• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 9° 7°

TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Ocak 2016’dan bu yana yürütmekte olduğu “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesinin 2017 yılı çalışmaları, 15 Şubat’ta Çanakkale Parion Hotel’de düzenlenen

TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Ocak 2016’dan bu yana yürütmekte olduğu “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesinin 2017 yılı çalışmaları, 15 Şubat’ta Çanakkale Parion Hotel’de düzenlenen Paydaşlar Toplantısı ile başladı.

Toplantıya; eğitim çalışmalarını yürütmekte olduğumuz ilçelerin belediye başkanları, projenin hibe destekçisi Japon Mitsui firması Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi, liman başkanları, muhtarlar, balıkçı kooperatifleri, resmi kurum ve özel sektör yetkilileri, projeye destek veren tüm paydaşlar ile ulusal ve yerel basının temsilcileri katıldı.


 DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı’nda biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi ikinci yılında da hız kesmeden devam ediyor.Gestaş A.Ş sponsorluğuve Parion Hotel desteğiyle 15 Şubat’ta gerçekleşen“Paydaşlar Toplantısı” ile projenin 2017 yılına ilişkin yol haritası oluşturuldu, Çanakkale’nin çevresel sorunları değerlendirildi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TURMEPAGenel Müdür Yardımcısı Mine Göknar, “Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi ile Çanakkale’de ilk kez bu tür bir farkındalık çalışması yapılmış oluyor. Projenin ilk yılında 8.280 kilometre kat ederek 1772 kişiye eğitim verdik. 2017 yılında bu rakamların çok daha artacağını tahmin ediyoruz. Bu toplantıda bulunan herkesin projemizi sürdürmemizde bir rolü, katkısı var. Emeği geçen, katkıda bulunan herkese ve tüm kurumlara çok teşekkür ederim.” dedi.

Toplantıda TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural’ın video mesajı gösterildi. Özkural,“Bu proje, Çanakkale’nin deniz ve kıyılarının her türlü kirlilikten arınması için başlatılmış bir farkındalık çalışmasıdır. Ekibimiz uzun süredir Çanakkale’de sizlerin misafiri olarak çalışıyor. Halkın desteği bu projenin başarıya ulaşmasında büyük önem taşıyor. Bu nedenle Çanakkale halkına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu olumlu sonuçları takip etmek bizleri çok mutlu ediyor.

 Ardından sözü alan projenin hibe destekçisi Japon Mitsui & Co., Ltd. Türkiye Genel Müdürü Yoichiro Yagihashi şunları söyledi: “Uzun süredir iyi ilişkiler içinde bulunduğumuz Türk toplumu için çalışan TURMEPA ve projelerini desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Mitsui Tokyo, geçtiğimiz 14 yılda Mitsui Çevre Fonu ile dünya çapında 500’ü aşkın projeye destek sağlamıştır. Bu kapsamda, İstanbul Boğazı’nın ardından Çanakkale Projesi, geçtiğimiz 10 yılda Türkiye’de gerçekleşen 10’uncu projedir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Ergün, “Proje filmi ve rakamlar gösteriyor ki, ortaya çok güzel bir iş çıkmış ve sonuçları da çok faydalı oluyor. Bu projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz.” derken, Proje Koordinatörü Özgür Emek İnanmaz ise, “Çanakkale ruhu bu topraklarda doğdu. Bu toprağı, bu denizi, bu vatanı korumak bizim ilk görevimizdir. Bu yolda bizi yalnız bırakmayan, daha mavi denizler için projemizin her aşamasında bizlere destek olan kişi ve kurumlara çok teşekkür ediyorum.”

şeklinde konuştu.
Toplantıda konuşan Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz,“Çevreye ve denizlere farklı bir gözle bakmamızı sağlayan TURMEPA yönetimine ve tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birlik Başkanı Hasan Uysal ise, denizin bekçiliğini yapan kişiler olarak bundan sonra da denizi ve çevreyi korumayı amaçlayan bu tür projelerde tüm balıkçılar adına destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi kapsamında 2016 yılında neler yapıldı?

 

Proje çerçevesinde 2016 yılında eğitimler, resmi ziyaretler, kurultay ve farkındalık çalışmalarıyla 8.280 kilometre kat edilerek 1772 kişiye ulaşıldı. Ağustos ayında 100 kişiden oluşan İÇDAŞ personeline, TÜBİTAK MAM-ÇE Araştırma Gemisi’nde İÇDAŞ Yelken Okulu’ndan 50 çocuğa ve Lapseki, Gelibolu, Eceabat bölgelerinde 65 muhtara eğitim verildi. Eylül ayında halk eğitim merkezlerinde Gökçeada muhtarlarına ve Bozcaada halkına proje anlatıldı.

Proje kapsamında yapılması planlanan “Benim Kurultayım” toplantılarının ilki, 14 Ekim’de Bozcaada’da Kent Konseyi’nde gerçekleşti. Uluslararası Kıyı Temizliği Etkinliği (ICC) de bu yıl proje vesilesiyle 15 Ekim’de Çanakkale’nin dört farklı bölgesinde (Çardak, Kilitbahir, Bozcaada ve Kepez) eşzamanlı gerçekleştirildi. 450 kişinin katıldığı etkinliklerde, 900 kg atık toplandı. 


Kasım ve Aralık aylarında ise balıkçı kooperatifleri ve Gestaş personeline eğitimler verildi. Bu eğitimlerle balıkçı kooperatiflerinden 280, Gestaş personelinden 410 katılımcıya proje anlatıldı. Proje kapsamında özellikle Kasım ve Aralık aylarında eğitimlerde balıkçılar ve sorunlarına dikkat çekilerek bu konuda gerekli farkındalığın yaratıldığı görüldü, bunun üzerine Çanakkale Çevre İl Müdürlüğü tarafından bir toplantı düzenlendi. TURMEPA’nın öncülük ettiği toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sahil Güvenlik, Çanakkale ili ve bazı ilçelerinin liman başkanları, muhtarlar, balıkçılar ve kooperatif başkanları, İÇDAŞ, Gestaş ve Akçansa gibi özel şirketler de katıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonunda; 3 özel firmanın desteğiyle 2017 yılının ilk çeyreğinde Çanakkale'deki tüm balıkçı barınaklarının iyileştirme çalışmaları yapılarak atık alım ünitelerinin kurulumunun tamamlanması planlandı.

 

Çanakkale Boğazı ekosistemine dair geniş kapsamlı eğitim programı

 “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi, Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 2018 yılına kadar devam edecek.

 

Mitsui&Co., Çevre Fonu Hakkında:

67 farklı ülke ve bölgede 147 ofisi bulunan Japon devi, 1956 yılından beri ülkemizde faaliyet göstermektedir. Mitsui; bundan sonra da ülkemizde ağırlıklı olarak imalat, altyapı, enerji ve firmadan tüketiciye satış alanlarında çalışmalarını sürdüreceğini bildirmektedir. Mitsui&Co., eşsiz dünyamızı paylaşan her bireyin hayallerinin gerçeğe dönüştürülebileceği bir gelecek yaratılmasına katkıda bulunabilmek için; çevre meselelerine doğrudan olumlu yanıt vermeyi ve ekonomi ile çevre arasında uyum yaratmayı amaçlayan "sürdürülebilir kalkınmayı" gerçekleştirmek için elinden gelen tüm çabayı göstermeyi hedeflemektedir.

İÇDAŞ A.Ş. Hakkında:

1970 yılından bu yana inşaat çeliği ve alaşımlı çelik üreten İÇDAŞ, üretim kapasitesiyle Türkiye’nin 2. büyük çelik üreticisidir. (İSO) İstanbul Sanayi Odası belirlemelerine göre kamu dâhil Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu genel sıralamasında ilk 10 kuruluş arasında yer alan İÇDAŞ, Çanakkale yatırımlarındaki entegrasyon ve teknoloji kullanımıyla dünya kalite standartlarını karşılamaktadır. Enerji verimliliği, proses etkinliği, çevre duyarlılığı, teknoloji kullanımı, çalışanların üretkenliğe katılımı ile İÇDAŞ; dünya çelik sektörü yarışında, ortaya koyduğu rekabet gücüyle ülkemizin adını bugün saygın bir noktaya getirmiştir.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   228 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın