterim”

Ne oldu o konu sayın başkanım…

Hani CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve siz aracın içindeyken  birileri (!) sloganlar atıp aracı yumruklamış, tekmelemişti.

Ne oldu?

Faili meçhul mu yoksa?

***

Yoksa; tıpkı elleri arkasından bağlı şekilde evinde ölü olarak bulunan F. A gibi, meslektaşımız,matbaacı Hamdi abimizin kızının Sarıçay kenarındaki cesedi gibi, Eceabat-Kilitbahir yolunda 34 plakalı, evet, evet 34 plakalı traktöre çarpan(!) araçtakilerin TÜBİTAK  çalışanı olmasına kadar mı faili meçhuller….

Ya da; daha dün incelediğim Çanakkale Emniyet Müdürlüğü vukuat bülteninde (Valilik Basın Halkla İlişkilerden geçip yayımı yapılan) sadece tahkirle yaralanma, kayıp eşya, trafik güvenliğini tehlikeye düşürme gibi konular mı yazacağımız?

Yazıp-yazmayacağıma karar verenin de, karar verme eğiliminde bulunanın da, çalışan gazeteciler gününü kutlayanın da, o güne özel açıklama yapanın da canı sağolsun…

Görevdeyken  sakal bırakıp ,cüppe giyen  polisler unutulmasın…

Unutulmasın!

Unutulmasın ki;

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anarak yemin eden Türk Polisi faali meçhulleri aydınlatabilsin…

Yoksa, ben feda olayım memlekete, üzerinden 4 yıl geçmiş olsa da o olayın...

SaygılarımlaPaylaş | | Yorum Yaz
602 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
‘TAMAM’ LANDI MI? - 31/05/2018
Seçim dönemine girdik gireli hangi anlatımın doğru hangi anlatımın yanlış olduğuna karar veremez oldum.
AF OLMAYA - 08/05/2018
Ülkemde her kesimde adalet aranıyor. İktidarın temsilcileri haricinde ‘Adalet’ kavramı sık sık gündeme getiriliyor.
 Devamı