• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
SALDIRANLAR, ÖLDÜRENLER YOK!
11/01/2018

 

Geçen yıl  böyle yazmışım…

TAM 3 YIL 1 GÜN OLMUŞ

13/01/2017

Ayla Çelik, Beyazıt Öztürk düeti ‘Bağdat’ şarkısını çok sık dinliyorum 1 yıldır.

‘ Aşık mısın?’ diye sorarsanız ‘evet’ derim saklamadan, gizlemeden.

Sevgilimle ortak şarkımız…

 ‘Bağdat’…

Şarkının sözlerinde diyor ya;

…….

“ Kaç öpücük olmuş inanamazsın aşkım hesapladım bugün. Dün geceyle tam üç ay bi gün”

Çok etkiliyor beni bu sözler ve sonrası…

“Ben dünyanın en büyük aşığı olabilirim. Ben koynunda  yüz sene, bin sene durabilirim. Ben Leyla’yı Mecnu’nu Ferhat’ı, Aslıyı Kerem’i bilmem ama. Bağdat’ı iki gözüm kapalı bulabilirim”

 

Lakin konumuz bu değil… Keşke, aşktan, barıştan, iyilikten söz edebilsek yazılarımızda… Keşke her mücadelenin sonu mutlu bitse filmlerdeki gibi…

14 Ocak 2014-14 Ocak 2017

Tam üç yıl bir gün dediğim konu bu….

Kimileri de ‘üç beş güne yakalanır’ sözüyle anımsar…

14 Ocak 2014 yılında şu anda da oturduğum Barbaros Mahallesi’ndeki evime gelirken gece karanlığında sopalı saldırıya uğrayalı tam 3 yıl 1 gün olmuş.

 Olayın faili hala yok…

“Kin, intikam’ duygum yoktur ama biraz arşivciliğim vardır mesleğimden dolayı… Not aldıklarıma, arşive ayırdıklarıma şöyle bir baktım üzerinden 3 yıl 1 gün geçen ve hala faili meçhul durumdaki olayın…

Tutanaklar, ifadeler, ayrıntılar…

“Mobesa yok orda” bilgisi,  sonra Emniyette bana ‘çevre yolundan koşan birinin görüntüsünü göstermeleri”

Olayın  görgü tanıkları… Olayı ‘emsal’ gösterip ‘derin’e giden anlatımlar…

Sonrasında gazete haberleri…

Değerli meslektaşlarımdan bürokrasiye ‘baskı’’Ne oldu bu olay?’ sorusu  ve dönemin Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın, dönemin Çanakkale Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in ( şu anda Polis Başmüfettişi) verdiği bilgi kapsamında ‘3-5 güne yakalanır, bu olay çözülür’ deyişinin üzerinden tam 3 yıl 1 gün geçti…

 

***

“Seneye yine yazarım” demiştim

Benden önce, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan basın mensuplarına verdiği kahvaltıda “  Cemal Oral’a saldıranın bulunmamış olması mümkün değildir”  tespitini yapmış ve şöyle demiş “Bu kadar gazetecinin dışlanmış olmasına rağmen 2017’de 173 gazeteci gözaltına alınmış. Bunlardan 66 tanesi tutuklanmış. 99 gazeteciye soruşturma başlatılmış ve 278 gazeteci de saldırıya uğramış. Bir gazetecinin saldırıya uğraması kadar korkunç bir şey olamaz. Çanakkale’de de bunu yaşadık. Her toplantı da söylemeye söz vermiştim. Cemal Oral arkadaşımıza yapılan saldırının failleri hala bulunamamıştır. Bunun bulunmamış olması mümkün değildir. Bunu bir kez daha söylemek istiyorum. Bu bağlamda saldırıların elbette son bulmasını diliyorum”demiş.

“Demiş” şeklindeki ifadem doğrudur çünkü, kahvaltıya ben katılamadım. Çanakkale Gündem Gazetesi’nin değerli basın emekçisi kardeşim Dilek Akşen’in yazdığı haberin satır aralarından bu bölümü aldım.

Sayın Başkan Gökhan’a 2014 yılından bugüne gerçekten de her fırsatta bu konuyu dile getirdiği için teşekkür eder “ Sizin makam aracınızın yumruklanması olayını sormak isterim”

Ne oldu o konu sayın başkanım…

Hani CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve siz aracın içindeyken  birileri (!) sloganlar atıp aracı yumruklamış, tekmelemişti.

Ne oldu?

Faili meçhul mu yoksa?

***

Yoksa; tıpkı elleri arkasından bağlı şekilde evinde ölü olarak bulunan F. A gibi, meslektaşımız,matbaacı Hamdi abimizin kızının Sarıçay kenarındaki cesedi gibi, Eceabat-Kilitbahir yolunda 34 plakalı, evet, evet 34 plakalı traktöre çarpan(!) araçtakilerin TÜBİTAK  çalışanı olmasına kadar mı faili meçhuller….

Ya da; daha dün incelediğim Çanakkale Emniyet Müdürlüğü vukuat bülteninde (Valilik Basın Halkla İlişkilerden geçip yayımı yapılan) sadece tahkirle yaralanma, kayıp eşya, trafik güvenliğini tehlikeye düşürme gibi konular mı yazacağımız?

Yazıp-yazmayacağıma karar verenin de, karar verme eğiliminde bulunanın da, çalışan gazeteciler gününü kutlayanın da, o güne özel açıklama yapanın da canı sağolsun…

Görevdeyken  sakal bırakıp ,cüppe giyen  polisler unutulmasın…

Unutulmasın!

Unutulmasın ki;

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anarak yemin eden Türk Polisi faali meçhulleri aydınlatabilsin…

Yoksa, ben feda olayım memlekete, üzerinden 4 yıl geçmiş olsa da o olayın...

SaygılarımlaPaylaş | | Yorum Yaz
644 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı