• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 9°

Çanakkale posta Gazetesi Yazarı Kadir Kenar, Kazdağları’ndaki altın arama çalışmalarında yabancı menşemi bir firma kalmadığını kesin bilgi olarak aktardı. Gazeteci Kenar, “ne olduysa; Başbakan Erdoğan bu işe el attı ve saadet zinciri sona erdi! .....

Çanakkale posta Gazetesi Yazarı Kadir Kenar, Kazdağları’ndaki altın arama çalışmalarında yabancı menşemi bir firma kalmadığını kesin bilgi olarak aktardı. Gazeteci Kenar, “ne olduysa; Başbakan Erdoğan bu işe el attı ve saadet zinciri sona erdi! Yabancı firmaların tamamı hadi eyvallah deyip gitti. Kala kala yerlileri kaldı. Karadağ’da altın arayacağım diyen Eczacıbaşı gibi mesela” dedi. 

Kale’de altının hikayesi… 

Çan Karadağ köyünün isyanıyla yeniden ateşlendi konu. Altın madeni işletmeciliği! Kaz dağlarına ihanetin dizi filmi! Çevreciliğin can damarı!.. Yabancı sermayenin borsa rüzgarı..

Aslında o kadar çok hikayesi var ki konunun. Ve yıllardır bu konuyu yakından takip eden bir gazeteciyim. Kimin ne halt ettiğini, kimin ne amaçla buraları sondajladığını çok da iyi bilirim ve de sizleri de aydınlatırım.

Bakın kesin bir bilgi veriyorum; Şuanda Çanakkale’de yabancı menşeli tek bir firma bile altın madeni aramıyor. Ama bundan bir yıl önce durum böyle değildi. Kanadalılar başta olmak üzere, yıllardır burada altın madeni açacağız diye at koşturan bir çok yabancı firma vardı. Ve bunların hepsi de uluslararası borsa firmalarıydı.

Bakın gerçek durumu anlatayım. Dünyada para boldur biliyorsunuz. Dünyanın zenginleri sömürür durur. Çok çok da paraları olur. Sonra derler ki, bu çok parayı nasıl çalıştıracağız? Yani paradan para kazanmak mevzusu!. Sonra uyanıklar der ki, bire beş kazanacağınız bir yatırım yapıyoruz. (Banker Kastelli gibi yani!) Çanakkale’de altın madeni işleteceğiz. Bize yatırım yapın. Ve dünyanın parasına sahip, para sahipleri derki; “ Çok para kazanacağız. Biz de ortak olalım.” Ve bu şirketlere parayı yatırır. İnanın insan ömrü yetmez bu yalan dolana! İşte bu şirketler yıllarca sondaj yapar. Mühendisler istihdam eder. Bir bakarsınız ki, yıllık maliyetleri milyonlarca dolar. Dersiniz ki, bu ciddi bir iş ha!..

Yani diyeceğim bu bir ekmek kapısıydı. Borsa simsarları şirketler başta olmak üzere, bizimde yerli işbirlikçilerimiz geçinip gidiyorlardı. Ancak, ne olduysa; Başbakan Erdoğan bu işe el attı ve saadet zinciri sona erdi! Yabancı firmaların tamamı hadi eyvallah deyip gitti. Kala kala yerlileri kaldı. Karadağ’da altın arayacağım diyen Eczacıbaşı gibi mesela..

Buraya kadar anlattıklarımdan bir sonuç çıkaramamış olabilirsiniz. Özetleyeyim. Konu derin bir mevzu. Başta Erdoğan olmak üzere, yerli kaynaklarımızı yabancılar işletsin istemiyor kimse. Yani diyorlar ki; ‘Yerli malı yurdun malı!’ Eğer bir değer varsa biz size mi yedireceğiz! Bu birinci tespit.

İkincisi, evet bu topraklarda çok sayıda maden var. Altını var, gümüşü var, kurşunu var. aslında ne ararsan var. var Allah var. Ama altınlarla zengin olan ve yamyamlık mertebesinin ilk aşamalarını yaşayan ABD gibi değil bu ülke. Çünkü yerleşik bir düzen var. Bu topraklarda yaşayan insanlar var. Bu da ikinci neden.

Üç; bu topraklarda yaşayan insanlar tarımı öğrenmiş. Geçimini bu işten sağlıyor. Ve en önemlisi de mutlu bu durumdan. Madencilik derdi yok. Toprağın üstü, altından daha değerli. Yani direnç burada. İstemiyor kardeşim. Bana toprak ve su yeter diyor.

Ve gelelim en can alıcı noktaya. Evet yüzyıllardır bu topraklardan altın çıkıyor. Ama nasıl? Bakın anlatayım. Gerçekten de toprağın altına inmeye gerek yok. Çanakkale’de altın toprağın üzerinde. Bakırda öyle, kurşunda öyle.

Ve bin yıllardır insanlar bu sektörü yaşatıyor. Nasıl mı? Bir cuval kaya parçasını alıp geliyor. maden işleyen bir yere veriyor. Onlar da, bu cevheri işliyor ve içinden altını, gümüşü ayrıştırıp satıyor. Bu kadar basit işte. Yani madencilik böyle bin yıllardır. Truvalılardan beri. Toprağın üstündekini işliyor insanlarımız. Altına girmiyor yani.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
667 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın