• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 13° 9°

Çanakkale Savaşları'nın önemli bölümlerinden biri olan Anafartalar Zaferi'nin 99. yıldönümü törenle kutlandı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Conkbayırı'nda düzenlenen törene Çanakkale Valisi Ahmet Çınar,

 

Çanakkale Savaşları'nın önemli bölümlerinden biri olan Anafartalar Zaferi'nin 99. yıldönümü törenle kutlandı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Conkbayırı'nda düzenlenen törene Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ve diğer vatandaşlar katıldı.

 

Tören, Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Daha sonra 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli Kurmay Binbaşı Serkan Çetin Akbaş, Anafartalar Zaferi'ni anlatan bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından 2. Kolordu Komutanlığı'na bağlı 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli askerler tarafından Anafartalar muharebeleri canlandırıldı.

Canlandırmada Conkbayırı'nda top atışları sırasında Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal'in göğsündeki saate bir şarapnel parçasının isabet etmesi, yaralı bir Anzak askerinin savaşa ara verilerek Türk askeri tarafından kucaklanıp siperine götürülmesine de yer verildi. Canlandırmaya katılan ve silah teçhizatıyla donatılmış askerler, gösteri sonunda hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

ANAFARTALAR ZAFERİ

Çanakkale Savaşları sırasında düşman birlikleri, Seddülbahir ve Arıburnu'ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası'nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, kuzeydeki Anafartalar'da yeni bir cephe açmış ve Conkbayırı'nı ele geçirmişti.

10 Ağustos 1915'te Mustafa Kemal'in emriyle başlatılan süngü hücumuyla düşman geri püskürtülmüş, Anafartalar'dan Gelibolu Yarımadası'nı geçme ümitleri sona ermişti. Bu zafer, Çanakkale Savaşları'nda dönüm noktası olarak kabul ediliyor.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
367 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın