• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu

Satın alınacak gemilerin parasının hazır olup olmadığı, Eskihisar Topçular İskelesi’nde de bekletilip bekletilmediği merak ediliyor.

GESTAŞ NİÇİN YENİ GEMİ ALIYOR?

Son günlerin en alevli tartışması İl Genel Meclisi’nde yapılıyor. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri, il ilçe başkanlığı seçimlerinin yanısıra  Res ve Gestaş ile de gündemde duruyor.

Bilindiği gibi Çan dedeler mevkiine yapılacak olan RES Rüzgar Gülü Santralleri için meclise getirilen imar plan değişikliği konusu tartışılıp karara bağlanmadan, Gestaş’ın yeni gemi alım işi meclise getirilecek. RES konusunda CHP’li ve AK Partili Üyelerin kafası netleşmezken, hemen sıcağı sıcağına Gestaş’ın yeni gemiler alması gündeme geldi. CHP’li meclis üyeleri Gestaş ile ilgili yoğurdu üfleyerek  yemeye  çalışıyor.

Öğrenildiğine göre CHP’li üyeler yeni gemi alınmasından çok kiralama yöntemi ile hizmetlerin verilmesinden yana. Bu arada Gestaş yönetiminde ise hizmetlerin devamı için kiralama değil yeni gemilerin alınmasını istediği öğrenildi. CHP’li il genel meclisi üyeleri arasında yapılan tartışmalarda alınacak gemilerin tl birim fiyatından mı, yoksa Avro değerinden mi alınacağı merak ediliyor. Bu arada ismini açıklamayan bir meclis üyesi önemli bir kaç konuya dikkat çekiyor.

Meclis üyesinin değerlendirmesine göre, gemilerin tl ile mi avro ile mi alınacağının, Gestaş’ın son üç yıl içinde karının ne olduğunun, kiralık gemilere ne kadar ödediğinin, yeni gemilerin alınmasından sonra köprüye rakip mi olmak ya da yaratmak istediğinin altı çizilsin istiyor. Bu arada bu ihale yasası ile ikinci el gemi almanın mümkün olup olmayacağı, gemilerin Yunanistan alınmasının doğru ve mantıklı olduğu sorgulanırken, Gestaşın köprünün açılmasından sonra büyütülecek mi yoksa küçültülecek mi konusu irdeleniyor.

Tüm bu gelişmelerin doğrultusunda araştırmaların yapılması CHP ve AK Partililer arasında tartışılıyor. Bu arada resmi bir heyetin Yunanistan’a gönderilip fiyatların öğrenildiği, gemilerin Tuzla Tershanesi’nde millileştirilip getirildiği merak ediliyor. Satın alınacak gemilerin parasının hazır olup olmadığı, Eskihisar Topçular İskelesi’nde de bekletilip bekletilmediği merak ediliyor. Bu arada Genel Sekreter Abdullah Köklü’nün üç ay önce Yunanistan’a adam gönderip araştırma yaptırdığı niçin sonucunun getirilmediği, gemilerin alınması için yeni genel müdürün mü beklendiği soruluyor.1146 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın