• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 34° 23°

Burası Karabiga.. Cenal Termik Santralinin bacası, deneme diye tütmeye başlamış. Marmara Denizi'nin kirlenmemiş son kıyılarında tonlarca kömür taşınacak da yakılacak burada. Külü hemen arkada oydukları tepenin içinde saklanacak.

Burası Karabiga.. Cenal Termik Santralinin bacası, deneme diye tütmeye başlamış. Marmara Denizi'nin kirlenmemiş son kıyılarında tonlarca kömür taşınacak da yakılacak burada. Külü hemen arkada oydukları tepenin içinde saklanacak. Gökte hep bi kara duman olacak. Cenal'in inşaatıyla bile mahfettiği koyun hemen yanında uzanan, müthiş doğasıyla hala göz alan koyda Filiz Kirazlıdere ve Sarıkaya Karaburun Termik Santrallerinin yazışmaları son hız devam ediyor. Yüz binlerce metrekarelik orman yok edilecek termik santrallerin inşaatı ve kül depolama alanları için! Yaşam alanlarının, fok mağaralarının, antik kentin, yıllardır yüzdükleri denizin hemen dibinde yükselen baca karşısında direnişleri, sesleri, verdikleri hukuk mücadelesi kırılan ya da fabrika açılsa da işe girsek, gelir olsa diye bekleyen Karabiga halkı, geri dönümsüz bir değişimin ortasında. Santral faaliyete geçmeden gözün gördüğü bu talan yeni santrallerle ikiye üçe katlanacak. 

Karabiga karardı, adının kaderini yaşayan uzak, yazık, eskinin sevimli, sakin, küçük balıkçı kasabası, Karabiga'da kanser vakaları, hava kirliliği gibi başlıklar atacağız tüm bunları anlatırken... Karabiga'da tüten duman hepimizin boğazını yakacak, külü rüzgarla havamıza karışacak, üzerimize bulaşacak. O vakit anlayacağız hiç de uzak değilmiş bu hikaye bize de çok geçmiş...

Güneş Dermenci



Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   288 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın