• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 28° 18°

'Nazım Hikmet Kuvayi Milliye' adlı oyun, 12 Ekim Perşembe günü saat 20:00'de Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Biga Kent Konseyi ve Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneği ortaklığında ve Biga Belediyesi'nin destekleriyle Kuvayi Milliye Destanı sahne alacak. Biga üretimi ve Bigalıların destekleriyle ortaya çıkan oyun, bu şekliyle ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı’ndan Murat Gülcen’in uyarlayıp yönettiği oyunun müziklerini Özgür Barış Çakıroğlu besteledi. Kostüm tasarım ve dikimini Rafet Bayram Elkasoviç’in hazırladığı oyunun görsel iletişim danışmanlığını ise Ressam Salim Savaşça üstlendi. 

'Nazım Hikmet Kuvayi Milliye' adlı oyun, 12 Ekim Perşembe günü saat 20:00'de Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak. 

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'ın 'kültür ve sanat şehri' hedefi sonrası Biga'da artan kültür ve sanat çalışmaları da hız kazanmıştı. Biga'ya gelen çok sayıda ünlü tiyatro sanatçısı başta olmak üzere önemli isimlerin de etkileriyle Biga'da yerel sanat meraklıları da çalışmalarını hızlandırmışlardı. Bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 

Biga Belediyesi ve Biga Kent Konseyi; yerel tiyatroculardan oluşan ve yerel desteklerle hayat bulan Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneği'nin en büyük destekçileri arasında yer alıyor. 

Geçtiğimiz yıl da yerel tiyatro örnekleri sergileyen yerel tiyatroculardan oluşan derneğin başkanı Ömer Tirendez; "Yaz boyunca bu oyun için hazırlandık. Genç arkadaşlarımız da ciddi emek harcadılar. Murat Gülcen arkadaşımız oyunu uyarladı ve yönetecek. Bu oyunda bizlere ciddi katkı sağlayan Özgür Barış, Rafet Bayram, Salim Yavaşça başta olmak üzere sahne arkasında yer alan ekibimize ve tüm oyuncu arkadaşlarımıza emekleri için teşekkür ediyoruz. Biga'da kültür ve sanatın yeniden ayağa kalkmasını sağlayan Biga Belediye Başkanımız sayın İsmail Işık'a ve bizlere sınırsız destek olan Biga Kent Konseyi Başkanı sayın Sedat Şahin'e de çok teşekkür ediyorum. Kültür ve sanata gönül vermiş Bigalılar olarak kültür ve sanatı bu denli önemsemekten asla vazgeçmeyeceklerini bildiğimiz için ayrıca çok şanslı hissediyoruz kendimizi. 

Oyuna gelince... Türk şiirinin çizgisini değiştirmiş, çok yönlü, evrensel boyutlu şair ve yazar Nâzım Hikmet 'Kuvayi Milliye Destanı'nı 1939'da yazmaya başladı ve 1941'de bitirdi. Kuvayi Milliye Destanı şairin Kurtuluş Savaşı'nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Bu nedenle de zor bir işin altına girdik. Başaracağımız konusunda tereddütüm yok. Tüm Bigalıları Atatürk Kültür Merkezi'ne bekliyoruz. Onların desteklerine ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam339
Toplam Ziyaret3538551