• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

www.emek17.blogspot.com yazarı gazeteci Sermet Atadinç, Kepez Belediyesinde çalışan işçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işine son verilmesini ve CHP örgütünün tavrını yorumladı.

CHP’nin sınavı...

 

Kepez Belediyesinde çalışan işçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işine son verilmesinden sonra DİSK Genel-İş yönetiminin yapmış olduğu basın açıklaması olayın boyutunu farklı bir noktaya taşımıştır. Sorun artık Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın kişisel hezeyanının getirdiği tasarrufunun çok dışına çıkmıştır. Tamamıyla siyasal bir içerik kazanmış, sendikal örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere emek mücadelesinin bir parçası kimliği kazanmıştır. Tabii ki  işten çıkarılan işçinin mağduriyeti, yaşayabileceği sorunlar göz ardı edilemez.

DİSK Genel İş yönetiminin sürece ilişkin yapmış olduğu açıklamadaki bazı olaylar Kepez Belediye yönetiminin ciddi bir biçimde DİSK alerjisi içinde olduğunu göstermektedir. Tam da bu noktada şimdi CHP örgütünün bu olay karşısında alacağı tutum son derece önemli hale gelmiştir. Hele hafta sonu yapılacak kongre öncesinde çok daha hassas bir noktaya evirilmiştir. CHP örgütleri bu konudaki iradesini ortaya koymalıdır. Bu konuda susan taraf seçim popülizminin batağına batar ki, son tahlilde bu haksız ve hukuksuz uygulamanın onaylayıcısı durumuna düşer. Şimdi bu sınav, merkez ilçe örgütü, il örgütü, il başkan adayı Metin Ümit Ural ve Belediye başkanı Ülgür Gökhan açısından son derece anlamlı bir hale gelmiştir. İzleyip görelim bakalım kimler siyasi ilkeleri ile hareket edebiliyor, kimler ahbap çavuş siyasetinin çarkı içinde.

Bu meselenin bir yanı, diğer yanı da Emek güçlerinin dayanışma ile sürdürecekleri mücadeledir. İşten atılan işçi Mahir Binzet yalnız değildir, buda böyle bilinmelidir.508 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın