• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Lale Yılmaz Can
zlale@hotmail.com
BENİM OTELİM YOK AMA ÇALIŞMAYA GÖNLÜNÜZ OLDUKTAN SONRA SİZLERE İŞ ÇOK
04/12/2017

Aynı kaldırımda arkalı önlü yürüyoruz. Dertli bir bey telefonda konuşuyor.

 “Ne olacak bu oğlan böyle, bittim ben artık”, diyor. 

Gerisini duymadım. Biraz yavaşlasam elbet konuşması bitene kadar hepsini dinlerdim. İşim acele olmasa dahi, huyum hızlı yürümektir. Kaldı ki; kişinin özelini dinlemek,ayıptır. Sahi ayıptır elbette de, niye o zaman özelimizi yol ortasında giderken konuşacak kadar rahatız. Aman kimse duymasın modunda, onca laf söz bir çırpıda yolda konuşulur oldu , ey aziz cep telefonu sen neler ediyorsun bizlere böyle.

Neyse konuyu dağıtmayayım, anladığım kadarı ile iş güç meselesi. Oğlana iş lazım , muhtemelen de konuşan  adam babasıydı.

İşsizlik var kabul ama eleman  arayan pek çok iş yeride  var. Bu süreç nasıl olumlu hale gelecek anlayabilmiş değilim. Bildiğim tek şey ; işsizlik maaşı bağlanması, işin katili oldu. Herkes bir yere girip,  maksimum 1 yıl çalıştıktan sonra, bir şekilde oradan kendini attırmayı başarıp, hem 1 yıllık tazminatını almak hem de işsizlik maaşından faydalanmak peşinde.  Böylece her ay işsizlik maaşını alırken, ara sırada günlük yevmiyeli birkaç iş yapıp  ortalamasını tutturup,gemisini karaya oturtmadan gidiyor oldu insanlar.

Vefa vardı, sebat vardı ne oldu onlara?

Televizyondaki dizilere özenerek, okunulan kitaptaki kahramandan rol çalarak, jöleyi sürüp aynaya yan bakış fırlatarak, iş bulunmaz ki!

Bir adım atıp, zamana sırtını dayayıp, bileğinin ve aklının gücüne inanıp, aynı zamanda kendini;  okuyarak, takip ederek, dinleyerek , izleyerek,  aktif tutup, yükselmek gerekirken… İşini sevmek ve hangi meslek olursa olsun en iyi şekilde işini yapmak gerekirken...  Ne ara bizler armut piş ağzıma düş olduk, havadan ne  gelmesini bekliyoruz beyler bayanlar. Ah ama bu arada tamda  milli piyango zamanı değil mi ? Al bi bilet hayallerin gerçek olsun  matinesine davetliyiz hepimiz.  O zaman kestirelim şöyle ön sıralardan bir bilet , mısırı da bol koysunlar malum hayaller uzun... 

Ayakkabı tamircim, zamanını biraz fazla  alacağını bildiği halde, verdiğim ayakkabı dikiş ile daha sağlam olacaksa, onu yapıştırmaz. O yüzden zaten bir elin parmakları kadar kalan bu kişiler arasında , o tamirci benim için kıymetlidir ve hep tek adresimdir.

Dişçim… O da benim  için kıymetlidir. Çünkü  hemen çekip yerine bir şeyleri ordan burdan tutturmaya kalkmaz. Aksine ben, "çek şunu kurtar beni", demişimdir. O  ise , “zamanı geldiğinde bana dua edersin”, demiştir. Çekmez, son safhaya kadar  o dişi,  kurtarmak için uğraşır.  O yüzden benim dişçimdir, hatta ablamın eniştemin, annemin , Amerika’da ki abimin ve pek çok okul arkadaşımın...

Pazar alışverişi… Belli başlı gittiğim pazarcılar var. Beni hiçbir zaman yanıltmayan. Aldıklarımın içine çürük çarık bir şeyler karıştırmayan. Çok duymuşumdur onlardan,  "tezgahlarda var gördüm sende niye yok dediğimde" , "bu hafta yaramaz bendekiler , getirmedim haftaya getireceğim",  dediklerini…  Yani hile hurda yapmayan, çürüğünü de araya katmayan ve akşam saatlerinde elinde sadece boş kasalar kalan, hem insan hem para kazanan pazarcılar onlar. 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün biz  sonuca gelelim  en iyisi. İşini sevmek, işini severek yapmak , en iyi şekilde layıkı ile yapmak.  

İş güç demişken , buradan bir kere daha belirtmek istiyorum. Ben  işveren değilim, benim otelim yok.  Lütfen bana iş için yazmayın, ancak otellerimizin iletişim sayfalarında iş arayışınıza ilişkin formları  bulabilirsiniz. Veya Çanakkale Turistik  Otelciler  Derneğimiz olan ÇATOD’a yazabilirsiniz.  Bizler turizm kenti , tarıma dayalı sanayi kentiyiz.  Ama okullu ama alaylı olun yeter ki ; çalışmaya gönlünüz olsun, işiniz  olur emeğiniz de karşılık bulur.

Sağlıkla Kalın...  1061 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLUĞUN TÜTER BAZEN… - 15/06/2019
Yürürken gördüğün ağlayan bir çocukta, burnuna dolan bir kokuda , pişen bir dolmada , aniden karşına çıkan anılarındaki bir tanıdıkta, bir renkte ,
BİR KÖY YOK OLURKEN BİR ANNE HAYAT BULUYOR ÇÖMÜ TIP FAKÜLTESİNDE - 28/05/2019
Ah be Cemal bana yaz diyorsun da sen, neyi yazayım , hangisinden başlayayım?
LEYLA İŞE GELECEK, MAHİR EVE GİDECEK… - 04/01/2019
Herkes işine gücüne sağ salim gitsin… Yollarda üşümesin , duraklarda helak olmasın…
YILANIN ÖMRÜNE YIL KATANLARDAN MI OLDUK ? - 22/12/2018
Bir ara ortalık kap kaç haberlerinden geçilmiyordu. Sonra kadın tacizi , çocuk tacizi haberleri…
ÇATOD UYUYOR MUYMUŞ ? - 11/05/2018
Televizyonlarımızda izlenme oranı yüksek olan bir yarışmada bir soru soruldu ve ardından beklenen yanıtın gelmemesi ise bizleri üzdü.
GÜNÜBİRLİĞE MAHKUM ÇANAKKALE - 19/04/2018
KONYA SELÇUKLU Belediyesi'nin, öğrencilerin Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmesi için düzenlediği; 'Selçuklu Ecdadla Buluşuyor' projesi kapsamında, aralıksız 43 sefer düzenlenmiş ve bu yıl ile birlikte 29 bin 736 kişi şehitliği ziyaret etmiş
ÇANAKKALE'NİN CADDELERİ ARA SOKAKLARI OLMUŞ SANA OPTİKÇİ ! - 13/03/2018
Ve aralarından tesadüf ettiğimiz OPTİKA OPTİK'den bahsetmemek olmaz, hadi bakalım eller yukarı sıra sana geldi, Optika !
DOKTOR MURAT HAMURCU! SEN İNSAN MISIN, GERÇEK MİSİN ? - 06/03/2018
Ortalama 2 hafta kadar önce , annemin göz kontrolü için randevu alırken öylesine yolumun kesiştiği adam, Dr. Murat Hamurcu...
MARUF KAHVALTIDAN HALLİCE, DEMLİK’TEN GEÇMECE, LEON’DA DEMLENME VE ÇATOD’DAN DEDİKODULARLA… - 22/01/2018
Maruf Kahvaltı’ya gidildi. Adres gösterenlerimiz; sevgili Başar Sunal ve eşi Tülay.
 Devamı