• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 16° 7°

İda Dayanışma Derneği Ayvacık Gülpınar deprem bölgesini üç kez ziyaret etti. Ziyaretler sonucunda bölge ile ilgili 1. inceleme, değerlendirme, tespit raporu hazırlandı. O rapor basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

 

İda Dayanışma Derneği Basın Açıklaması

Deprem Küçük Hasar Büyük!

Çanakkale İli Ayvacık İlçesi Gülpınar yakın çevre köylerinde yaşanan depremler, hala yenileri ve artçıları ile devam ediyor. En son 12 Şubat tarihinde5.3, dün 4.3 ve sabaha karşı gerçekleşen 4.6 büyüklüğündeki depremler ile birlikte bölgedeki tedirginlik ve panik havası artarak devam ediyor. Uzmanlar tarafından küçük depremler hatta ‘depremcik’ olarak tanımlanan, en büyüğü 5.4 büyüklüğündeki depremler yörede büyük hasara yol açtı. 6 Şubat 2017 tarihindeki ilk 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanan yüzlerce deprem, büyüklükleri ve tekrar sayısı olarak olağandışı, atipik olarak nitelendirilmesine rağmen, bölgenin tektonik yapısı ve deprem üretebilecek nitelikte diri fayları bilindiği için bu depremler olağan olarak nitelendiriliyor. Nitekim her bölgedeki gibi, Ayvacık İlçemizdeki faylar ve deprem hareketliliği de uzun aylardır uzmanların takibinde değerlendiriliyor.


Çanakkale’de İda Dayanışma Derneği olarak, ilk 5.3 büyüklüğündeki depremin acil evresi geçtikten sonraki 6. günde deprem bölgesindeki 8 (sekiz) köyde ve en son yine 12 Şubat’taki 5.3 büyüklüğünde depremin ertesi günü yaptığımız gözlem, inceleme ve tespitler ile ilgili değerlendirme raporumuz şöyledir;

1)      Deprem/depremler küçük, hasar büyüktür.

2)      Can kaybı olmaması, yaralı sayısı ve yaralıların durumu sevindiricidir.

3)      Deprem/depremlerin devam etmesi ve artçıların çokluğu ‘risk analizi’ nin önemini ve dinamik olması gerektiğini göstermiştir.

4)      Depremin en çok yıkıma uğrattığı Yukarıköy ve Tuzla dışındaki diğer köylerin durumu da ciddidir ve ilgi beklemektedir.

5)      Ayvacık Kaymakamlığı tarafından, koordinasyon amacı ile 14 köyde görevlendirilen öğretmenlerin varlığı olumlu bulunmuştur.

6)      Bölgedeki AFAD uygulamaları/müdahaleleri acil dönemde etkili ve şimdilik yeterli görülmektedir.

7)      Kızılay’ın bölgedeki varlığı özellikle Yukarıköy’de etkili görünmektedir.

8)      UMKE ekipleri dışında Sağlık Müdürlüğü’nün Tuzla geçici barınma merkezinde kurduğu sahra çadır hastane hizmetleri yeterlidir.

9)      Deprem bölgesindeki kamu görevlilerin aşırı yorgun oldukları gözlenmiştir. Yerlerine nöbet değişimi ile yeni kişiler ikame edilmelidir.


10)  Yukarıköy ve Tuzla’daki deprem konteyneri geçici yerleşme yeri, şartları ve alt yapısı yeterlidir.

11)  Acil dönemdeki barınma, beslenme, ısınma, sağlık hizmetleri sunumunun özellikle iki merkezde yeterli olduğu tespit edilmiştir.

12)  Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekibinin Yukarıköy’de yakın zamanda çocuklar için oluşturduğu oyun, eğlence ve sosyal ortam çadırı başlangıç için yeterlidir.

13)  Tuzla geçici yerleşim yerindeki Jandarma varlığı dışında, diğer yerleşimlerde ve köylerde güvenlik açığı tespit edilmiştir.

14)  Beslenme hizmetleri iki merkez dışında plansız, düzensiz ve seyyar bir şekilde araçlar üzerinden servis edilmektedir. Bir an önce her yerleşimde ve köylerde merkezi yemek yeme yerleri inşası yapılmalıdır.

15)  Uzmanların görüşü dikkate alınarak en kısa sürede eğitimin/okul hizmetlerinin verileceği güvenli alanlar belirlenmelidir.

16)  Tuzla ve Yukarıköy dışındaki, depremden hasar gören köylerdeki barınma koşulları bir an önce/hızla düzeltilmelidir. Eski/ bakımsız ve alt yapısı olmayan deprem konteynerleri, yenileri gelene kadar bir an önce onarılmalı ve/ veya iyileştirilmelidir.

17)  Deprem bölgesindeki ve geçici barınma yerlerindeki çevre sağlığı hizmetleri bir an önce iyileştirilmelidir.

18)  Deprem konteynerlerinde barınan aile/kişi sayısının çokluğu bir an önce düzeltilmelidir. Yeni konteynırlar ivedilikle bölgeye sevkedilmelidir.

19)  Yardımların ve barınılacak yerlerin yapılmakta olduğu köylerde, eşgüdümsüzlük, özensizlik, işlevsizlik, plansızlık, yönlendirme eksikliği, yaşamı kolaylaştıracak bilgi ve yön tabelaları, görevli pazubentlerinin olmaması gibi pek çok ayrıntının yokluğu, belirgin ve dikkat çekicidir.

20)  Depremzedeler çok çeşitli nedenlerle hala çok tedirgin ve mutsuzdur.


21)  Düzenli ve sürekli psikolojik destek henüz sunulmamıştır. Barınılacak eksiksiz, işlevsei ve temiz deprem konteynerleri ve çadırlarına olan büyük talep ve diğer ihtiyaçların yanı sıra, depremzedelerin en büyük isteği moral ve psikolojik destektir. Rehabilitasyon evresinde, yani bugünlerde psikososyal destek hizmetleri bir an önce geliştirilmelidir. Psikolog, danışman rehber, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatristlerden oluşan ekipler bölgede hizmet vermelidir.

22)  Geçici barınma birimleri/merkezlerindeki, en uçtaki köyler de düşünülerek gerekli düzenlemeler bir an önce yerine getirilmelidir. Aksi takdirde kısa/orta vadede sosyal ve güvenlik ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

23)  Bundan sonraki dönemde, acil durum ve afet yönetiminin en önemli kısmı risk analizi, sürekli yinelenmelidir. Yüzlerce evin içine girilemez/oturulamaz hale geldiği bölgede Devletin kalıcı ev vaatleri bir an önce planlanmalı ve halka açıklanmalıdır.

Çanakkale Ayvacık/Gülpınar depremi olağan bir doğa olayı olduğu halde, depremlerdeki hazırlık ve uyarı evrelerini hiç işletmediğimizi,yoksulluğumuzu ve yoksunluğumuzu ortaya çıkarmıştır. Yerleşim yerlerimiz, barınma koşullarımız/evlerimiz en az 100 yıl öncesi niteliklerde ve Devlet’in insafındadır. Bu yüzden küçük depremler bu kadar yıkıma yol açmakta ve yaşanan durum ‘afet’ olarak tanımlanmaktadır. Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   883 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın