• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 9° 7°

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Sinemalar” sergisinin paralelinde “Emek Sineması” konuşuldu.Kent Müzesi’nin konuğu kentin sinema tarihinin önemli simalarından Nejat Tabak oldu.

15 Şubat 2017 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu kentin sinema tarihinin önemli simalarından Nejat Tabak oldu. Nejat Tabak halk arasında gazeteci olarak bilindiğini yalnız kendisini sinemacı olarak tanımlayabildiğini çünkü 25 sene boyunca bu sektöre hizmet verdiğini belirterek sohbetine başladı. Babası eski belediye başkanlarından Reşat Tabak’ın teşviki ile 1959 senesinde kurulan Emek Sineması’nın kurulum aşamasında görev alan isimleri saymasının ardından Çanakkale’nin eski siluetine dair bilgileri de paylaştı.

 Günümüzde Reşat Tabak İş Merkezi ve Çanak Otel olarak kullanılan binanın Emek Sineması olduğunu söyleyen Nejat Tabak, sinemaya İstanbul piyasasını takip ederek İstanbul’ da çok iş yapan filmleri getirmeye çalıştığını anlattı. Sinemanın haftanın ilk üç gününde yabancı diğer günlerde ise yerli filmlere yer verdiğini söyledi.Sinemacılık konusunda Çanakkale merkezi ile sınırlı kalmayarak anlaştığı dağıtım şirketleri ile ilçelere de filmleri götürdüğünü söyledi. Haftanın iki günü kadınlar matinesi olduğunu ve bu zamanlarda sinemanın dışında kuyruk olduğunu insanların tek eğlence kaynaklarının sinema olduğunu da sözlerine ekledi.

Tabak,  Sinema salonunun konser ve tiyatro alanı olarak da kullanıldığını belirtirken televizyonların evlere girmesi ile birlikte sinemaya rağbetin azaldığını böylece sinemayı kapattıklarını söyledi. Nejat Tabak ayrıca, Sinemacılığa dair 1960-1965 yıllarında filmlere polisler eşliğinde uygulanan sansürlerin trajikomik hikayesi ile dağıtımcı şirketten aldığı filmin İstanbul’a otobüs ile geri götürülmesi sırasında yanlış yerde bırakılması ile gelişen İstanbul’da kaybolması ve bulunması hakkındaki eğlenceli hikayeyi de paylaştı. Sohbet, konukların katkıları ve sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.

 

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Şubat 2017 Çarşamba saat 18.00’da Mehmet Günaydın ile “Kentte Spor Üzerine Sohbet; Yüzücüler” kent sohbeti gerçekleştirilecektir. Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   240 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın